aA
Vis garsiau diskutuojant temomis apie globalias taršos ir ekologijos problemas, pasaulio lyderiai kooperuojasi ir kuria planus, kaip keisti katastrofa galinčia virsti padėtį. Viena iš paskutinių iniciatyvų – deklaracija sumažinti švaistymo ir atliekų kiekį 2030 m. DELFI domisi, ar Lietuva kovoje su šiukšlėmis liks tik tyli stebėtoja ar atsiraitys rankoves ir prisijungs prie šioje srityje pirmaujančių pasaulio šalių.
Elektronikos atliekos
© Organizacijos nuotr.

Augančios gyventojų pajamos, tolimesnė urbanizacija kuria ne tik pozityvesnes nuotaikas, bet ir primena apie tai, kad su ekonomikos augimu daugėja šiukšlių ir švaistymo. Pasaulio bankas skaičiuoja, kad 2016 m. pasaulio miestai buvo atsakingi už 2,01 mlrd. tonų šiukšlių arba 0,74 kg kasdien vienam žmogui. Pagal dabartines tendencijas taip pat pateikiamos prognozės, kad iki 2050 m. šis skaičius išaugs 70 proc.

Šių metų vasaros pabaigoje 23 miestai pasirašė tarptautinės organizacijos C40 inicijuotą deklaraciją, kuria norima žengti vienu žingsniu arčiau miestų be šiukšlių link. Tarp pasirašiusių miestų pateko Oklandas, Katalonija, Kopenhaga, Dubajus, Londonas, Milanas, Montrealis, Navara, Niujorkas, Niuburiportas, Paryžius, Filadelfija, Portlandas, Roterdamas, San Franciskas, San Chosė, Santa Monika, Sidnėjus, Tel Avivas, Tokijas, Vankuveris ir Vašingtonas.

Iniciatyva pasižadėta iki 2030 m. atliekų kiekį, tenkantį vienam žmogui, sumažinti 15 proc. Kartu bus dirbama, kad iki minėtų metų šiukšlių, patenkančių į sąvartynus, kiekis butų sumažintas perpus (50 proc.), o perdirbama būtų 70 proc. atliekų.

Pernai aplinkosaugos konsultacijų bendrovė „Eunomia“ skelbė, kad kalbant apie šiukšlių rūšiavimą ir perdirbimą pasaulyje pirmavo Vokietija (perdirbama 56,1 proc. atliekų). Toliau penketo vietomis dalijosi Austrija, Pietų Korėja, Velsas ir Šveicarija.

Sąvartynas
Sąvartynas
© DELFI / Andrius Ufartas

Aplinkosaugos ir ekologijos problemų kelia ne tik šiukšlės, bet ir švaistomas ir išmetamas maistas. Skaičiuojama, kad beveik trečdalis viso pasaulyje pagaminamo maisto yra iššvaistoma. Negalima pamiršti, kad į sąvartynus patekęs maistas taip pat prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų atsiradimo. Tačiau teisingai panaudotos maisto atliekos gali tapti kompostu. Į šį klausimą atkreipti dėmesį taip pat žada minėtą deklaraciją pasirašę miestai.

Jie taip pat atkreips daugiau dėmesio į žiedinę ekonomiką, kuri vartojimo cikle leidžia kuo ilgiau išnaudoti jau esamas žaliavas ar produkciją.

Beatliekių miestų sulauksime ir Lietuvoje

Nors atliekų ir rūšiavimo sprendimai priklauso nuo savivaldos bei nacionalinės valdžios, čia didelę įtaką daro ir patys gyventojai. Paskutinė Aplinkos ministerijos gyventojų apklausa parodė, kad kol kas visas atliekas sako rūšiuojantys beveik pusė gyventojų.

Net 68 proc. gyventojų teigia turintys prie namų rūšiavimo konteinerius, tačiau patys rūšiuojantys prisipažįsta vos daugiau nei trečdalis gyventojų (47 proc.), apie trečdalis (36 proc.) nurodė rūšiuojantys dalį atliekų, o visiškai jų nerūšiuoja apie penktadalis šalies gyventojų (18 proc.).

Nors prie minėtos tarptautinės organizacijos C40 iniciatyvos kol kas nėra prisijungęs nė vienas Lietuvos miestas, VšĮ „Žiedinės ekonomika“ steigėjas Domantas Tracevičius teigia, kad panašių sprendimų greitu metu galime sulaukti ir Lietuvoje. Pasak jo, jau keli miestai, vienas iš jų – Šiauliai, domisi galimybe siekti beatliekio miesto vardo.

Domantas Tracevičius
Domantas Tracevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Pašnekovas džiaugėsi, kad šalyje judame gera linkme ir vis daugiau dėmesio skiriama atliekų daromai žalai.

„Judame į priekį ir labai tikimės, kad prie to prisidės ir nauja maisto atliekų surinkimo sistema. Taip pat yra toliau plečiama atskiros pakuotės surinkimo sistema“, – kalbėjo jis.

Kaip pabrėžė D. Tracevičius, gerėjančią situaciją rodo ir tai, kad mažėja buitinių atliekų kiekis, patenkantis į mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius.

„Atskirai surenkama vis daugiau atliekų. Tai ir depozito sistema, kuri puikiai veikia, ir iš gyventojų surenkamos plastikinės pakuotės, stiklas“, – vardijo pašnekovas.

Žiedinei ekonomikai atstovaujantis vyras taip pat paminėjo, kad reikia galvoti ne tik apie tai, kur patenka atliekos, bet ir apie tai, kaip padaryti, kad jų apskritai būtų mažiau. Čia, pasak jo, labai svarbu švietimas.

„Manau, kad švietimas – efektyviausia priemonė. Svarbu, pradėti dirbti su kuo jaunesniu žmogumi, nes jie noriai priima idėjas ir yra imlesni naujovėms. Be to, vaikai supranta aplinkos vertę, nėra apkrauti gyvenimo darbais ir rūpesčiais, o džiaugiasi aplinka ir nori ją išlaikyti tokią, kokia yra, arba padaryti ją švaresnę“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasiteiravus, kokios, jo nuomone, priemonės padėtų mažinti atliekų kiekį, D. Tracevičius paminėjo mokesčių lengvatas. Pavyzdžiui, tiems gamintojams, kurie pakuotėms naudoja perdirbtas žaliavas arba verslams, užsiimantiems taisymu (avalynės, drabužių, buitinės technikos ir pan.).

„Tuomet nebūtų tiek daug išmetama, o prekės tarnautų ilgiau“, – argumentavo jis.

Sąmoningumas auga, bet tobulėti dar yra kur

Aplinkos apsaugos instituto direktorius Alfredas Skinulis įsitikinęs, kad kalbant apie išmetamų šiukšlių kiekį labai svarbus žmonių sąmoningumas ir galimybė rūšiuoti atliekas. Pašnekovas pastebi, kad žmonių, ypač jaunimo, sąmoningumas didėja, tačiau, jo nuomone, atliekų rūšiavimo infrastruktūra dar nėra tobula.

Alfredas Skinulis
Alfredas Skinulis
© DELFI / Karolina Pansevič

„Šiuo metu ne visiems gyventojams, ypač kai kurių miestų daugiabučių gyventojams, patogu rūšiuoti atliekas, nes konteineriai yra ganėtinai toli nuo gyventojų būsto arba konteinerių yra per mažai ir jie greitai prisipildo atliekomis“, – pastebėjo jis.

Pasak pašnekovo, valdžia prie švaresnės aplinkos galėtų taip pat papildomai prisidėti.

„Galima būtų išplėsti atliekų srautą, kuriam sutvarkyti būtų taikomas gamintojų atsakomybės principas. Gamintojai ir importuotojai tiesiogiai arba per jiems atstovaujančias ne pelno siekiančias organizacijas organizuoja bei finansuoja gaminių ir pakuočių atliekų surinkimą ir perdirbimą. Jie taip pat vykdo visuomenės informavimą ir švietimą šių atliekų tvarkymo klausimais. Lietuva į tokių tvarkomų atliekų sąrašą galėtų įtraukti, pavyzdžiui, drabužius, baldus ir taip toliau“, – svarstė A. Skinulis.

Vis dėlto pašnekovas pripažino, kad atliekų tvarkymas nėra pigus, todėl būtina siekti kuo geresnių rezultatų rūšiuojant atliekas pirminiame etape.

Nors tobulėti yra kur, A. Skinulis Lietuvos situaciją šioje srityje vertina pakankamai gerai: „Lietuva per kelerius metus pasiekė puikių rezultatų, kai pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Turbūt kiekvienas gyventojas pastebi, kad panaudotų metalinių, stiklinių ir plastikinių gėrimų pakuočių komunalinių atliekų konteineriuose gerokai sumažėjo. Šis pavyzdys puikiai įrodo, kad sukūrus gerą infrastruktūrą ir sąlygas, gyventojai linkę tinkamai pasirūpinti atliekomis“.

Perdirbimui paruoštos skardinės
Perdirbimui paruoštos skardinės
© AM

Taip pat, pasak jo, Lietuvai gana gerai sekasi rūšiuoti nešiojamųjų akumuliatorių ir baterijų, kurios montuojamos kompiuteriuose, TV pulteliuose, mobiliuose telefonuose, atliekas.

Vis dėlto, kalbant apie atliekų perdirbimo lygį, Lietuva dar gerokai atsilieka nuo Vokietijos, kuri Europos Sąjungoje lyderiauja.

„Pirmiausiai visuomenė turi siekti, kad apskritai susidarytų kuo mažiau atliekų – kuo mažiau atliekų susidarys, tuo mažiau jų reikės rūšiuoti ir perdirbti. Pavyzdžiui, gyventojai prekybos centre galėtų naudoti kuo mažiau pakuočių maistui. Taip pat itin svarbu skirti didelį dėmesį pirminiam atliekų rūšiavimui, nes į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius patekusios atliekos yra skirtos deginti“ – pabrėžė A. Skinulis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato (114)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (22)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (22)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (16)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Nestreikuojančios švietimo profsąjungos vadovas įspėja: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim (9)

Dėl mokytojų streiko tiek mokytojų, tiek visos Lietuvos bendruomenė skaidosi į dvi šalis, LRT...

Švedijoje siaučiantys gaisrai perspėja Europą, kas laukia mūsų visų (2)

Hannele Arvonen, vieno didžiausių pjautinės medienos sandėlių savininkė, žiemos mėnesius...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (120)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Trys labai skanių sumuštinių receptai, kuriuos norėsite neštis net į darbą

Prasidėjus Kalėdų laukimui, esame užsiėmę ne tik darbais, bet ir šventiniais rūpesčiais, tad...

Sąrašas, kuriame slapta norėtų atsidurta visos garsenybės: nutekinta informacija apie jų kūną (4)

Žmones kartais labai paprasta atpažinti dėl tam tikrų jų išskirtinių ar į akis labiausiai...

Sabonis sustiprino savo pozicijas lygos lyderių sąraše, „Pacers“ pratęsė pergalių seriją (1)

Ilgiausią savo šio sezono pergalių seriją NBA pirmenybėse pratęsė Indianos „Pacers“...