Lietuvoje esant labai aukštam jaunimo nedarbui, jau ne pirmus metus darbdaviams siūloma finansinė parama, jei jie įdarbina iki šiol niekur nedirbusius žmones.
© Shutterstock nuotr.

Kai kurios įmonės jaunais darbuotojais džiaugiasi, kitos gi – priešingai.

Sunku rasti gerų darbuotojų

Klaipėdoje įsikūrusios dizaino ir papuošalų gamybos įmonės „Yurga“ vadovė Jurga Karčiauskaitė – Lago sako, jog Lietuvoje randa tik dalį reikalingų jaunų darbuotojų.

„Lietuvoje jaunų specialistų juvelyrų, ko gero, nėra, čia žioja didžiulė spraga. Mes specialistus samdome užsienyje. Tiesa, Lietuvoje yra ruošiami dizaineriai, menininkai, jų – pakankamai nemažai išleidžiama kasmet, tačiau mes neturime auksakalių profesionalų, kurie dirbtų įmonėse. Tai mums sako ir konkurentai“, - dėsto pašnekovė.

Pasak jos, smulkiai įmonei paruošti gerą juvelyrą kainuoja labai brangiai, nes tam reikia apie 10-ies metų praktikos.

„Dirbame su brangiaisiais metalais, negalime sau leisti ruošti specialistą pas save, tad mes juos „importuojame“. Daugiausiai parduodame JAV ir Ispanijoje, tad samdome žmonių ne tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje, kurie iš ten ir dirba. Lietuvoje mes jaunus žmones be patirties samdome kitiems tikslams, dažniausiai, kad jie būtų vadybininkais, pardavėjais, administratoriais“, - dėsto J. Karčiauskaitė – Lago.

Ispanijoje ateinantys dirbti jauni žmonės dirba daug našiau, bet ne dėl to, kad jie geresni specialistai, ar jų rankos su šešiais pirštais, bet dėl to, kad jie labiau motyvuoti.
J. Karčiauskaitė-Lago

Tačiau įmonės vadovė, skaičiuojanti jau 7-us bendrovės veiklos metus, pasakoja, kad dirbti su jaunais žmonėmis – sudėtinga.

„Nenoriu kalbėti apie visus, nes tikrai yra labai gerų, motyvuotų jaunų žmonių, bet mokyklos neparuošia specialistų. Tų jaunų žmonių, kurie pas mus buvo įdarbinti be patirties, turėjome atsisakyti. Dažniausiai jie nepraeidavo bandomojo laikotarpio. Šiuo metu mes darbuotojų ieškome per pažįstamus. Žinoma, darome ir atrankas, ruošiame skelbimus, nes darbo vieta pas mus gera, mokame žymiai didesnį nei vidutinį atlyginimą, bet problema, manau, ta, kad Lietuvoje ima trūkti žmonių. Pastebime, kad užsieniečiams patinka dirbti už mūsų siūlomus atlyginimus“, - pasakojo J. Karčiauskaitė – Lago.

Ji svarsto, jog galbūt to priežastimi yra mokykla, kur jaunas žmogus nemokomas mylėti savo darbo.

„Jauni žmonės nori, kad jie būtų samdomi už brangiai, nors yra be patirties, ir kartu nepatirtų jokių stresų, mokslų ar kito spaudimo investuoti į save ir tobulėti. Galiausiai jie neatlaiko konkurencijos. Pastebėjome, kad Ispanijoje ateinantys dirbti jauni žmonės dirba daug našiau, bet ne dėl to, kad jie geresni specialistai, ar jų rankos su šešiais pirštais, bet dėl to, kad jie labiau motyvuoti“, - mano įmonės vadovė.

Patyrę ne visada pasiteisina

Kitaip jaunus darbuotojus vertina Vilniaus suspausto oro įrengimų pardavimo ir aptarnavimo įmonės „Oro meistrai“ vadovas Valdemaras Padaiga.

„Neseniai buvo paplitusi nuomonė, kad jauniems žmonėms įsidarbinti įmonėje – sunku, nes visi ieško patyrusių, kurie iškart galėtų dirbi. Mūsų darbas – su kompresoriais ir nors visų mokymo programų nežinau, kol kas nesu radęs vien mokslų paruošto žmogaus. Jei priimi jauną žmogų, jis mokosi, bet dirba su mažesniu atlyginimu“, - pasakoja direktorius.

Žinoma, jeigu jaunas žmogus ateina ir sako, noriu 3 tūkst. litų algos į rankas, jis man nėra labiau priimtinas, nei vyresnis žmogus, turintis šeimą ir du vaikus – žinau, kad jam 3 tūkst. būtinai reikia šeimai išlaikyti.
V. Padaiga

Jis sako, nors jauni žmonės yra mažiau pastovūs ir bet kuriuo metu gali sumanyti išvykti dirbti į užsienį, su vyresnio amžiaus darbuotojais taip pat yra rizikų. Anot jo, bendrovė neseniai buvo priėmusi patyrusį specialistą, tačiau jis buvo nepakankamai aktyvus ir neatlikdavo profilaktinių darbų – reaguodavo tik į avarinius iškvietimus.

„Žinoma, jeigu jaunas žmogus ateina ir sako, noriu 3 tūkst. litų algos į rankas, jis man nėra labiau priimtinas, nei vyresnis žmogus, turintis šeimą ir du vaikus – žinau, kad jam 3 tūkst. būtinai reikia šeimai išlaikyti. Tačiau jei jaunas žmogus ateina dirbti, mokytis ir iškart nereikalauja didelės algos, siekia rezultatų, visuomet jo atlyginimas auga“, - teigia V. Padaiga.

Įmonės vadovas atvirauja, kad sudominti jaunus žmones dirbti smulkioje įmonėje – sudėtinga, nes jie nori daryti karjerą.

„Jie paskaito straipsnių, kur svajonių darbdavys yra bankas ar didelės informacinių technologijų įmonės, ir nori ten dirbti, nes gali siekti karjeros. Pas mus didžiausia karjera yra tapti skyriaus vadovu. Iš viso esame samdę iki 10-ies jaunų žmonių, pamenu, kai vienas jaunuolis išėjo kitur įrenginėti kabelinę televiziją. Mūsų manymu, toks darbas buvo nepakankamai įdomus ir techniškas. Bet galiausiai nutiko taip, kad dirbdamas didelėje įmonėje sulaukė gero darbo pasiūlymo Utenoje, iš kur pats buvo kilęs. Žmogus įsigijo būstą ir džiaugiasi: rajone dirbti ir gyventi yra žymiai pigiau ir patogiau, jeigu turi šeimą“, - prisimena V. Padaiga.

Reikia įrodinėti

Visgi bendrovės vadovas sutinka, kad ir jauniems žmonėms nėra jau taip paprasta įsidarbinti.

„Mano dukra ieškojosi darbo pardavimų srityje, tačiau įsidarbinti importo vadybininke buvo sudėtinga, nes ji neturėjo patirties. Norimą darbą ji rado po poros mėnesių ir tapo įmonės importo vadybininko asistente“, - sako pašnekovas.

Krovinių pervežimo bendrovės „Saukupa“ vadovas, Plungės verslininkas Saulius Kuprys sutinka, kad jaunus žmones reikia daug ko mokyti. Visgi, jis džiaugiasi, kad priėmęs du naujus vairuotojus sutaupo. Bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įgyvendinama priemone „Parama pirmajam darbui“ pasinaudojęs verslininkas gauna darbuotojų dalies atlygio kompensaciją jau pusę metų.

„Jei gerai seksis ateityje, ketinu priimti ir daugiau jaunų žmonių“, - planuoja verslininkas. 

2013 metais saugos bendrovė „G4S Lietuva” priėmė net 111 darbuotojų, beveik visos pozicijos – apsaugos darbuotojai.

„Kadangi pagal įstatymą darbuotojus į šią poziciją galime priimti nuo 18 metų, natūralu, kad būtent jiems esame pirma darbovietė. INVEGA mums jau kompensavo 76250 Lt nuo šių darbuotojų darbo užmokesčio. Ketiname ir toliau naudotis šia patrauklia parama“, - teigė bendrovės saugos sprendimų departamento vadovas Vidas Kšanas.

Priemone „Parama pirmam darbui“ pasinaudojusios beveik 2000 įmonių įdarbino beveik 11 000 jaunuolių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Milijonieriumi prisistatantis Aaronas Perezas sėdo į kalėjimą JAV, laisvėn išeis tik 2022-aisiais (123)

Mūsų šalyje puikiai žinomas, dažnai viešintis ir dar visai neseniai nepilnametę sužadėtinę...

Teks prisitaikyti prie naujo klimato: nei vasaros, nei žiemos nebebus tokios, kaip anksčiau (91)

Ekstremalūs orų pokyčiai, kai vienus kraštus skandina potvyniai, o kitus kepina nebūdingas...

Valdžia turi realų kainų mažinimo įrankį, tačiau elgiasi priešingai?

Valstybė gali mažinti kainų augimą dviem būdais – didindama konkurenciją ir šviesdama...

Andrius Tapinas. Dienos, kai valstiečiams eina (443)

Kolega Rimvydas Valatka įdomiai rašo apie paskutinius neribotos valstiečių arogancijos metus.

Įspėjimas iš Prahos: vyksta intervencija Zemanas atsitvėrė tylos siena  (12)

Čekija ir Slovakija antradienį mini 50 metų senumo įvykius, kai sovietų tankai sutriuškino...

Prie sostinės daugiabučių nebeliks įprastų šiukšlių konteinerių: kokie pokyčiai laukia gyventojų (16)

Liepos pabaigoje Vilniuje, Karoliniškėse, buvo pristatyta nauja atliekų surinkimo aikštelė. Joje...

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai (268)

DELFI pasiekė šokiruojanti filmuota medžiaga iš Lietuvoje esančių kailinių žvėrelių ūkių....

Pavojus dėl tymų grėsmingai auga: susirgo rekordiškai daug europiečių (61)

Pasaulio sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Europoje tymais...

Afganistano sostinė atakuota raketomis, vyksta susirėmimai atnaujinta 10:58 (100)

Šalia Afganistano sostinės diplomatinio rajono antradienį anksti ryte nukrito mažiausiai...

Rusijoje SSRS laikų laboratorija paversta į kriptovaliutos kasyklą (3)

Viena Rusijos bendrovė pirmadienį atidarė, jos teigimu, didžiausią šalyje kriptovaliutos...