aA
Nuo neapykantos iki meilės vienas žingsnis, sakoma. Ir kartais tai – policija. Pranešti apie pastebėtą neapykantos kurstymą ir aktyviai prisidėti kuriant visuomenę, kurioje daugiau meilės, drauge su partneriais kviečia Lietuvos žmogaus teisių centras. Platformoje „Daugiaumeiles.lt“ tai padaryti galima vos per kelias minutes, užpildant nesudėtingą pranešimo formą.
Tiki meile? Pranešk apie neapykantą – svetainėje „Daugiaumeiles.lt“
© Organizatorių nuotr.

Žmogaus teises ginančių organizacijų paskyrose šiandien taip pat pasirodė vaizdo klipai ir žinutės, kuriuose naudojama neapykantą kurstanti kalba. Šiurkščios neapykantos kalbos (angl. hate speech) pavyzdžiai verčiami pozityviu kvietimu apie neapykantos kurstymą visada pranešti policijai. Žmogaus teisių organizacijos primena, kad kiekvienas iš mūsų galime prisidėti kurdami visuomenę, kurioje daugiau meilės, jei tik neliksime abejingi.

„Tikime, kad ne vienas žmogus sustos ir kampanijos vaizdo klipuose bei socialinių tinklų žinutėse pamatys ypač grubią neapykantos kalbą, kuria kurstoma susidoroti, niekinti žmones ar ištisas bendruomenes dėl jų tautybės, seksualinės orientacijos tapatybės ar religijos. Šie komentarai yra tikri, vieni iš daugelio Lietuvos internetinėje erdvėje sutinkamų neapykantos kurstymo pavydžių. Nors tokie komentarai yra niūri realybė, tačiau kiekvienas iš mūsų galime prisidėti, kad ji tokia nebebūtų“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Tokie komentarai, Centro teigimu, ne tik kursto neapykantą: bendruomenės ir žmonės, prieš kuriuos šie komentarai nukreipiami, jaučiasi nesaugūs ir pažeminti. Tai anot Centro, nėra šių bendruomenių problema – tai mūsų visų problema.

Birute Sabatauskaitė, Jono Petronio nuotr.
Birute Sabatauskaitė, Jono Petronio nuotr.

Vaizdo įrašuose matoma, kaip neapykantą kurstantys komentarai transformuojami į kvietimą mylėti ir tai parodyti draugiškais gestais: padovanoti gėlių, duoti „penkis“, apkabinti ir t. t.

„Tikrai nesakome, kad kiekvienam LGBT asmeniui reikia įteikti rožę arba kiekvienam žydų bendruomenės nariui duoti penkis. Tai labai paprastos ir visiems suprantamos geranoriškumo bei palaikymo metaforos. Na, o realiame pasaulyje pozityvią ir palaikančią žinutę šioms ir kitoms bendruomenėms galime nusiųsti apie neapykantos kurstymą pranešdami policijai ar sureaguodami socialiniuose tinkluose. Mažiau neapykantos internete, daugiau saugumo ir meilės visuomenėje“, – sako B. Sabatauskaitė.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, neapykantos kurstymas dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, negalios, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų yra laikomas nusikaltimu ir baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Susipažinti su aiškia ir nesudėtinga pranešimo instrukcija kampanijos iniciatoriai kviečia puslapyje „Daugiaumeiles.lt“.

Kampaniją Lietuvos žmogaus teisių centras sukūrė kartu su vienos sėkmingiausios socialinės reklamos Eksperimentas VERTIMAS autoriais Dangiru Bugu ir Roku Tarabilda. Kampanijos partneriai – Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Europos žmogaus teisių fondas.

Kampaniją bendrai finansuojama Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014–2020), Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo, bei Geros valios fondo lėšomis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
1.1818

Top naujienos

Rusijai toliau telkiant pajėgas – tvirtas JAV pareiškimas paskelbė padidintą parengtį 8,5 tūkst. karių (79)

Jungtinės Valstijos pirmadienį pranešė paskelbusios „padidintą parengtį“ daliniuose,...

Po NATO sprendimo – nevienareikšmiški scenarijai: Rusijai tai dabar svarbiau nei įsiveržimas į Ukrainą (383)

Politologas Laurynas Jonavičius sako, kad plataus masto įsiveržimas į Ukrainą nėra tai, ko...

Po trumpo atokvėpio sugrįš permainos: situacija ženkliai keisis jau savaitės viduryje (1)

Antradienio dieną Lietuvos orus lems ciklono slėnis kartu su atmosferos frontais. Diena bus...

D+Eugenija Grižibauskienė

Pasaulinėms kompanijoms gaminantis Žėkas – apie netikėtai atrastus Daugus ir „Husqvarna“ pamokas (2)

Dzūkijoje esantį Daugų miestelį garsina ne tik ežerai bei čia besiveisiantys unguriai, bet...

Kariuomenės vadas: karo tikimybė tikrai didelė (41)

Lietuvos kariuomenės vadas sako, kad karo Ukrainoje tikimybė yra didelė.

D+Marc Champion

Apie Rusijos invaziją jie sužinotų pirmieji: Putino kariai sveikinimų nesulauktų (1)

Rusijai deklaruojant, kad diplomatija pasiekusi akligatvį, arti fronto linijos Ukrainoje esantis...

Atvykstant į Angliją – svarbūs pokyčiai (3)

Jungtinės Karalystės vyriausybė atsisakys privalomų COVID-19 testų į Angliją atvykstantiems...

Landsbergis: tai dramatiškai keičia mūsų saugumo padėtį (299)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad, jei artimiausiu metu Vakarai...

Viską pardavę ir iškeliavę po pasaulį sulaukė kritikos: lietuviai ne klajoklių tauta (26)

Pastatyti namą, pasodinti medį ir užauginti vaiką – trys dalykai, kuriuos turi padaryti...