Visuomenę būtina kuo plačiau šviesti apie smurto prieš vaikus problemą, nes tada daugiau smurtaujančių asmenų suklus ir apsvarstys savo veiksmus, o vaikai išgirs, kad yra ne vieni ir gali sulaukti pagalbos, sako žymūs Lietuvos žmonės – televizijos laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas, operos solistas Rafailas Karpis bei psichologė Aistė Jasaitytė-Čeburiak. Pasak jų, smurto prieš vaikus netoleruoti turėtų kiekvienas pilietiškas ir atsakomybę jaučiantis žmogus.
© Shutterstock nuotr.

Ž. Stakėnas: visuomenės švietimas padės smurtaujantiems suprasti pasekmes

Visuomenės švietimas kovoje su smurtu prieš vaikus yra reikalingas, kad kuo daugiau piliečių suvoktų apie šios problemos egzistavimą apskritai, pabrėžia Ž. Stakėnas.

„Smurtas prieš vaikus prisideda prie užburto rato egzistavimo: vaikai negali apsiginti ir bijo pasisakyti, kad patiria smurtą, o užaugę ir patys susilaukę atžalų su jomis elgiasi taip pat. Augant informacijos apie smurtą prieš vaikus kiekiui, smurtautojai galbūt suklus ir nebesijaus tokie drąsūs, nes suvoks, kad tai rūpi aplinkiniams ir kad pasekmės gali būti liūdnos“, – teigia televizijos laidų vedėjas.

Pasak Ž. Stakėno, kiekvienas visuomenės narys turėtų prisidėti prie žinios apie smurto prieš vaikus žalą skleidimo. Jis pabrėžia, kad su smurtu jokiu būdu negalima kovoti smurtu – reikia perspėti smurtautoją arba pranešti atsakingoms valstybės institucijoms.

„Įsitraukti į kovą su smurtu prieš vaikus turėtų būti kiekvieno garbės reikalas. Labai gerai, kad valstybės institucijos skatina tokį įsitraukimą. Tikiu, kad tai ilgainiui situaciją pakeis į gerąją pusę“, – sako Ž. Stakėnas.

R. Karpis: smurtas prieš vaikus dažnai būna nepastebimas

Smurtas prieš vaikus gali egzistuoti ir visai šalia mūsų, tuo pačiu likdamas nepastebėtu, teigia R. Karpis. Pasak jo, reikia kuo daugiau kalbėti šia tema, kad anksčiau su smurto prieš vaikus problema nesusidūrę žmonės išmoktų atpažinti smurto atvejus artimoje aplinkoje, kol dar ne per vėlu.

„Neturintys vaikų žmonės kartais apskritai nesigilina į su vaikų ugdymu susijusias problemas, nes šios jiems atrodo neaktualios, egzistuojančios kažkur toli nuo jų. Pavyzdžiui, apie tai, kad smurtas būna ne tik fizinis, bet ir psichologinis, dažnai nežinoma beveik nieko ir tokio smurto atvejai ignoruojami. Tačiau būtina mokėti atpažinti ir tokį smurtą“, – sako R. Karpis.

Anot operos solisto, pilietiškoje visuomenėje kova su smurtu prieš vaikus turi būti kiekvienam aktuali problema. Jis pabrėžia, kad užaugę vaikai patys tampa visuomenės dalimi, ir jei jie užaugs kentėdami nuo smurto, tai paveiks jų vystymąsi bei pakenks visuomenei. Todėl, pasak R. Karpio, valstybė turi skatinti diskusijas šia tema.

„Smurtas ir auklėjimas – nesuderinamos sąvokos, negalinčios turėti nieko bendra. Tačiau didelė problema yra tai, kad net ir daugelis tikrai pilietiškų žmonių išvydę smurto atvejį gali nežinoti, ką daryti, kaip elgtis ar kur kreiptis. Todėl valstybė turi šviesti visuomenę. Džiugu, kad žingsniai šia kryptimi žengiami“, – sako R. Karpis.

A. Jasaitytė: smurtas gali palikti atspaudą visam vaiko gyvenimui

Smurtas prieš vaiką kenkia jo savivertei, jį pažemina ir nuvertina bei apskritai gali traumuoti visam gyvenimui – jis gali imti manyti, kad visi žmonės yra pavojingi, ir nustoti jais pasitikėti, sako A. Jasaitytė-Čeburiak. Pasak jos, apie visas šias smurto pasekmes visuomenė turi būti šviečiama.

„Vis dar pasitaiko sakančių – pats vaikystėje gavau perti, todėl ir savo vaikus taip auklėsiu. Kuo daugiau apie smurto poveikį psichinei sveikatai bus kalbama, tuo mažiau bus tokių kalbų, visuomenė bus sąmoningesnė. Privalome kalbėti ir netylėti – už tai atsakomybę turi prisiimti tiek valstybė, tiek, susiklosčius tam tikrai situacijai, ir kiekvienas pilietis“, - pažymi A. Jasaitytė-Čeburiak.

Pasak A. Jasaitytės-Čeburiak, pati matydama smurto atvejį kaimynystėje ji nedvejodama kviestų atsakingų institucijų specialistus. Anot jos, pilietiški asmenys turi netylėti ir netoleruoti smurto prieš vaikus, o valstybė šalia visuomenės švietimo turi pasirūpinti, kad vaikai sulauktų tinkamos pagalbos.

„Dažnai patyrę smurtą vaikai nėra matę kitokio gyvenimo, tad juos būtina sušildyti, paguosti, o tada nuosekliai su jais dirbti. Reikia pasakoti jiems sėkmės istorijas, parodyti, kad egzistuoja ir kitoks gyvenimas, lavinti jų emocinį intelektą. Tada jų gyvenime atsiras viltis, jie taps pilnaverčiais šalies piliečiais“, – sako A. Jasaitytė-Čeburiak.

Smurto prieš vaikus problemą spręsti kviečia socialinis projektas „Būkime stipresni už smurtą prieš vaikus“. Projekto iniciatorius – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kiekvienas, palaikantis kovos su smurtu prieš vaikus idėją, kviečiamas jungtis prie pilietinės iniciatyvos socialiniame tinkle „Facebook“ adresu https://www.facebook.com/BukimeStipresniUzSmurtaPriesVaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Turtuolių pamėgtoje saloje trokštančius aistringų nuotykių išduoda nekaltas ženklas

Prancūzijos Polinezijoje aplankiau Taitį ir Borą Borą, tačiau didžiausią įspūdį paliko...

Kremliaus ruporai vilniečius baugina: jūs net nežinote, kas jus vežioja sostinės gatvėmis (265)

Ar žinojote, kad Vilniuje važiuodami autobusu 3G iš oro uosto į Fabijoniškes ir įsigiję...

Vizažistė parodė, kaip per 10 minučių pasidaryti lengvą dieninį makiažą (3)

Ar dėl rytinio grožio ritualo iš tiesų reikia aukoti saldų miegą? „Unison Beauty Lab 1“...

Karbauskis ruošia sprendimą, kuris perbraižys Lietuvos verslo ribas (295)

Valdančioji „valstiečių“ frakcija netrukus ketina Seime teikti Konkurencijos įstatymo...

Kas vyksta Luhanske: pateikė dvi versijas miesto centrą apsupę ginkluoti asmenys (122)

Šiuo metu vadinamojoje „Luhansko liaudies respublikoje“ (LLR) tvyro įtampa - antradienį į...

Mokslininkai tyrė, kaip naminiai gyvūnai veikia mūsų sveikatą

Naminio gyvūnėlio atsiradimas namuose daugeliui yra papildomas darbas, išlaidos ar net laisvo...

Masiulis: Seimo komisija vykdo „archeologinius kasinėjimus“, o rusiška įranga diegiama toliau (229)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tęsiantis neteisėtų verslo ir politikų...

Vilniaus centre jau stovi eglutė: žada, kad bus daug šviesų (22)

Sostinėje pradėjo ryškėti pirmieji artėjančių Šv. Kalėdų ženklai. Vilniečių,...

Internautai nerimsta: kaip „Vienas namuose“ filmo herojaus tėvai galėjo leisti sau tokią prabangą? (17)

Nenumaldomai artėjant šventiniam laikotarpiui, kada televizijos kanaluose ims dominuoti filmai...