Specialistų teigimu, dėl tėvų kivirčų neretai nukenčia jų atžalos. Vaikai į ginčus reaguoja labai jautriai ir neretai, patiems tėvams to nesuprantant, jų tarpusavio elgesys atžaloms sukelia psichologinę įtampą. Kartais tėvų konfliktai netgi pasiekia ribą, kuomet veiksmingiau pasidaro juos spręsti teisme.
Konfliktas
© Shutterstock nuotr.

Psichologai teigia, kad tėvų nesutarimus vaikai jaučia ir pastebi jau nuo pirmųjų gyvenimo metų. Kuo dažniau vaikas girdi piktus, garsius ginčus, tarpusavio įžeidimus, mato, kad tėvai naudoja fizinę prievartą vienas prieš kitą arba nustoja kalbėtis, tuo didesnė tikimybė, kad tai neigiamai paveiks jo raidą.

Tyrimai rodo, kad tėvų konfliktų, jei jie nuolat pasikartoja, pasekmės vaikams gali būti labai įvairios – pyktis, nerimas, liūdesys, miego, dėmesio sutrikimai. Vėliau, jau vaikui paaugus, tėvų konfliktų pasekmės lemia prastesnius jo socialinius, bendravimo, problemų sprendimo įgūdžius.

Psichologai taip pat pastebi, kad kai kuriose situacijose netgi įprastai nekonfliktuojantys tėvai pritrūksta valios ir nemokėdmi taikiai susitarti į tarpusavio ginčus įtraukia vaiką. Su šia problema kartais susiduria besiskiriančios šeimos.

Pasak teisininkės Inetos Janušytės, ne visada kasdienius tėvų kivirčus pavyksta išspręsti taikiai – kartais tokius konfliktus, kuomet vaikai dėl tėvų nesutarimų patiria psichologinį smurtą, tenka spręsti teisme.

„Ne visuomet tėvai sugeba draugiškai nuspręsti, kaip po skyrybų rūpinsis savo vaiku. Šioje situacijoje labai svarbu, kad tėvai racionaliai įvertintų, kuris iš jų sudarys geresnes sąlygas vaiko vystymuisi. Tėvai turėtų suprasti, kad atsisakę asmeninių interesų ar ambicijų ir taikiai priėmę sprendimą jie apsaugos savo vaiką nuo papildomo streso. Kitu atveju, įsikišus teismui, vaikas įtraukiamas į ginčo procesą, kyla psichologinio smurto grėsmė“, – teigia I. Janušytė.

Teisininkė priduria, kad dar vienas kraštutinis tėvų tarpusavio konflikto tipas, dėl kurio vaikas patiria didelį stresą – vieno tėvų sprendimas išvykti gyventi į užsienį.

„Teismas gali padėti apsispręsti tėvams, kai vienas jų ketina emigruoti ir dviese jie negali rasti geriausio sprendimo dėl tolimesnės savo vaiko globos. Net ir šioje situacijoje galima rasti būdą, kuris mažiausiai paveiks vaiką bei padės taikiai juo rūpintis ateityje“, – sako I. Janušytė.

Tėvams, nerimaujantiems, kad dėl jų tarpusavio konfliktų gali nukentėti vaikai, psichologai pataria įvertinti kelis svarbiausius dalykus: kaip dažnai šeimoje pasitaiko ginčų ir kaip tėvams juos pavyksta spręsti. Specialistų teigimu, konfliktų šeimoje išvengti neįmanoma, todėl reikėtų išmokti juos spręsti taip, kad kuo greičiau pavyktų draugiškai ir pagarbiai baigti ginčą. Matydami tėvų pavyzdį, kai konflikto metu ramiu tonu ir kiek įmanoma pozityviau sutariama dėl bendro sprendimo, vaikai įgys vertingos patirties ir naudosis ja ateityje patys.

Smurto prieš vaikus problemą spręsti kviečia socialinis projektas „Būkime stipresni už smurtą prieš vaikus“. Projekto metu bendradarbiaujant su psichologais, teisininkais, socialinės apsaugos specialistais, pedagogais visuomenei bus pristatytos svarbiausios smurto prieš vaikus temą nagrinėjančios aktualijos. Projekto iniciatorius – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kiekvienas, palaikantis kovos su smurtu prieš vaikus idėją, kviečiamas jungtis prie pilietinės iniciatyvos socialiniame tinkle „Facebook“ adresu  https://www.facebook.com/BukimeStipresniUzSmurtaPriesVaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (22)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (5)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (68)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

Doveika įvertino Vėlyvio provokaciją bažnyčioje: ar nusišlapinti ant artimo žmogaus kapo taip pat būtų labai meniška? (348)

„Čia nieko originalaus. Nieko. Tuščia. Čia garbėtroškos priemonė“, – apie Emilio Vėlyvo...

Intrigos nebelieka: broliai Lavrinovičiai karjerą tęs Prienuose ir klausys Šeškaus nurodymų (4)

Po dvejų metų Panevėžyje broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai kelsis į Prienus, kur...

Šią šeimą prisimena kiekvienas lietuvis, tačiau tik retas žino, ką jai iš tiesų teko iškęsti (68)

Jie – broliai dvyniai. Ji – vyresnioji sesuo, vadinta eterio lakštingala. Visi trys bajoriškos...

Kaip vasaros užbaigtuvių metu rengiasi stilingi sostinės gyventojai (21)

Besibaigianti vasara Vilniuje vis dar gena sostinės gyventojus ištrūkti į miestą, nes saulėtų...

Inga Stumbrienė su šeima Singapūre apsistojo viename prabangiausių viešbučių: įspūdis – neišdildomas (90)

Po 14-ųjų vetuvių metinių minėjimo Balyje verslininkai Inga ir Aivaras Stumbrai apsistojo...

Pasaulyje išgarsėjusį šokoladą kuriantis lietuvis: kartumas – prasto šokolado požymis (8)

Šokoladas tikrai ne saldainis – tai labai išlepęs kakavos vaisiaus produktas, sako rankų darbo...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (582)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...