Norintieji pasidomėti valstybės biudžeto planavimu bei patys sudaryti savąją biudžeto versiją tai dabar gali padaryti išmaniojoje aplikacijoje www.sudeliokbiudzeta.lt. Smagiausia tai, kad iki gruodžio 17 d. interaktyvią priemonę išbandžiusieji gali laimėti „Apple AirPods“ belaides ausines ir 3 vnt. išorinių baterijų.

Sudėlioti biudžetą pabandė Lietuvos jaunimas

Interaktyvią priemonę išbandę Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) nariai sako, kad šis praktinis užsiėmimas primena, jog lėšos valstybės biudžete yra ribotos, todėl norint vienai sričiai skirti didesnę pyrago dalį, iš kitos, deja, tenka atimti.

Jaunuoliai neslepia, kad atliekant užduotį norėjosi daugiau lėšų skirti visoms sritims: sveikatai, švietimui, saugumui, energetikai, socialinei apsaugai, t.t. Vis dėlto, tenka suprasti, kad tai neįmanoma, o vienai sričiai skiriant prioritetą, nukenčia kitos.

Kaip komentuoja LiJOT prezidentas Umberto Masi, aplikacijos pagalba norint kam nors padidinti finansavimą, sudėtingiausia yra nuspręsti, iš kurios srities tuomet atimti dalį lėšų.

„Kai pats bandžiau modeliuoti biudžetą, daugiau lėšų norėjau skirti švietimui, bet susidūriau su dilema – juk tai turės tiesiogines pasekmes visoms kitoms sritims. Šis praktinis užsiėmimas būtent ir leidžia suprasti, kad iš įvairių šaltinių surenkamos lėšos yra ribotos, – sako U. Masi. – Dėl to negaliu sakyti, kad biudžetą dėliočiau kitaip. Jis yra subalansuotas.“

Tarybos prezidentui pritaria ir kolegos – jų teigimu, geriausia būtų, jei visoms sritims būtų įmanoma skirti tiesiog daugiau lėšų, nes kitu atveju perskirstymas kelia iššūkių. Vis dėlto, labiausiai jaunuoliai finansavimą norėtų didinti socialiniams reikalams ir švietimui. Pastarasis, pasak jų, turi didelę reikšmę jaunimo ateičiai – nuo švietimo sričiai skiriamo finansavimo tiesiogiai priklauso jaunų žmonių ugdymo galimybės.

Kaip biudžetas praktiškai lemia kasdienybę

U. Masi savo ruožtu visgi neabejoja, kad išmanioji aplikacija jauniems žmonėms gali būti labai naudinga kaip švietimo priemonė.

„Kiekvienam žmogui, taip pat ir jaunam, yra ypač svarbu žinoti, kiek valstybėje kiekvienai sričiai yra paskirta lėšų, – mąsto LiJOT prezidentas. – Tokiu būdu galime matyti, kokią įtaką tai gali turėti mūsų kasdienybėje. Kadangi nors ir gali atrodyti, kad biudžetas arba politika, bendrąja prasme, yra labai tolimi reiškiniai, vis dėlto jie mūsų kasdienybę lemia labai praktiškai. Juk visos valstybės finansuojamos paslaugos ar galimybės yra patvirtintos biudžete. Dėl to jauniems žmonėms yra svarbu suprasti, kaip tos lėšos yra panaudojamos.“

Sudėliokite savo biudžetą

Galbūt ir jūs svarstote, kad daugiau biudžeto lėšų turėtų būti skirta švietimo sričiai, o gal kelių priežiūrai arba medikų darbo užmokesčiui didinti? Sudarykite savo biudžeto versiją išmaniojoje aplikacijoje https://sudeliokbiudzeta.lt ir palyginkite su parengtu 2024 metų valstybės biudžeto projektu.

Padarę tai iki gruodžio 17 dienos galite laimėti vieną iš prizų – „Apple AirPods“ belaides ausines arba išorines baterijas.