aA
„Credit24“ iniciatyva vykdytos reprezentatyvios apklausos duomenimis, 34 proc. 18-25 metų amžiaus Lietuvos jaunuolių ateityje svarstytų pradėti savo verslą, rašoma pranešime spaudai. Tarp jų yra 37 proc. vyrų ir šiek tiek mažiau moterų (31 proc.). Jaunuoliai mano, kad jų karta yra verslesnė nei ankstesnė, o net per pastaruosius metus veikiančių įmonių skaičius paaugo 1,7 proc. (t.y 1,5 tūkst.), rodo „Versli Lietuva“ duomenys.
© Shutterstock nuotr.

53 proc. jaunuolių galimybės dirbti sau neatmeta, tačiau ir nėra tikri, ar svarstys ją ateityje. Maždaug vienas iš dešimt (9 proc.) apklaustųjų nuosavo verslo galimybės išvis nesvarstytų, o 3 proc. jau turi savo verslą (tarp jų, 6 proc. vyrų.).

Toks pat tyrimas buvo atliktas ir kitose šalyse. Rezultatai atskleidė, kad, pvz. kaimyninėje Lenkijoje tik penktadalis (21 proc.) apklaustų jaunuolių svarstytų ateityje pradėti savo verslą. 59 proc. nėra apsisprendę, ar ateityje norėtų imtis iniciatyvos verslauti patys. Net 18 proc. tokios galimybės visai nesvarstytų, o 2 proc. apklaustųjų savo verslą jau turi.

Įdomu tai, kad Ispanijoje savo verslą pradėti ateityje svarstytų tik 16 proc. apklaustų jaunuolių, o dvigubai daugiau (32 proc.) jų to daryti neketintų. Tuo tarpu Meksikoje teigiamai į tokią galimybę žiūri net 49 proc. jaunuolių ir tik 3 proc. dirbti sau visai nesvarstytų.

Z karta
Z karta
© Shutterstock

„Smagu matyti, kad net palyginus su užsienio gyventojais, nemaža dalis Lietuvos jaunuolių svarstytų pradėti savo verslą. Tačiau svarstyti neužtenka – svarbu žinoti, kaip suvaldyti finansinius srautus. Dažnai dėl pinigų trūkumo ilgėja prekių, paslaugų teikimo, pristatymo terminai klientui. Galiausiai, dėl to gali nukentėti įmonės reputacija“, – sako „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė Donata Stoškuvienė.

D. Stoškuvienė pabrėžia, kaip pradedant verslą svarbu susidėlioti finansų paskirstymo planus, nerizikuoti reputacija, o prireikus pasinaudoti finansinių paslaugų įmonių teikiamomis galimybėmis.
„Pradedantiesiems verslininkams dažnai trūksta informacijos apie tai, kokią finansinę pagalbą jie gali gauti ir kokiomis paslaugomis verslui gali pasinaudoti. Tačiau net ir vienos individualios konsultacijos metu galima išsiaiškinti viską apie paskolas smulkiam verslui ar kitus pasiūlymus, įvertinus pajamas pagal individualią veiklą“, – teigia specialistė.

Dabartinė karta verslesnė, bet pradėti – sudėtingiau

Dauguma Lietuvos jaunuolių (57 proc.) mano, kad jų karta yra verslesnė, nei prieš tai buvusi. Šiam teiginiui pritaria daugiau moterų (65 proc.) nei vyrų (49 proc.). Su tuo nesutinka 17 proc. vyrų ir 6 proc. moterų. Tačiau taip pat net 45 proc. apklaustų Lietuvos jaunuolių mano, kad šiuo metu yra daugiau kliūčių būti versliu, nei buvo ankstesniais laikais.

Z karta
Z karta
© Shutterstock

Palyginus, Ispanijoje tik 42 proc. jaunuolių galvoja, jog yra verslesni nei buvusi karta. Didžiausia dalis (61 proc.) jaunuolių, kurie save laiko verslesniais nei ankstesnė karta, yra Rumunijoje. Tačiau čia taip pat daugiausiai jaunuolių (67 proc.) galvoja, kad kliūčių būti versliam yra daugiau nei anksčiau.

„Kartais jauniems žmonėms atrodo, kad ankstesnėms kartoms vystyti verslą buvo lengviau, nes rinka nebuvo tokia pripildyta įvairių prekių ir paslaugų, vartotojai buvo ištroškę naujovių. Šiandien yra keliami aukštesni reikalavimai kokybei, aptarnavimo greičiui ir profesionalumui, vyrauja didelė konkurencija. Tačiau, jei nusprendėte padaryti geriau nei kažkas darė iki šiol, jūs galite laimėti klientus”, – pataria klientų aptarnavimo vadovė D. Stoškuvienė.

Vienas iš svarbiausių veiksnių naujo verslo kūrimui bei plėtrai yra rinkos augimas ir jos pelningumas. Pirmąjį 2019 m. pusmetį BVP augo 4 proc., todėl visų metų ekonomikos augimas turėtų būti spartus. Visgi, 2019 m. antrojoje pusėje tikimasi kiek lėtesnės ekonominio augimo kaitos, o 2020 m. prognozuojamas dar didesnis BVP augimo lėtėjimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Top naujienos

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (31)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Kuodis įspėja apie pajamų spąstus: gali būti, kad Europos vidurkio nepasieksime ir 2042 metais (38)

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius...

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Prezidentūrai įteikė dokumentus dėl Lietuvos pilietybės (45)

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Lietuvos Prezidentūrai oficialiai įteikė visus reikalingus...

Putinas pažadėjo „užčiaupti dvokiančią burną“ kai kuriems „užsienyje“ (202)

Per susitikimą su veteranais ir patriotinių organizacijų atstovais Sankt Peterburge Rusijos...

Prokuratūra suabejojo „Europos“ aikštelės, iš kurios iškrito automobilis, saugumu pasigedo 1 km atitvarų

Prokuratūra atlieka tyrimą dėl PC „ Europa “ automobilių aikštelės saugumo. Balandį iš...

Nausėdos patarėjas: premjeras žemai puolė papildyta (357)

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas pareiškė, kad premjero Sauliaus Skvernelio kaltinimai dėl...

Štai kokį telefoną galite įsigyti neišleidę 200 eurų: baterija neišsikraus net dvi dienas (8)

„ Nokia “ telefonų gamintojai „HMD Global“ praneša, kad Lietuvos rinkoje atsirando naujos...

Buvusio NMA vadovo Bėronto atleidimas iš pareigų pakibo ant plauko pildoma (1)

Administracinis teismas pripažino, kad draudimas dirbti su slapta pažyma, kas buvo Eriko Bėronto,...