Spontaniškas šiltojo meto atostogų planas leis tenkintis tik tuo, kas liko iš pasiūlos, mat vasarą atostogauja visa Europa.

Išankstinis planavimas taupo ir laiką, ir pinigus

„Novaturo“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė sako pastebinti, kad žmonės labiau mėgsta rinktis, turėdami plačią pasiūlą, tad apie poilsį reikėtų pagalvoti gerokai anksčiau, nei likus iki jo mėnesiui ar dviem.

„Kuo anksčiau planuojame atostogas, tuo platesnį asortimentą gauname – tiek krypčių, tiek viešbučių, tiek skrydžių. Tikrai drąsiai galime sakyti, kad tai jau yra tendencija, – žmonės vis labiau linkę planuotis atostogas iš anksto. Paprastai kalbant, vasaros atostogas planuoja rudenį ir žiemą, o žiemos atostogas – pavasarį ir vasarą. Pridėtinė to vertė – ir platesnė galimybė rinktis, ir kaina: planuojant iš anksto galima sutaupyti 20 procentų bei daugiau“, – sako M. Bielinytė.

Miglė Bielinytė

Pašnekovė priduria, kad paskutinės minutės pasiūlymų kol kas yra, tad jei atostogos nesuplanuotos, dar įmanoma pasidairyti, kur galima nuskristi ir pailsėti. Visgi tokiu atveju reikia būti pasiruošus, kad viską teks dėliotis ekspromtu.

Maža gudrybė, kaip išvengti ilgų eilių

Bene didžiausias nepatogumas, vykstant į keliones, – eilės; jos prasideda dar oro uostuose ir neretai lydi norint aplankyti tiek muziejus, tiek kitus populiarius objektus. M. Bielinytė sako, kad galima „ištirpdyti“ eiles, jei tik nepatingėsite atlikti savotiškų namų darbų.

„Gudrybė, „tirpdanti“ visas eiles, yra tas pats išankstinis planavimas. Atrodo, kad apie tai pamąstome prieš kelionę, bet būna ir taip, jog atvykstame į savo pasirinktą šalį, žinome, kokius objektus norime aplankyti, bet apie bilietus pagalvojame paskutinę akimirką. Patariu prieš kelionę susidaryti paprastą planą, kaip ir kam norėsime skirti laiko, pasižymėti lankytinus objektus, pasižiūrėti internete, kokios bilietų pardavimo galimybės, ir juos įsigyti. Dar vienas patarimas – svarbu atkreipti dėmesį, kuriuo paros laiku ateisime į ypač populiarų lankytiną objektą. Dažnai pasiteisina eiti iš karto po pusryčių, nes žmonės pavalgę paprastai dar mėgsta pailsėti. Ryte pastebimos mažesnės eilės, žinoma, bendrąja prasme, bet dažnai kartu tai būna ir rytinė mankšta“, – pasakoja kelionių agentūros atstovė.

Kas stresas nebūtų nuolatinis atostogų palydovas

Kaip sako psichologė Ugnė Juodytė, visiškai išvengti streso kelionėje nepavyks, visgi svarbiausia – suprasti, kas tą stresą kelia.

„Pavyzdžiui, jei vien kartą nuvykę nesusikalbėsime, ko nors nerasime, galbūt būtų lengviau, jei išmoktume 10–20 frazių, kurios galėtų pagelbėti. Galbūt kelia nerimą tai, į kokią kultūrą pataikysime, kokie ten žmonės, kaip viskas vyks. Yra daugybė būdų sužinoti, kokia ta kultūra, – paskaityti knygų, tinklaraščių, pažiūrėti laidų, paklausti žmonių, kurie ten buvę, kokios jų patirtys. O jei nerimaujate, kad ryte neatsikelsite, tai tris žadintuvus galima nusistatyti, – tikrai padės“, – pataria psichologė.

Turbūt ne kartą matytas vaizdas, kai skubanti pora ima vienas kitam priekaištauti, lieti susierzinimą, kad reikia griebti lagaminus ar skubėti į patikrą. Anot U. Juodytės, jei tik įmanoma, kelionę geriausia pradėti pasilikus laiko neskubėti ir į oro uostą atvykti gerokai anksčiau. O jei visgi to padaryti neįmanoma, tuomet siūlo išbandyti metodus, kaip kylantį stresą nuraminti.

„Vienas iš būdų – kvėpavimas: per du kartus įkvepiu ir labai lėtai, skaičiuodamas iki 8–9, iškvepiu. Tai padarome 2–3 kartus ir vyro ar žmonos žodžiai nuskambės daug švelniau“, – paprastą ir veiksmingą būdą siūlo U. Juodytė.

Ugnė Juodytė

Keliautojų poreikius analizuojanti kelionių agentūros atstovė sako, kad populiariausios – pažintinės kelionės, kurių metu galima susipažinti ir su skirtingomis kultūromis, ir su išskirtine šalies gastronomija.

„Turime ir poilsinių kelionių, ir pažintinių. Pažintinės – būtent tos, per kurias labai sėkmingai galėsite suderinti poilsį su išsamesniu miesto pažinimu. Tuomet jau viskas priklauso nuo poreikio: vienus domina gastronominės patirtys, kitus – istorinės, trečius – kultūrinės. Aišku, žmonės gali savarankiškai planuoti, bet jei keliauji su organizatoriumi, tuo rūpintis nereikės, – gausi visą pasiūlymą ir viskas priklausys nuo tavo poreikių, ko norėtum čia būdamas. Pažintinių kelionių privalumas dar yra tas, kad galima derinti poilsį ir kartu pamatyti naujų vietų, gauti naujų patirčių“, – sako M. Bielinytė.

Plačiausias potyrių pasirinkimas – pažintinėse kelionėse

Kelionių agentūra siūlo itin platų pažintinių kelionių asortimentą. Pašnekovė sako, kad organizatoriai mato, kokie žmonių poreikiai, tad į juos įsiklauso ir ieško būdų pasiūlyti kuo platesnių galimybių.
„Žiemos asortimente jau dabar turime net 73 programas, tad galima tiek pasirinkti įdomesnį Kalėdų šventimą, tiek suplanuoti šalies pažinimą pagal savo poreikius. Labai populiarios egzotinės, tolimosios kelionės. Žmonės planuoja išvykti ir mėnesiui, ir ilgesniam laikui“, – įvardija pašnekovė.

Jei jau susiplanavote kelionę, teks pagalvoti, kaip susikrauti lagaminą. M. Bielinytė pataria, kad pirmiausia reikėtų sudaryti būtiniausių daiktų sąrašą ir juo kliautis. Taip pat reikia kritiškai ir sąžiningai įvertinti, ar išties vienas arba kitas daiktas reikalingas.

„Būna, kad drabužius susidedame, o pamirštame pagrindinius daiktus – asmens dokumentus; jei reikalinga, vizą, vairuotojo pažymėjimą, sveikatos draudimo dokumentus. Tai privalomas paketas, kurį reikia turėti šalia savęs. Didžioji dalis lagamino yra mūsų apranga, avalynė, tad pagrindinė taisyklė būtų apgalvoti, ką norėsite veikti, ir pagal tai susidėlioti universalius derinius. Patogi avalynė – visose kelionėse auksinė taisyklė. Ir viską apibendrinanti taisyklė – geriau mažiau negu daugiau, žinant, kad daugelio daiktų mums neprireiks arba rasime ten vietoje“, – pataria pašnekovė.

Psichologė U. Juodytė antrina, kad verta susidaryti planą, patikrinti, ar tikrai viską pagal jį susikrovėte į lagaminą.

„Jei kyla abejonė ir jei mes esame nuvažiavę ne daugiau kaip 2–3 kilometrus, grįžti ir pasitikrinti. Tada tikrai būsime ramūs, kad viskas gerai“, – savo patirtimi ruošiantis kelionei dalijasi psichologė.