Kelionės poroje – ir išbandymas, ir atradimas

Posakis, esą žmogų geriausiai pažinsi kelionėje, tikrai ne iš piršto laužtas, juk būtent keliaudami susiduriame su netikėtomis ir įvairiomis situacijomis, leidžiančiomis pamatyti antrąją pusę skirtingose aplinkybėse.

Kelionės, anot psichologės Ugnės Juodytės, gali būti labai turtingos atradimais apie save, savo antrąją pusę ir jūsų tarpusavio santykį, padėti atskleisti asmenines žmogaus savybes – gebėjimą komunikuoti, bendradarbiauti. Tad jeigu norite geriau pažinti žmogų, įjunkite smalsumą ir tyrinėkite, domėkitės, klausykitės. Atkreipkite dėmesį, kaip žmogus jaučiasi įtemptose situacijose, kaip jas sprendžia, kokius įsitikinimus turi skirtingais klausimas, kiek savyje turi empatijos, atjautos ir lankstumo.

„Keliaudami galime pamatyti skirtingas antrosios pusės emocijas – dėl ko jis iš tiesų nerimauja, ko bijo, kuo džiaugiasi ar kas yra jo aistra. Keliaudami esame linkę būti atviresni, ypatingai tais atvejais, kai kartu įveikiame iššūkius, susiduriame su naujais patyrimais. Taip pat kelionėse turime daugiau laiko ne pašaliniams darbams, o vienas kitam, bendravimui tarpusavyje. Net jei iš pradžių tie pokalbiai yra paviršutiniai, vėliau atsiveria gilūs asmeninių patirčių klodai“, – sako psichologė U. Juodytė.

Keliavimas drauge leidžia ne tik geriau pažinti vienas kitą, bet ir mokytis vienam iš kito. Kiekvienas iš mūsų turime savitą pasaulėžiūrą ir asmenines patirtis, tad bendravimas ir dalinimasis tomis patirtimis gali atverti aukso skrynią.

„Kelionės kuria bendras patirtis, kurios virs jūsų prisiminimais, galėsiančiais džiuginti visą likusį gyvenimą. Tuo pačiu kelionės leidžia atrasti ir bendrus tarpusavio sąsajos taškus – pomėgius, interesus, kuriuos grįžus į kasdienį gyvenimą galima tęsti ir palaikyti. Tai sukuria bendrystės, jaukumo, artumo, augimo kartu jausmą. Kelionėse kartu mokomasi spręsti iššūkius ir sudėtingas situacijas, o nuolatinis šių įgūdžių tobulinimas ateityje porai bus tik į naudą. Ir, žinoma, kelionės yra puiki erdvė intymumo, romantinio ryšio stiprinimui – vienai svarbiausių sąlygų kuriant sėkmingus poros santykius“, – sako U. Juodytė.


3 taisyklės, kurios padės išvengti nesusipratimų atostogų metu

Nors įprastai atostogos apdovanoja maloniais potyriais ir naujais įspūdžiais, iššūkių jų metu taip pat pasitaiko įvairių, tad psichologė ragina nepamiršti kelių svarbiausių taisyklių – kalbėtis, klausytis ir ieškoti kompromisų.

„Pirmiausia dar prieš atostogas aptarkite, kokius lūkesčius keliate kelionei, vienas kitam ir poilsiui, aptarkite, ką norėsite pamatyti, patirti ir sužinoti. Labai svarbu nepamiršti ne tik partnerio, bet ir savo poreikių, apie tai kalbėtis. Situacijos, kurios reikalauja kompromisų, turi būti gerai aptartos, nes kelionėje esate komanda ir visi sprendimai idealiu atveju turėtų vesti bendrų tikslų įgyvendinimo link“, – pataria U. Juodytė.

Susitarę dėl prioritetų, sumažinsite ar net išvengsite įvairių konfliktų, kurie gali kilti dėl nereikšmingų dalykų ar situacijų – nes esate pavargę, ištroškę ar alkani. Tokiomis akimirkomis rimtų klausimų geriau nespręsti – leiskite sau pailsėti, pasisotinti ir tik tuomet grįžkite prie racionalių diskusijų. Susidūrus su stresinėmis situacijomis psichologė pataria prisiminti kvėpavimo ar kitus pratimus, neleisti emocijoms spontaniškai prasiveržti ir sugadinti atostogų malonumo.

Pasitaiko ir tokių situacijų, kuomet atostogų poreikiai tarp poros kardinaliai skiriasi – vienas nori slidinėti, kitas – į šiltuosius kraštus, vienam norisi aktyviai keliauti ir tyrinėti, o kitam – gulėti prie jūros su kokteiliu. Nors tai ir iššūkis, įveikdama jį pora stiprėja, tad atsisakyti bendrų atostogų tikrai nebūtina. Tokioms poroms U. Juodytė pataria išbandyti skirtingus kelionių variantus.

„Pabandykite vieną kartą atostogauti atsižvelgiant į antros pusės poreikius, kitą kartą – į savo norus. Tokia patirtis taip pat labai naudinga, juk leidžia pažinti kitą žmogų per jo pomėgius, interesus ir malonumus. Nepamirškite, kad atostogų metu nebūtina visada būti kartu – dalį laiko, kiek tai priimtina abiem, skirkite pabuvimui atskirai ir toms veikloms, kurių norisi būtent jums. O jei atostogaujate kelis kartus per metus, apsvarstykite ir tokią galimybę: vienas atostogas leiskite atskirai, kiekvienas ilsėdamasis pagal savo poreikius, o kitoms atostogoms paieškokite kompromisinio varianto“, – pataria psichologė.

Kur keliauti su antrąja puse, jei norisi skirtingų patirčių

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturas“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė pastebi – poros poilsiui renkasi tiek poilsines artimesnių Europos krypčių, tiek „viskas įskaičiuota“ keliones, mat tai leidžia pasimėgauti atostogomis be jokių rūpesčių, taip pat mėgstamos ir tolimesnės kryptys bei pažintinės kelionės

„Populiaria atostogų kryptimi vasarą lietuvių tarpe tradiciškai išlieka Turkija, siūlanti puikų kainos ir kokybės santykį, poilsį ir pramogas skirtingų poreikių turintiems keliautojams. Įdomu tai, kad Turkija vis dažniau atrandama kaip labai įvairi kryptis – didelė dalis keliautojų, taip pat ir poros, čia vyksta ne vien poilsio komfortiškame viešbutyje, tačiau ir yra linkę keliauti po šalį, išbandyti aktyvias pramogas, vandens sportus.

Atostogoms dviese lietuviai dažnai renkasi ir Graikijos salas, Bulgariją, labai išaugęs susidomėjimas Juodkalnija bei Tunisu. Kalnų ir gamtos mėgėjai renkasi Madeirą, Siciliją. Planuojantys poilsį žiemą domisi slidinėjimo kurortais, egzotinėmis kelionėmis, kitam žiemos sezonui matome didelį susidomėjimą Vietnamu“, – pasakoja M. Bielinytė.

Jei egzotinės krypties norisi dar vasarą ar pasitinkant rudenį, tam puikus pasirinkimas yra Balis. Gegužės–rugsėjo mėnesiais klimatas čia išties puikus – šiltas ir saulėtas, o paplūdimiai nėra perpildyti poilsiautojų, tad Balio sala tiks idiliškoms poros atostogoms.

Svajojantiems apie egzotines keliones M. Bielinytė pataria nesnausti ir rinktis net ir 12 egzotinių krypčių artėjančiam žiemos sezonui, tarp kurių atvirukų vertais vaizdais garsėjantys Maldyvai, Seišeliai ir Mauricijus, vis daugiau keliautojų dėmesio sulaukianti Kuba, Meksika, Tanzanija ir Šri Lanka, taip pat lietuvių jau pamėgti Tailando, Vietnamo ir Dominikos Respublikos kurortai.

„Įsigyjant išankstinę 2023–2024 m. žiemos sezono ar 2024 m. vasaros sezono poilsinę ar pažintinę kelionę, mūsų klientai renkasi iš plataus krypčių, viešbučių, skrydžių asortimento, taip pat gali pasinaudoti įvairiomis naudomis, tokiomis kaip, pavyzdžiui, mažiausios kainos garantija“, – sako M. Bielinytė.

Norintiems pakeisti aplinką ir geriau pažinti antrąją pusę, verta išbandyti ir pažintines savaitgalio keliones.

„Mūsų klientų populiariausios – meilės miestais tituluojami Roma bei Paryžius. Pažintinių kelionių maršrutai taip pat siūlo savaitgalio skrydžius į Barseloną, Prancūzijos Rivjeros sostinę Nicą, Marselį ir kitus miestus, – sako „Novaturo“ atstovė. – Nors įprastai lietuviai keliones linkę planuoti iš anksto, pasimėgauti laiku dviese galima ir spontaniškai – tam puikiai tinka karšti paskutinės minutės pasiūlymai, kurių išties apstu – nuo pažintinių kelionių, leisiančių atrasti Prancūzijos Provansą ir Žydrąjį krantą, iki poilsinių atostogų populiariausiuose šiltųjų kraštų kurortuose“.