„Kas dar nebuvo išvykę, tikrai gali suspėti. Žinoma, turi suskubti. Pastaruoju metu, kaip ir pokovidiniu laikotarpiu, mes jaučiame itin didelį susidomėjimą gamtinėmis pažintinėmis kelionėmis. Šią vasarą organizuojame nemažai maršrutų į Slovakiją, Slovėniją, Kroatiją. Yra Balkanų turas – į šiaurės Kroatiją gali vykti žmonės, kurie nenori visą laiką aktyviai keliauti, ar pora, kai vienas nori keliauti, o kitas – prie jūros: vienas važiuoja į ekskursijas, o kitas ilsisi. Galima vykti į Vokietijos kraštą: vokiškoji Saksoniją, Bodenas – karščio ten panašiai kaip Lietuvoje, tačiau dar galima aplankyti kalnus – Vokietijos, Austrijos Alpes“, – dalį iš gausybės siūlomų aktyvių kelionių įvardija Lilijana Degutytė, „Novaturo“ pažintinių kelionių skyriaus vadovė.

Lilijana Degutytė

Pašnekovė neslepia, kad pažintinės kelionės sparčiai tirpsta, o autobusai greit pilnėja.

„Į Pietų šalis taip pat rekomenduojame vykti: žmonės nesukaista, yra labai daug degustacijų, gamtinių maršrutų, o ir poilsio pakanka; Italija, Ispanija, Prancūzija – į šias šalis dar galima vykti“, – sako L. Degutytė.

Jei atostogas norisi leisti Lietuvoje, idėjų galima pasisemti iš kelionių entuziasto Ramūno Šukausko sukurto tinklaraščio, kuriame dalijasi savo patirtimi ir rekomendacijomis.

„Aš mėgstu fotografuoti, keliauju ir fotografuoju; kažkada praradau visas nuotraukas, tai norėjau jas kur nors sudėti, kad išsisaugotų. Kilo mintis sukurti tinklaraštį, nors iš pradžių ji atrodė gąsdinanti, nes visa tai darai viešai. Visgi nusprendžiau pabandyti. Tuo metu buvo mažametis vaikas, mes keliavome po Lietuvą ir tie pažintiniai takai pasirodė labai geri objektai, kur kartu galima puikiai leisti laiką. Man pasidarė įdomu – o kiek jų yra Lietuvoje? Išsikėliau tikslą juos visus apeiti“, – dalijasi patirtimi ir tinklaraščio gimimo priežastimis „Nesėdėk namuose“ autorius.

Vyras į tinklaraštį deda viską, ką pamato, ir, kaip pats sako, daug ką suranda, nes turi spontaniškumo planuodamas. Prieš kelionę jis sako naršantis žemėlapius – juose žymi dominančias vietas.
Tyrimai rodo, kad lietuviai labai mėgsta lankyti įvairius gamtos objektus. R. Šukauskas sako, kad tai nekelia nuostabos, mat savo šalyje turime labai geras sąlygas.
Ramūnas Šukauskas

„Tie patys pažintiniai takai leidžia ne tik pabūti gamtoje, bet ir pažinti gamtą, kultūrą. Galima ir į miestelius nukeliauti; visi sakydavo, kad miesteliai gražėja, bet ten nėra darbo. Dabar galima nuvažiuoti ir pabūti tuose miesteliuose, atsiranda kavinių, maitinimo įstaigų, galima rasti įdomių nakvynių“, – pasakoja R. Šukauskas.

Keliautojas sako, kad dalijasi viskuo, kad jį sudomina ir ką išgirsta iš vietinių žmonių objektuose, kuriuose lankosi, dalijasi vietos istorijomis ar tiesiog pamatytais gražiais Lietuvos kampeliais.

„Tuose smulkiuose dalykuose stengiuosi atrasti žavesį, ne tik tai, kad vaizdas vau! Patarimas: kuo mažiau turėti lūkesčių ir stengtis ką nors atrasti, – tada niekada negrįžti nusivylęs. Kai kur nors važiuoji ir nori atrasti tą vau, bet jo nerandi, kelionė būna kažkokia neišsipildžiusi“, – patirtimi dalijasi pašnekovas.

Į užsienio šalis keliaujantys lietuviai, anot L. Degutytės, lūkesčių išties turi – dauguma jau nenori tik ramaus poilsio, ieško aktyvių, pažintinių kelionių.

„Pastebime, kad idealiausias variantas yra derinti poilsį su pažinimu. Vasarą pastebime labai didelį susidomėjimą gamtinėmis kelionėmis, kokiais nors objektais, šou, spektakliais. Tarkime, Prancūzijoje siūlome spektaklį, kuriame vaizduojama kone visa jos istorija. Be to, žmonės domisi degustacijomis, nori aplankyti pilis, paragauti vietinio maisto, nori kur nors nuplaukti, pamatyti, patirti“, – vardija kelionių organizatoriaus atstovė.

Artėjantis ilgasis savaitgalis taip pat ne vienam kelia norą pasprukti į gamtą. Jei nesinori tolimos kelionės, R. Šukauskas siūlo aplankyti Anykščiuose neseniai atvertą pažintinį taką, kuriame netrūks veiklos ir vaikams. Be to, dėmesio verti ir apžvalgos bokštai ar net paties neseniai atrasta Pastrėvio hidroelektrinė, kur pasitinka nuostabus vaizdas.