aA
Antroji „Atliekų kultūros“ laida mirgės mūsų ekranuose kaip jau tapo įprasta – sekmadienio rytą. Pagalba valant įvairius vandens telkinius, unikali popieriaus perdirbimo gamykla Baltijos šalyse, dažniausios rūšiavimo klaidos ir slaptos kameros vaizdai – visa tai ir dar daugiau mums paruošė laidos kūrybinė komanda.

Po vasaros atostogų į darbus kimbame rimtai – laidoje matysite, kaip gamtai neabejingi žmonės imasi tvarkyti mūsų neatsakingumo pasekmes. Klausiate, kokios gi jos? Nagi labai paprastos – įvairiuose vandens telkiniuose vis dar begėdiškai šiukšliname atsikratydami ir mažomis ir didelėmis atliekomis. „Remiantis valstybinio monitoringo duomenimis, daugiau nei pusė Lietuvos upių neatitinka geros ekologinės būklės kriterijų“, – teigia Ieva Budraitė, „Žaliosios politikos instituto“ direktorė.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Žinoma, didžioji dalis taršos ateina iš žemės ūkio veiklos ar netvarkingų nuotėkų sistemų, tačiau upėse galima rasti ne tik trąšomis užteršto vandens, bet štai sudilusių padangų ar prekybinių vežimėlių. Kodėl vis dar atsikratome atliekų pakrantėse ar tiesiog įmesdami į vandenį? Juk visiškai nemokamai galime jas išvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kurių, su kiekviena diena, Lietuvoje vis daugėja.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Išmokę atsakingai elgtis su atliekomis turime nepamiršti ir rūšiavimo svarbos. Būtent dėl mūsų atsakingo rūšiavimo galime didžiuotis unikalia popieriaus perdirbimo gamykla, kuri Baltijos šalyse veikia tik pas mus. „Grigeo“ gamyklos įdomybes ir paslaptis laidoje paaiškins įmonės vadovas Gintautas Pangonis. Sužinokite, kuo ypatinga yra ši gamykla ir kodėl jos produkcija keliauja net daugiau nei į 20 pasaulio šalių.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Sezoną pradėjome kartu su naujais laidos personažais – Vaciuku ir Vacyte, kurie paprasčiausia ir „žmogiška“ kalba nori dalintis žiniomis apie tinkamą atliekų tvarkymą ir rūšiavimo svarbą. Praėjusią laidą jie išsamiai paaiškino, kaip veikia Vilniuje pasirodžiusi naujovė stotelė „DĖK’ui“, kur galite palikti veikiančius, tačiau nereikalingus daiktus, kad juos galėtų pasiimti kiti žmonės, o šioje laidoje vaikai paaiškins, kodėl nereikėtų įvairiausių atliekų sukrauti į vieną indelį prieš jį išmetant. Kokie jūsų atliekų rūšiavimo įpročiai? Kartu išsiaiškinkime, kokie įpročiai turėtų būti pamiršti ir kodėl.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Namuose galbūt turite sukaupę krūvas laikraščių, kuriais galėtumėte ištapetuoti ne tik savo sienas, bet ir kaimynų? Su šia problema susidūrė ir dizaineris Simonas Tarvydas, kuris kasdien perka dieraščius ir ilgainiui jų susikaupia nemažos krūvos.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Bežiūrint į senus laikraščius Simonui kilo idėja iš popieriaus gaminti funkcionalius šviestuvus: „Pastebėjau, kad mano paties ir draugų namuose trūksta įdomių šviesos sprendimų. Ir dabar stiprėja tendencija atsigręžti į primirštas medžiagas ir manau, kad šiais laikais nebėra šiukšlių ir atliekų, o yra galimybės“, – mintimis dalijasi „INDI“ prekės ženklo kūrėjas Simonas.

Atliekų kultūra
Atliekų kultūra
© Organizatorių nuotr.

Jeigu praėjusį kartą pasigedote „Slaptos kameros“ rubrikos ir apsidžiaugėte, kad jos nebeveikia arba, kad jau nebesielgiame begėdiškai palikdami atliekas ne joms skirtose vietose – labai apsigavote. Todėl sekmadienį 11 valandą įsijunkite „Lietuvos ryto“ televiziją, kur ir vėl rodysime „Slaptos kameros“ medžiagos kadrus bei paskelbsime laimėtoją, teisingai atsakiusį į praėjusioje laidoje užduotą klausimą.

Medžiaga parengta pagal VAATC užsakymą. Turinys apmokėtas.

Užsakymo nr.: PT_82371481

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (365)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (383)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (8)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (10)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (15)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (2)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (231)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (8)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Toma Miknevičienė | D+

Interneto grobuoniai taikosi į vaikus: jei galite kažkuo viešai nesidalinti, tai geriau ir nesidalinkite

Nuo pat tos akimirkos, kai tik įbruksite savo vaikui į rankas išmanųjį telefoną ar paliksite jį...