aA
Prie atliekų surinkimo konteinerių besimėtančios į konteinerius netilpusios ar netinkamai paliktos atliekos – vis dar egzistuojanti problema. Savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) vadovo Rimanto Juknevičiaus teigimu, pagrindinė priežastis – gyventojų sąmoningumo trūkumas. Neatsakingiems žmonių veiksmams fiksuoti sostinėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros ne tik padeda atpažinti pažeidėjus ir juos nubausti, bet skatina juos elgtis sąmoningai ir atidžiau apgalvoti savo veiksmus.
Atliekos
Atliekos
© Shutterstock

„Po miestą važinėja Atliekų vežėjų kontrolės skyriaus darbuotojai, kurie vertina konteinerinių aikštelių būklę. Pastebėjus, kad tam tikrose vietose neleistinai atvežamos atliekos – įrengiama vaizdo stebėjimo kamera. Situacija stebima maždaug 3 – 7 paras, o neužfiksavus pažeidimų, kameros perkeliamos į kitas aikšteles“, – pasakoja VASA direktorius Rimantas Juknevičius.

Vilniuje šiuo metu veikia 6 vaizdo stebėjimo kameros, skirtos fiksuoti konteinerinėse aikštelėse vykdomus pažeidimus.

Kameros gyventojų nusižengimus Vilniuje fiksuoja jau beveik du mėnesius. Aikštelės stebimos tiek dieną, tiek naktį, o užfiksuoti nusižengimai perduodami analizuoti Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui.

„Vaizdo medžiaga nagrinėjama, o identifikuoti tvarkos pažeidėjai patraukiami administracinėn atsakomybėn – išrašomi protokolai ir skiriamos baudos, kurios siekia iki 600 eurų. Baudos dydis priklauso nuo įvairių faktorių – ar pažeidėjas gailisi, ar padarė nusižengimą pirmą kartą, ar susitvarkė – atvažiavo surinko šias atliekas. Kartais užtenka įspėjimo“, – teigia R. Juknevičius.

Dažniausi pažeidimai – paliekamos didelių gabaritų atliekos

Gruodžio – sausio mėnesiais kameromis buvo stebimos 42 konteinerinės aikštelės ir užfiksuoti 79 viešosios tvarkos pažeidimai. Dažniausi pažeidimai – paliekamos didelių gabaritų atliekos, tokios kaip seni baldai, elektros prietaisai, padangos. Kas mėnesį tokių netinkamai paliktų atliekų Vilniaus mieste surenkama apie 250 tonų.

„Tokio tipo atliekas reikia vežti į didelių gabaritų atliekų aikšteles. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) sostinėje tokių aikštelių įrengė net penkias. Čia atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai, – sako VASA vadovas.

VAATC planuoja Vilniuje pastatyti dar šešias naujas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles tam, kad pagerėtų aikštelių pasiekiamumas visų rajonų gyventojams ir būtų išplėsti atliekų surinkimo pajėgumai.

„Deja, dalis žmonių didelių gabaritų atliekas tiesiog palieka mišrių komunalinių atliekų konteinerių aikštelėse“, – apgailestauja VASA vadovas.

Kartais kameros užfiksuoja itin kurioziškus pažeidėjus. „Esame užfiksavę žmogų, kuris šalia konteinerių iškrovė iš automobilio langus ir duris, prie jo priėjo kitas gyventojas, parodė, kad jis yra stebimas, paaiškino, kad neteisingai elgiamasi, bet pažeidėjas nekreipdamas dėmesio toliau tęsė krovimo darbus ir juos baigęs tiesiog nuvažiavo. Itin įstrigo ir atvejis, kai į aikštelę atėjęs žmogus išrovė informacinę lentą, kurioje rašoma apie tinkamą atliekų išmetimą, ir tiesiog nuėjo“, – pasakoja R. Juknevičius.

Jau pastebimi teigiami rezultatai

Pasak VASA vadovo, konteinerinėse aikštelėse įrengtos vaizdo stebėjimo kameros pasitelktos ne siekiant bausti gyventojus, o skatinti juos apmąstyti savo veiksmus.

„Nors sistema veikia tik kelis mėnesius, pokytis akivaizdus ir tik teigiamas. Tam tikros konteinerinės aikštelės buvo tapusios tikrais sąvartynais, tačiau, pradėjus taikyti šią informacinę priemonę, įspėjus ir atsakomybėn patraukus tvarkos pažeidėjus, situacija pagerėjo. Dabar tose vietose pasitaiko tik pavieniai nusižengimai“, – sako R. Juknevičius.

Užfiksuoti nusižengimai yra viešinami internete ir sulaukia didelio gyventojų dėmesio, ypač, kai žmonės pamato savo pažįstamus ar kaimynus, kurie jų kieme krauna senas padangas, statybos ir kitas atliekas.

„Gyventojai, peržiūrėję filmuotą medžiagą, aptaria pažeidimus su artimaisiais, diskutuoja, dalinasi komentarais socialiniuose tinkluose ir galų gale pagalvoja apie savo pačių elgesį. Visi turime suprasti, kad 21 amžiuje su atliekomis reikia elgtis sąmoningai, kad turime tausoti gamtą ir elgtis protingai“, – sako VASA vadovas.

Užsakymo nr.: PT_80305849

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (4)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (8)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Sinoptikai nurodė, kada vėl sulauksime šilumos: savaitės viduryje orai keisis

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Dangų dengs pakankamai storas debesų...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...