aA
Prie atliekų surinkimo konteinerių besimėtančios į konteinerius netilpusios ar netinkamai paliktos atliekos – vis dar egzistuojanti problema. Savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) vadovo Rimanto Juknevičiaus teigimu, pagrindinė priežastis – gyventojų sąmoningumo trūkumas. Neatsakingiems žmonių veiksmams fiksuoti sostinėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros ne tik padeda atpažinti pažeidėjus ir juos nubausti, bet skatina juos elgtis sąmoningai ir atidžiau apgalvoti savo veiksmus.
Atliekos
© Shutterstock

„Po miestą važinėja Atliekų vežėjų kontrolės skyriaus darbuotojai, kurie vertina konteinerinių aikštelių būklę. Pastebėjus, kad tam tikrose vietose neleistinai atvežamos atliekos – įrengiama vaizdo stebėjimo kamera. Situacija stebima maždaug 3 – 7 paras, o neužfiksavus pažeidimų, kameros perkeliamos į kitas aikšteles“, – pasakoja VASA direktorius Rimantas Juknevičius.

Vilniuje šiuo metu veikia 6 vaizdo stebėjimo kameros, skirtos fiksuoti konteinerinėse aikštelėse vykdomus pažeidimus.

Kameros gyventojų nusižengimus Vilniuje fiksuoja jau beveik du mėnesius. Aikštelės stebimos tiek dieną, tiek naktį, o užfiksuoti nusižengimai perduodami analizuoti Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui.

„Vaizdo medžiaga nagrinėjama, o identifikuoti tvarkos pažeidėjai patraukiami administracinėn atsakomybėn – išrašomi protokolai ir skiriamos baudos, kurios siekia iki 600 eurų. Baudos dydis priklauso nuo įvairių faktorių – ar pažeidėjas gailisi, ar padarė nusižengimą pirmą kartą, ar susitvarkė – atvažiavo surinko šias atliekas. Kartais užtenka įspėjimo“, – teigia R. Juknevičius.

Dažniausi pažeidimai – paliekamos didelių gabaritų atliekos

Gruodžio – sausio mėnesiais kameromis buvo stebimos 42 konteinerinės aikštelės ir užfiksuoti 79 viešosios tvarkos pažeidimai. Dažniausi pažeidimai – paliekamos didelių gabaritų atliekos, tokios kaip seni baldai, elektros prietaisai, padangos. Kas mėnesį tokių netinkamai paliktų atliekų Vilniaus mieste surenkama apie 250 tonų.

„Tokio tipo atliekas reikia vežti į didelių gabaritų atliekų aikšteles. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) sostinėje tokių aikštelių įrengė net penkias. Čia atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai, – sako VASA vadovas.

VAATC planuoja Vilniuje pastatyti dar šešias naujas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles tam, kad pagerėtų aikštelių pasiekiamumas visų rajonų gyventojams ir būtų išplėsti atliekų surinkimo pajėgumai.

„Deja, dalis žmonių didelių gabaritų atliekas tiesiog palieka mišrių komunalinių atliekų konteinerių aikštelėse“, – apgailestauja VASA vadovas.

Kartais kameros užfiksuoja itin kurioziškus pažeidėjus. „Esame užfiksavę žmogų, kuris šalia konteinerių iškrovė iš automobilio langus ir duris, prie jo priėjo kitas gyventojas, parodė, kad jis yra stebimas, paaiškino, kad neteisingai elgiamasi, bet pažeidėjas nekreipdamas dėmesio toliau tęsė krovimo darbus ir juos baigęs tiesiog nuvažiavo. Itin įstrigo ir atvejis, kai į aikštelę atėjęs žmogus išrovė informacinę lentą, kurioje rašoma apie tinkamą atliekų išmetimą, ir tiesiog nuėjo“, – pasakoja R. Juknevičius.

Jau pastebimi teigiami rezultatai

Pasak VASA vadovo, konteinerinėse aikštelėse įrengtos vaizdo stebėjimo kameros pasitelktos ne siekiant bausti gyventojus, o skatinti juos apmąstyti savo veiksmus.

„Nors sistema veikia tik kelis mėnesius, pokytis akivaizdus ir tik teigiamas. Tam tikros konteinerinės aikštelės buvo tapusios tikrais sąvartynais, tačiau, pradėjus taikyti šią informacinę priemonę, įspėjus ir atsakomybėn patraukus tvarkos pažeidėjus, situacija pagerėjo. Dabar tose vietose pasitaiko tik pavieniai nusižengimai“, – sako R. Juknevičius.

Užfiksuoti nusižengimai yra viešinami internete ir sulaukia didelio gyventojų dėmesio, ypač, kai žmonės pamato savo pažįstamus ar kaimynus, kurie jų kieme krauna senas padangas, statybos ir kitas atliekas.

„Gyventojai, peržiūrėję filmuotą medžiagą, aptaria pažeidimus su artimaisiais, diskutuoja, dalinasi komentarais socialiniuose tinkluose ir galų gale pagalvoja apie savo pačių elgesį. Visi turime suprasti, kad 21 amžiuje su atliekomis reikia elgtis sąmoningai, kad turime tausoti gamtą ir elgtis protingai“, – sako VASA vadovas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (867)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Reitingų lentelės pokyčiai: įvardijo Nausėdos trūkumus ir kas gali padidinti rinkėjų palankumą (48)

Prezidentinių reitingų lentelėje – pokyčiai. Šeštadienio rytą paviešintuose „Vilmorus“...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (524)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Prezidento rinkimai. Tie metai pakeitė Lietuvą (41)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Naujienos partijų reitinge: konservatoriai iš pirmos vietos išstūmė „valstiečius“ (165)

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) balandį reitingų lentelėje...

Ypatingą sukaktį minintys Džordana ir Elegijus: mūsų namuose vis dar nevysta gėlės (34)

Atgimstant gamtai, o Katalikų pasauliui laukiant šv. Velykų, dainininkė Džordana Butkutė...

Kokie savaitgalio įpročiai rodo, kad nesate itin sėkmingas ir atsakingas žmogus (3)

Nuo to, kaip leidžiate savaitgalius, stipriai priklauso jūsų sėkmė. Štai ko patartina nedaryti...

Sabonio atkrintamųjų karjeros rekordas neišgelbėjo ant bedugnės krašto atsidūrusių „Pacers“ (10)

Trečiąjį pralaimėjimą iš eilės NBA atkrintamosiose varžybose patyrė Indianos „Pacers“...

Iš Vokietijos – perspėjimas dėl Rusijos grėsmės: faktai kalba patys už save (163)

Rusija yra „didelė grėsmė“ taikai Europoje, mano Vokietijos kariuomenės vadas generolas...

Įspūdingiausi pasaulio Velykų gardėsiai: išsirinks net ir didžiausias gurmanas

Be abejonių, Velykų stalo puošmena – margučiai, tačiau šeimininkės visame pasaulyje kasmet...