aA
Artėjant Visų Šventųjų dienai pradedame svarstyti, kaip šiais metais puošime ir tvarkysime į amžinąjį poilsį išėjusių artimųjų ar brangių žmonių kapavietes. Tam dažniausiai renkamės netikras gėles, žvakes ar natūralias puokštes. Ir nors tai puošia kapavietes, kaip pastebi specialistai, ypač gausus papuošimų naudojimas kasmet sugeneruoja milžiniškus atliekų kiekius.
Kapinių žvakės
© Shutterstock

Tvarkant kapavietes svarbu ne papuošimų gausa

„Memorus“ kraštovaizdžio specialistė, kapų dizainerė Eglė Balčiūnienė sako, jog Lietuvoje vis dar atrodo normalu kapus puošti gausybe puokščių ir žvakių. Vis tik, pašnekovė ragina nesivadovauti kiekybės principu: gražiai kapavietę papuošti galima ir vos su keletu papuošimų, kurie vėliau netaps priešu gamtai – nevirs daugybe atliekų.

„Kažkada teko matyti kapavietę, kurioje degė per šešiasdešimt žvakelių. Suprantame, kad žmonės nori tinkamai pagerbti savo artimuosius, tačiau tai darydami dažnai persistengia, o to kaina – dideli atliekų kiekiai, kurie tikrai ne visada yra tinkami perdirbti, nusėda sąvartynuose, vandens telkiniuose ar kitaip užteršia aplinką“, – teigia moteris.

Pasak jos, atėjus Visų Šventųjų dienai ar Vėlinėms kur kas svarbiau yra dvasinis ryšys, o kapų puošimas turėtų tapti saikinga tradicija.

„Minimalizmas visada yra sveikintinas. Tikrai nereikia daugybės papuošimų, kad kapavietė atrodytų graži ir tvarkinga. Savo klientams visada patariame nepersistengti, nenešti gausybės gėlių, nedeginti daug žvakelių. Yra įvairių sprendimų, pavyzdžiui, žvakės ar žibintai, į kuriuos galima įstatyti įdėklus. Nėra poreikio pirkti vienkartinių stiklinių žvakių, kurias po naudojimo tenka tiesiog išmesti. Keisti tik užpildus, o ne pačias žvakes yra ne tik ekologiškiau, bet ir ekonomiškiau“, – tikina E. Balčiūnienė.

Kapinių žvakės
Kapinių žvakės
© Shutterstock

Ką rinktis – gyvas ar netikras gėles?

Kalbant apie plastiko atliekas, anot kraštovaizdžio specialistės, negalima pamiršti plastikinių gėlių, kurių kai kuriais atvejais verta atsisakyti.

„Geriau pasodinti vieną gėlę, atnešti ir padėti nedidelę natūralią puokštę ar, jei esate pakankamai kūrybingi, iš rudens gėrybių (šakelių, samanų, kankorėžių, gilių) patiems suformuoti kokią nors kompoziciją, kuri puoš iki pat žiemos“, – pataria E. Balčiūnienė.

Specialistė pripažįsta, kad kartais netikrų gėlių pasirinkimas gali būti sveikintinas sprendimas.

„Jei netikrų gėlių puokštes ant kapaviečių dėsite norėdami jas laikyti ilgą laiką, tada tai bus kur kas geresnis pasirinkimas nei gyvos gėlės. Pastarąsias reikia dažnai pirkti ir keisti: atėjus šaltiems orams, jos greitai nušąla, o vasarą greičiau nuvysta ir tampa tiesiog atliekomis. Netikras gėles galima išplauti, nuvalyti ir vėl naudoti pavasarį, rudenį ar net žiemą. Tai ekonomiška bei nereikalauja nuolatinės priežiūros“, – sako kapų dizainerė.

Ragina teisingai atsikratyti atliekomis

Nors saikingai puošiant kapus susidarančių atliekų kiekius galima drastiškai sumažinti, visiškai išvengti jų tiesiog neįmanoma, todėl, E. Balčiūnienės teigimu, labai svarbu yra tinkamai pasirūpinti susidariusiomis atliekomis.

Kapinių žvakės
Kapinių žvakės
© Shutterstock

„Tenka pastebėti, kad net ir tose kapinėse, kuriose yra pastatyti atliekų rūšiavimo konteineriai, žmonės dažnai tiek žaliąsias atliekas, tiek plastiką ar stiklą meta į bendrus atliekų konteinerius . To tikrai neturėtų būti. Na, o jei jau nėra galimybės pačiose kapinėse tinkamai atsikratyti stiklu ar plastiku, nemanau, kad labai sunku pasiimti keletą sudegusių žvakių su savimi ir jas išmesti ten, kur tam yra pritaikytos vietos“, – ragina moteris.

Anot jos, ne tik patys žmonės, bet ir savivaldybės turėtų imtis veiksmų, kurie skatintų atsakingą rūšiavimą ne tik namuose ar savo kieme, bet ir kapinėse.

„Edukuoti visuomenę yra ypatingai svarbu. Kuo daugiau informacijos ir galimybių žmonėms bus suteikta, tuo daugiau galimybių, kad jie imsis priemonių ir, tvarkydami kapus, atsikratydami atliekomis, taps atsakingesni“, – sako floristė.

E. Balčiūnienė įsitikinusi, kad naudoti gamtai draugiškas priemones, tvarkant ar puošiant kapavietes, mūsų šalyje vis dar nėra labai įprasta.

„Kad ir kaip būtų gaila, nuo senų laikų mūsų šalyje vis dar yra išlikęs neracionalaus vartojimo ir puošimų įprotis. Pavyzdžiui, nevyriausybinė organizacija „Lapkričio 2-osios draugija“ yra paskaičiavusi, kad kasmet į kapines Vėlinių dienomis yra nunešama bent 2 mln. stiklinių parafino žvakių indelių, kurie, sudegus žvakėms, virsta šimtais tonų atliekų. Tai labai dideli skaičiai, tačiau būtina suprasti, kad žmonėms reikia laiko atsikratyti senųjų įpročių“, – mano kapų dizainerė.

Kapinių žvakės
Kapinių žvakės
© Shutterstock

Ir nors Lietuvoje ekologiškai tvarkomų kapinių klausimas dar nėra plačiai diskutuojamas, užsienyje, ypač Vakarų šalyse, apie tai kalbama ypač dažnai.

„Išmetamų atliekų kiekio ir grunto užterštumo problemai Vakaruose šiuo metu yra skiriama ypač daug dėmesio. Tikiu, kad ateityje ir mes tapsime sąmoningesni bei kreipsime daugiau dėmesio į aplinkosaugą, užmiršime taršias ir aplinkai nedraugiškas mirusiųjų pagerbimo tradicijas“, – teigia E. Balčiūnienė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.3333

Top naujienos

Išsiimti pinigų bus vis sunkiau: mažėjant bankomatų ir skyrių – siūlo išeitis (42)

450 tūkstančių – tiek Lietuvos gyventojų nesinaudoja internetinėmis paslaugomis ir susiduria su...

Vietoje mamadienių gali tekti pratintis prie šeimadienių: darbdaviai prezidentui padėti neskuba (20)

Prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymas leisti tėvadienius ar mamadienius gauti tik vieną vaiką...

Orai: kasdien vis labiau vės (12)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems šalto arktinio anticiklono vakarinis...

Jaunuolis neįgaliojo vežimėlyje mokykloje krito nuo laiptų: mokykloje pradėtas tyrimas (32)

Cerebriniu paralyžiumi sergantis ir dar kaukolę susilaužęs devyniolikmetis ligoninėje, o...

Biografas apie karališkosios šeimos detales: slapti ritualai po Dianos mirties, įtartinas Charleso elgesys ir keistas Elžbietos II laiškas

Žurnalistas ir biografas Kennethas Rose‘as – žmogus, žinojęs labai daug karališkosios šeimos...

Regionas, virš kurio neskrenda nė vienas lėktuvas: jokia aviacijos įmonė nenori tokių problemų (40)

Tibeto regionas yra pietinėje gausiai apgyvendintos Azijos dalyje. Čia susikerta Indijos ir...

Įvertinkite: Juozas Statkevičius pristatė fatališkai moteriai skirtą kolekciją (100)

Metų mados šou – kitaip talentingojo kutiurjė Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymo jau...

Lietuviai pelnė 34 taškus, „Lokomotiv“ atsitiesė Prancūzijoje (4)

Po keturių nesėkmių iš eilės Europos taurės varžybose į pergalių kelią grįžo su...

Metų mados šou: Statkevičiaus baltuoju kilimu žengė išsipusčiusios Lietuvos ir užsienio žvaigždės (138)

Metų renginys – taip dažnai pramogų pasaulio užkulisiuose yra įvardijamas kasmetinis dizainerio...