aA
Tradicija jau tapusi viešųjų erdvių tvarkymo akcija „Darom“ šiuos metus pasitinka su iššūkiais ir pokyčiais. Gegužės 7-8 d. vyksianti švarinimosi akcija skatina gyventojus pasirūpinti aplinkos tvarkymųsi iki galo ir šiukšles ne tik surinkti, bet ir išrūšiuoti bei priduoti.
Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

DAROM IKI GALO. Surink. Rūšiuok. Priduok

Ne vienerius metus Lietuvoje gyvuojanti akcija „Darom“ atliko kilnią misiją ir atkreipė visuomenės dėmesį į aplinkos tvarkymosi svarbą, tačiau kaip pastebi Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius, atėjo laikas keisti požiūrį ir suprasti, kad tvarkymasis – tai ne tik šiukšlių surinkimas.

„Jau kurį laiką stebėjome nedžiuginančią tendenciją, kuomet tiek pačių gyventojų, tiek kai kurių valstybės tarnautojų tarpe susiformavo suvokimas, esą metuose yra tik viena diena, kada reikia tvarkytis ir jos metu pakanka surinktas šiukšles suversti į vieną krūvą, nesirūpinant kas toliau su ja bus. Dar daugiau, ta diena buvo imtasi naudotis kaip proga nemokamai atsikratyti metus kauptomis atliekomis.

Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

Mes kviečiame tvarkytis, tačiau skatiname tai daryti nuolatos, nelaukiant tos vienintelės dienos metuose, – sako VAATC direktorius, projekto „Atliekų kultūra su DAROM“ iniciatorius Tomas Vaitkevičius. – Visus norinčius tvarkytis šiais metais kviečiame tai daryti atsakingai – ne tik surinkti šiukšles, bet ir tinkamai jas išrūšiuoti ir perduoti atliekų tvarkytojams“ .

Akcijos „Mes Darom“ komunikacijos vadovė Toma Buivydaitė pastebi, kad „Darom“ visuomet buvo dedikuota viešųjų erdvių tvarkymui. Tokio požiūrio laikomasi ir dabar, tačiau stebint tendencijas ir sąmoningėjančią visuomenę, atėjo metas natūraliems pokyčiams.

Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

„Pradėję darbus norėjome kuo plačiau matyti su kokiomis problemomis susidurdavo akcija. Natūralu, kad kalbėjome ne tik su savivaldybėmis, ilgamečiais „Mes Darom“ savanoriais, bet ir atliekų tvarkytojais. Visų įvardinti iššūkiai buvo skirtingų perspektyvų ir šiemet taikomas akcijos formatas yra kompromisas tiek COVID-19 kontekste, tiek atsižvelgiant į tai, kad per 14 akcijos metų situacija Lietuvoje taip pat pasikeitė, – sako „Mes Darom“ vadovė. – Mūsų vizija paprasta – tikimės, kad akcijos kada nors išvis nebereikės, nes tvarkymasis taps įpročiu. Pandemijos akivaizdoje matome galimybę pokyčiams, tad šiemet tvarkymasis atiduodamas į dalyvių rankas iki galo.“

Surinktos atliekos turi keliauti į regionų atliekų tvarkymo centrus

Prisidėję prie aplinkos tvarkymosi, akcijos dalyviai ne visuomet susimąstydavo, o kur gi iš tiesų nukeliauja surinktos šiukšlės ir kas apskritai jomis turėtų pasirūpinti. Todėl šiais metais akcija „Darom“ skatina pasirūpinti atliekomis iki galo – taip, kaip tai žmonės darytų kasdien: surinkti, išrūšiuoti ir išmesti jas į toms atliekoms skirtus konteinerius arba pristatyti į regionų atliekų tvarkymo centrų (RATC) valdomas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

„Pastebėjome, kad po ankstesnių „Darom“ akcijų, atliekų tvarkytojai susidurdavo su iššūkiais, kaip panaikinti naujai suformuotą šiukšlyną ir išaiškinti, kad tai tikrai nėra nemokamai tvarkoma atliekų sunešimo vieta, – sako VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius. – Kitas svarbus dalykas – tai atliekų rūšiavimas. Anksčiau gyventojų surinktos ir į vieną krūvą sudėtos atliekos neturėjo kitos perspektyvos, kaip tik keliauti į sąvartyną. Šiais metais skatiname ne tik surinkti, bet ir tinkamai išrūšiuoti. Rastas pakuotes ir antrines žaliavas teliks išmesti į joms skirtus konteinerius, o kitas atliekas pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Ir dar kartą pakartosiu – tai galima daryti kasdien, o ne tik Darom metu“.

Surinkus bešeimininkes atliekas, jos priklauso tam, kas jomis nusprendė pasirūpinti, tad pristačius akcijos metu surinktas atliekas į RATC gyventojų bus prašoma užpildyti deklaraciją, bus tikrinama ar šiukšlės išrūšiuotos.

„Esame dėkingi Lietuvos RATC, nes dauguma iš jų pasiūlė lanksčias galimybes ir priims akcijos metu surinktas atliekas iš gyventojų, neskaičiuodami jų į metinius atliekų limitus, – sako „Mes Darom“ komunikacijos vadovė Toma Buivydaitė. – Tam, kad pavyktų išvengti eilių, RATC akcijos dienomis į pagalbą atvyks mūsų savanoriai.

Kai kurie RATC taip pat prailgina savo darbo laiką. Vieningų sąlygų nėra, su kiekvienu RATC partnerystės forma derinama atskirai, tad visą informaciją apie akcijos metu RATC taikomas sąlygas, darbo laiką bei nuorodas į atliekų surinkimo aikšteles galite pasitikrinti svetainėje www.mesdarom.lt.“

Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

Akcija šiais metais vyks išmaniai

Siekiant sumažinti būriavimosi tikimybę, šiais metais akcija vyks gegužės 7-8 d. Norintieji dalyvauti turėtų parsisiųsti mobiliąją programėlę „Mes Darom“, kurioje bus pažymėtos tvarkytinos teritorijos bei savanorių buvimo vieta, kur dalyviai galės pasiimti surinktų atliekų rūšiavimui skirtus maišus.

Jei nėra galimybės tinkamai pasirūpinti rastomis šiukšlėmis (jos per didelės, sunkios ar specifinės) kviečiama pasinaudoti galimybe ir pažymėti „šiukšliną vietą“ mobiliojoje aplikacijoje, kurioje taip pat galite pasitikrinti informaciją apie savivaldybės iniciatyvas: galbūt savivaldybė savarankiškai inicijuoja dalyvių registraciją, dalina maišus prieš akciją ar vis dar rūpinasi atliekų išvežimu nurodydamos atliekų surinkimo punktus.

Šiais metais akcija „Darom“ skatina keisti požiūrį: nuo šiol susitvarkykime iki galo
© Organizatorių nuotr.

Rūšiavimo atmintinę ir daug kitų atsakymų į klausimus galima rasti svetainėje www.mesdarom.lt ir mobiliojoje programėlėje prieš akciją. Visi dalyviai kviečiami laikytis saugumo reikalavimų: dalyvauti ne daugiau kaip po du šeimos ūkius (iki 5 žmonių viename), laikytis atstumų bei dėvėti nosį ir veidą dengiančias kaukes.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Pasaulis sukaustęs dėmesį laukia Bideno ir Putino susitikimo: Kubilius prabilo apie ambiciją Lietuvai (10)

Lietuva galėtų išsikelti sau ambiciją, kad po dvejų metų Vilniuje vyksiančiame NATO...

Ilgai lauktos žinios: tokie rodikliai – pirmą kartą per visą pandemiją Lietuvoje naujausia apžvalga (103)

Dauguma savivaldybių jau yra pasiekusios geltonąją zoną ir iki šios savaitės pabaigos,...

Opozicija ragina Pavilionį pasitraukti: pasigirdo ultimatumai (81)

Trečiadienį įvyko Seimo pirmininkė Viktorijos Čmilytės-Nielsen susitikimas su opozicinių...

Kremlius suirzęs dėl Bideno pareiškimo: anksčiau tokių nebuvo (22)

Kremlius atkreipė dėmesį į pirmą JAV prezidento Joe Bideno pareiškimą apie galimą Ukrainos...

Roma Macijauskaitė | D+

Tokios sėkmės nesitikėjo – per pandemijos įkarštį sukurtas verslas pildo moterų svajones

Ko nori moterys versle ? Šį klausimą užduoda daugybė žmonių per galybę dešimtmečių....

Putinas nuolaidoms nenusiteikęs, valstybiniams naujienų kanalams – nurodymas dėl Bideno (117)

JAV prezidentas Joe Bidenas yra užsibrėžęs kuklų tikslą per trečiadienį Ženevoje...

Po netikėto Cristiano Ronaldo poelgio smuko „Coca-Cola“ rinkos vertė Pogba pasekė portugalo pavyzdžiu (20)

Cristiano Ronaldo poelgis per UEFA Euro 2020 čempionato spaudos konferenciją Budapešte tapo...

Ankstyvą rytą danguje netoli Vilniaus užfiksavo neatpažintą skrendantį objektą: tarnybos tvirtina, kad lėktuvai tuo metu neskraidė patikrino atsiųstas nuotraukas (168)

Vilnietis Delfi skaitytojas Saulius į redakciją kreipėsi dėl jam neatpažinto skraidančio...

Cichanouskaja: Lukašenka padarė didžiulę klaidą (227)

Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja antradienį paragino Jungtinės Karalystės...

Dar vienas Suarezas? Pogba kaltina Vokietijos gynėją įkandimu (7)

Vienas Prancūzijos rinktinės lyderių Paulis Pogba kaltina Vokietijos rinktinės gynėją Antonio...