aA
Noras atsinaujinti įsigyjant naujausius daiktus šiomis dienomis – labai ryškus. Naujiems pirkiniams pakeičiant senuosius, pastarieji neretai būna tiesiog išmetami. Vis tik nereikalingų, bet vis dar geros būklės daiktų susidaro kiekvienuose namuose. Kad tokiais daiktas atsikratyti būtų patogu, vilniečiams nuo gegužės mėn. bus siūlomas sprendimas – dalijimosi daiktais stotelės DĖK`ui.
Kraustymasis
© Adobe Stock

„Šiuo metu eksploatuojame 16 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių, tačiau neretai matome, kad dalis atvežamų daiktų dar galėtų būti naudingi, pavyzdžiui, baldai, elektronika, statybinių medžiagų likučiai. Neretai ir aikštelių operatoriai sulaukia žmonių, kurie prašo vienos ar kitos lentos, galinčios praversti remontuojant namą“, – paklaustas, kaip gimė idėja paskatinti dalijimąsi daiktais Lietuvoje, pasakoja UAB „VAATC“ direktorius Tomas Vaitkevičius.

Pasak T. Vaitkevičiaus, pasaulyje dalijimosi daiktais iniciatyvų gausu, šios pasiteisina ir jų skaičius kasmet tik auga. Tai įrodo dalijimosi daiktais poreikį. Lietuva – ne išimtis, tad šalies gyventojams būtini panašūs sprendimai.

Skatins dalintis daiktais nemokamai

Šiuo metu Vilniaus regione jau vyksta paruošiamieji darbai ir pradedamas diegti dalijimosi daiktais stotelių tinklas. Specialūs dalijimosi daiktais nameliai bus įrengti Vilniaus apskrities didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse (DGASA). 16 tokių stotelių yra planuojama įrengti dar iki šių metų pabaigos. Pirmieji dalijimosi daiktais nameliai bus atidaryti Vilniaus Pašilaičių mikrorajone, Vėliučionių gyvenvietėje ir Pakryžės kaime Vilniaus rajone, taip pat – Maleikėnų gyvenvietėje šalia Pabradės ir Jašiūnuose, Šalčininkų rajone. Kita dalis stotelių bus įrengtos naujose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse – jų artimiausiu metu Vilniaus mieste numatyta įkurti net 7.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

DĖK`ui stotelių veikimo principas sukurtas taip, kad gyventojams dalintis daiktais būtų nesudėtinga ir patogu. „Tikimės, kad žmonės sąmoningai pristatys tuos daiktus, kurie, jų nuomone, bus tinkami naudoti, tačiau jiems nebereikalingi. Aikštelių operatoriai įvertins daiktų būklę ir tik tuomet juos patalpins stotelėje bei sistemoje. Informacija apie daiktus bus talpinama specialiame tinklapyje, pateikiant jų nuotraukas ir aprašymus. Šiame puslapyje žmonės galės rezervuoti patikusius daiktus, kuriuos vėliau turės atsiimti atvykę į stotelę. Paieškos sistema bus bendra visam Vilniaus regionui, o daiktų bus galima ieškoti pagal įvairius kriterijus, pavyzdžiui, aikštelės vietą, daikto rūšį“, – pasakoja įmonės direktorius.

Pasak T. Vaitkevičiaus, surinkimo nameliuose kiekvienas daiktas bus laikomas tam tikrą laiką. Jei per nustatytą terminą juo niekas nesusidomės ir nepasiims, daiktas bus sutvarkomas kitais būdais, t. y., arba pašalinamas, arba panaudojamas kitur.

Kokie daiktai bus surenkami stotelėse?

Naujose dalijimosi stotelėse daiktai bus renkami remiantis vienu svarbiausių kriterijų – tinkamumu naudoti. „Manome, kad pirmiausia tai turėtų būti tinkami naudoti daiktai, taip pat – turintys nedidelius defektus, kurie žinomi naujam daikto šeimininkui ir kuriuos žmogus galės pats pasitaisyti“, – tikina VAATC direktorius.

Dėl saugumo reikalavimų, iš priimamų daiktų sąrašo bus eliminuojami pavojingi daiktai. „Ryškiausias pavyzdys – dažai ir lakai, kurių pakuotės buvo atidarytos. Tokiais atvejais mes nežinome, kas yra jų viduje, ir negalime garantuoti žmonių saugumo“, – vardija T. Vaitkevičius, tačiau priduria, kad neatidarytos ar nepažeistos dažų ar lakų pakuotės bus priimamos.

Artimiausiu metu į dalijimosi daiktais stoteles nebus renkami drabužiai. Pasak pašnekovo, šiuo metu netrūksta organizacijų, pavyzdžiui, socialinės globos įmonių, religinių bendruomenių, kurios vykdo rūbų surinkimą ir geba atliepti rinkos poreikį. Vis tik, jei ateityje šis poreikis atsiras, organizatoriai apsvarstys ir drabužių surinkimo galimybę.

Atsižvelgs į gyventojų poreikius

Pašnekovo teigimu, stotelių veiklos principas išliks lankstus ir, stebint žmonių poreikius, bus planuojama daiktų surinkimo stotelių veiklos plėtra, pavyzdžiui, kokius daiktus pradėti surinkinėti, ar reikalingas jų remontas.

Artimiausioje ateityje, kaip pasakoja T. Vaitkevičius, nėra planuojama vykdyti surinktų daiktų remonto. „Remontas kainuoja daug, neretai brangina daiktą ar net padaro jį brangesniu už naują, o, kai nežinai ar to brangiai suremontuoto daikto kam nors prireiks, tai tampa tiesiog nepateisinamu resursų švaistymu. Kol kas tikimės, kad poreikis dalintis naudotais, bet geros būklės daiktais bus pakankamas ir patenkins daiktais besidalijančių ir juos gaunančių žmonių poreikius, – įsitikinęs vadovas. – Sistema turi padėti saugoti mūsų resursus, o ne juos naudoti nepagrįstai.“

Jei bus poreikis, įmonė neatmeta galimybės remontuoti gaunamus daiktus. „Tokiu atveju kviesime tiek techninių mokyklų, kurios rengia meistrus, mokinius, tiek socialines iniciatyvas vystančias organizacijas ar tiesiog nagingus žmones, kurie galėtų prisidėti pataisant surinktus daiktus minimaliais kaštais“, – idėjomis dalijasi VAATC direktorius.

Nauda žmonėms ir gamtai

Dalijimosi daiktais stotelių tinklo iniciatoriai tikisi, kad sistemos nauda bus abipusė. Pirmiausia, gyventojams bus sudaromos galimybės nereikalingais, bet geros būklės daiktais atsikratyti patogiai. Už pristatytus daiktus iš žmonių nebus imamas mokestis, o šie daiktai nebus įskaičiuojami į gyventojui nustatytus kasmetinius nemokamai pristatomų atliekų kiekius. Į naujų šeimininkų rankas jie pateks nemokamai.

Galiausiai tikimasi, kad tokių stotelių tinklas sumažins ne vietoje paliekamų, pavyzdžiui, prie mišrių atliekų konteinerių ar pamiškėse, atliekų kiekius. Taip pat – padės taupyti finansinius išteklius, mat daiktų tvarkymas yra pigesnis nei išmetamų daiktų perdirbimas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(109 žmonės įvertino)
4.8165
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neeilinis žvėriškumas: kaunietis vakarą pradėjo muštynėmis bare, o baigė žiauriai sumušdamas vos trijų mėnesių sūnų (95)

Aiškėja vis daugiau detalių apie praėjusių metų rugsėjį Kaune itin sunkiai sužalotą...

Čia lietuviai jaučiasi laukiami ir turtingi: pilnas kuro bakas vos už 4, o vakarienė restorane už 5 eurus (12)

„Ar jūs norite mirti? Kodėl jūs važiuojate pas teroristus?“ Tokius klausimus dažniausiai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba vadovaujamąjį darbą? vyksta apklausa

Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba...

Kremliaus propagandistų triumfo akimirka: po mūsų iš Porošenkos dergiasi visi (267)

Nuo pat 2014 m., kai Petro Porošenka buvo išrinktas Ukrainos prezidentu karo su Rusijos remiamais...

Baltarusijai sustabdžius degalų eksportą, „Klaipėdos nafta“ kol kas rami (13)

Baltarusijos naftos produktų eksporto monopolininkei „ Belarusskaja neftenaja kampanija “ (BNK)...

Biudžeto perskirstymo grimasos: Lietuvai priminė Airijos ir Šveicarijos pavyzdį (47)

Lietuvos biudžetas galėtų būti perskirstomas daugiau, tačiau, kad tai būtų įgyvendinta,...

Arūnui Valinskui Velykas teko sutikti be mylimosios ir dukters: susitarėme šventes praleisti kiekvienas pas savo gimines (17)

„Pirmosios Velykos – pirmosios pažintys. Su šventėmis visus!“ – taip džiaugsmingai visus...

Stresas žudo jūsų širdį: mokslininkai įvardija efektyvius budus, kurie jus išgelbės kada stresas toleruotinas? (4)

Stresas darbe, stresas namie. Finansinis stresas. Chroniškas stresas neapsiriboja tik emocine...

Pirminės išvados: kruvini sprogdinimai Šri Lankoje – „atpildas už Kraistčerčą“ atnaujinta 15.00 (127)

Tyrimo dėl daugiau kaip 300 žmonių gyvybių nusinešusių mirtininkų sprogdintojų atakų Šri...

Kaip savo grožį ir natūralumą puoselėja žinomos Lietuvos moterys (12)

Socialinėje erdvėje puikiai žinomos moterys: tinklaraštininkė Simona Burbaitė (28), vizažistė...