aA
Pastaraisiais metais informacijos apie atliekas ir jų rūšiavimą vis daugėja. Nors gyventojai yra mokomi, kaip teisingai atsikratyti atliekomis, pavyzdžių, kai didelių gabaritų ar pavojingos atliekos atsiduria mišrių atliekų konteineriuose, pamiškėse, ar kitaip teršia aplinką, vis dar netrūksta. Tad kokia atsikratymo atliekomis situacija Vilniaus regione ir ką prisiminti turėtų kiekvienas pilietis?

Įpročiai keičiasi, bet tik pamažu

Ričardas Putrimas, Širvintų rajono viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojas, džiaugiasi, kad beveik 100 proc. rajono gyventojų turi rūšiavimo konteinerius ir jais nuolat naudojasi. Tačiau atsikratymo stambiagabaritėmis atliekomis situacija, pasak pašnekovo, nesikeičia.

„Šiuo metu Širvintų rajone yra tik viena stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė – Šniponių kaime. Širvintų rajono gyventojai per mažai naudojasi šios aikštelės teikiamomis paslaugomis. Šios aikštelės surenkami atliekų kiekiai keičiasi nežymiai. – tvirtina Širvintų savivaldybės atstovas. – Organizuojamų atliekų surinkimo akcijų metu surenkami daug didesni stambiagabaričių atliekų kiekiai lyginant su kiekiais, kuriuos gyventojai į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę pristato savarankiškai. Tai rodo, kad gyventojų namuose šių atliekų yra daug ir ne visos jos yra pašalinamos pagal nustatytą tvarką.“

Atliekos (Ukmergės raj.)
Atliekos (Ukmergės raj.)
© Savivaldybės archyvas

Ukmergės rajono savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Aidas Dutkus pastebi, kad pagerinus atliekų tvarkymo sistemą per pastaruosius trejus metus stipriai išaugo rajono žmonių sąmoningumas, dėl ko didėjo ir pristatytų išrūšiuotų atliekų kiekiai.

„Ukmergės rajono gyventojai per minėtą 3 metų laikotarpį išrūšiavo po 700–800 tonų atliekų, taip sutaupydami apie 70–80 tūkst. eurų per metus. Džiugina tai, kad Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė (toliau – DGASA) tampa vis populiaresnė tarp gyventojų. Kiekvienais metais atvežamų naudotų padangų, mišrių statybos atliekų ir izoliacinių medžiagų kiekiai didėja“, – teigia A. Dutkus ir priduria, kad 2013 metais išrūšiuotų didelių gabaritų atliekų į aikšteles buvo pristatyta kiek daugiau nei 33 tonos, tuo tarpu šiemet – daugiau nei 233 tonos.

Ukmergės rajone gerėja ir žaliųjų atliekų tvarkymas. „Gyventojai žaliąsias atliekas gali kompostuoti savo valdose, vežti į žaliųjų atliekų aikšteles. Viena aikštelė yra šalia, kita – apie 12 km už miesto. Gyventojams, kurie neturi galimybių žaliąsias atliekas pristatyti į aikšteles, kartą per mėnesį, o rudenį – du kartus per mėnesį organizuojamas žaliųjų atliekų surinkimas iš individualių valdų gyventojų“, – aiškina A. Dutkus. Kasmet į žaliųjų atliekų aikšteles ukmergiškiai atgabena per 3000 tonų tokių atliekų.

Atliekos (Ukmergės raj.)
Atliekos (Ukmergės raj.)
© Savivaldybės archyvas

Netrūksta neatsakingo rūšiavimo pavyzdžių

Minėtų rajonų atstovai tvirtina, kad vis dar netrūksta atvejų, kai gyventojai didelių gabaritų atliekas meta į mišrius atliekų konteinerius ar atsikrato tiesiog išmesdami jas gamtoje.

„Situacija pamažu gerėja, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai didelių gabaritų atliekas – baldus, šaldytuvus ir pan. – bei statybos griovimo atliekas gyventojai palieka šalia mišrių atliekų konteinerių tiek mieste, tiek ir kaimuose. Nesuprantamas miesto gyventojų elgesys, kurie baldus prie konteinerių atveža ir palieka automobiliais, nors DGASA yra miesto ribose, kur juos priduoti galima nemokamai“, – apie situaciją regione pasakoja A. Dutkus. Siekdama kovoti su tokiu elgesiu, savivaldybė organizuoja reidus, naudoja vaizdo stebėjimo kameras.

Širvintų savivaldybė susiduria ir su dar viena problema – neatsakingais kitų savivaldybių gyventojais. „Didesnė problema – kitų rajonų gyventojai, turintys sodybas arba kolektyvinius sodus mūsų rajone. Jie iki 2018 m. balandžio mėnesio visai neturėjo jokių konteinerių ir nemokėjo jokių mokesčių už komunalines atliekas. Šie asmenys savo elgesį dažniausiai motyvavo tuo, kad mokesčius už komunalines atliekas moka toje savivaldybėje, kurioje yra registruoti, ir teigė, kad sodybose bei kolektyviniuose soduose komunalinių atliekų neturi arba išveža savo registruotu adresu“, – problemą įvardija Širvintų savivaldybės atstovas.

Atliekos (Ukmergės raj.)
Atliekos (Ukmergės raj.)
© Savivaldybės archyvas

Atkreipia gyventojų dėmesį – ko nereikėtų mesti į mišrių atliekų konteinerius

Pavelas Aleinikovas, Mechaninio biologinio apdorojimo (toliau – MBA) gamyklos gamybos vadovas pasakoja, kad su mišriomis atliekomis į gamyklą vis dar dažnai atkeliauja netinkamos atliekos. Tai atskleidžia, kad nemaža dalis tautiečių vis dar nemoka teisingai atsikratyti nereikalingais daiktais.
„Labai dažni atvejai, kad prie konteinerių ar į konteinerius yra išmetamos tos atliekos, kurios neturi būti bendrame mišrių atliekų sraute. Tai – padangos, automobilių alyva, lovų čiužiniai, kilimai, laikrodžiai, kompiuteriai ir kt. Šios atliekos turi būti nuvežtos į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles ir ten priduotos. Tai gyventojams nieko nekainuoja“, – atsakingai elgtis skatina P. Aleinikovas.

Pasak MBA gamyklos atstovo, į mišrius konteinerius negalima mesti ir statybinių atliekų, elektronikos, medicininių atliekų, automobilių atliekų, tekstilės ir dar daugiau. Pavyzdžiui, gyventojų išmestos plytos, keramikos gaminiai, laidų nuopjovos, gali būti nemokamai pristatytos į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Tačiau, jei gyventojai jas išmeta į mišrių atliekų konteinerius, šios ypač sunkios atliekos turi būti išrūšiuotos, o jų utilizavimas kainuoja brangiai.

Atliekos (Ukmergės raj.)
Atliekos (Ukmergės raj.)
© Savivaldybės archyvas

„Stambiagabaritės atliekos, kurios galiausiai atkeliauja į MBA gamyklą, brangiai kainuoja. Tiesiogiai žmonės to galbūt ir nepajaučia, tuo nesidomi, tačiau galutinė sąskaita už jų išrūšiavimą ir utilizavimą atitenka jiems. Jeigu tokios atliekos būtų pristatytos į stambiagabaričių atliekų aikšteles, jos žmonėms nieko nekainuotų“, – tvirtina P. Aleinikovas.

Specialistas pasakoja, kad didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių yra visame Vilniaus regione, į kurias atliekas žmonės gali pristatyti ne tik nemokamai, bet ir patogiai, o šių aikštelių prižiūrėtojai yra pasiruošę jiems padėti. Visas aikšteles rasite čia.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.5000

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (2)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Savaitgalį teks pamiršti vasarišką šilumą: vėjo gūsiai sustiprės iki pavojingų 15-18 m/s (4)

Savaitgalį orai bus gerokai vėsesni nei didžiąją šios savaitės dalį.

Teismo medicinos ekspertas: per savo praktiką mačiau tik du atvejus, kai „mirusieji" atsigavo morge (46)

Teismo medicinos eksperto darbas – neabejotinai vienas iš mažiausiai trokštamų darbų pasaulyje....

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (89)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Po klausimo apie tikslus finale Adomaitis nesusilaikė nuoširdžiai dėkojo Galdikui (43)

Ir Vilniaus „Rytas“ tiesiausiu keliu nuskuodė į „Betsafe-LKL“ finalą: penktadienį...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (59)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Paskutiniuose debatuose – asmeniškas klausimas apie Dievą ir netikėtas Šimonytės atsakymas apie „užknistus“ mokytojus papildyta (572)

Kandidatai į Prezidentus, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda paskutiniuose LRT...

Maksvytis siūlė dėmesį atkreipti į provokatorių Echodą: jis – ir smaugė, ir boksavosi (20)

Klaipėdos „Neptūnui“ nepavyko Vilniuje išlyginti „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos rezultato...

Anglijos lietuvis mirė po muštynių su kaimynais įtariama, kad mirtis smurtinė (28)

Kento grafystės ( Anglija ) teisėsauga skelbia, kad neseniai Anapilin iškeliavusio lietuvio mirtis...