aA
Šiais laikais, kai aplinkosaugai ir ekologijai yra skiriamas itin didelis dėmesys, nenuostabu, kad ir verslas, pavyzdžiui, iškylantys nauji biurų pastatai, stengiasi laikytis naujausių gamtai draugiškų ir ekologiškų standartų. Inovatyvus, šiuolaikiškas ir „žalias“ – tokiu galima būtų pavadinti Vilniuje esantį „Technopolio“ biurų miestelį. Čia dirbantys žmonės ne tik džiaugiasi ekologiška aplinka, bet ir prisideda prie įvairių iniciatyvų, skatinančių atsakingą požiūrį į aplinkosaugą.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

„Atsakinga ir ekologiška gyvensena yra susijusi su esmine mūsų grupės biurų koncepcija. Biuras mums yra ne tik sienos, tačiau ir vieta kurti, bendrauti, į bendruomeniškumo sampratą įtraukiant ir pasaulio bendruomenei rūpimus dalykus: globalaus klimato atšilimo problemas, tvarų gamtos išteklių naudojimą, aplinkosaugą ir sveiką gyvenseną. Be to, pastebime, kad ekologiškai gyvensenai vis daugiau dėmesio skiria įmonės, tad į „žalią energetiką“ investuojame ir siekdami pateisinti nuomininkų lūkesčius“, – sako „Technopolis Lietuva“ vadovė Lina Maskoliūnė.

Pasak jos, visada stengiamasi, kad biuras būtų ekologiškas visuose etapuose, pradedant statybomis ir baigiant biuro priežiūra.

„Dalis šių biurų statybai naudojamų medžiagų yra antrinės ir gali būti perdirbamos, o statybų metu susidariusios atliekos yra rūšiuojamos. Rūpinamės ne tik ekologiškomis pastato išorės medžiagomis, bet ir vidaus – naudojame ekologiškus biuro langų, kilimų ir kitus valiklius, biurų miesto darbuotojai yra skatinami rūšiuoti atliekas.

Be to, dalis elektros energijos biurų pastatuose pagaminama naudojant „žalią“ energiją, kurią tiekia ant biurų pastatų įrengtos saulės elektrinės. Taip pat dalį energijos savo reikmėms pasigaminame perdirbdami kavos tirščius“, – priduria biurų vadovė.

Iniciatyvos atneša teigiamus pokyčius

Siekiant įgyvendinti „žaliuosius“ tikslus yra edukuojama ir pastatuose dirbanti bendruomenė.

„Pirmiausia, tai darome per šviečiamuosius renginius su partneriais, įvairias iniciatyvas, pokalbius su darbuotojais. Su mūsų partneriais kuriame iniciatyvas, pavyzdžiui, kartu su VŠĮ „Lesė“ ir „Užstato sistemos administratoriumi“ sukūrėme bendrą projektą, kurio esmė – rinkti depozitą, surinktus pinigus perduoti beglobių gyvūnų gyvenimo gerinimui“, – pasakoja L. Maskoliūnė.

Kuriant biurų „žaliąsias iniciatyvas“, kaip atskleidžia vadovė, yra nuolat stengiamasi gerosios patirties pasisemti iš Suomijos, Švedijos, Norvegijos ir kitų šalių kolegų.

„Pavyzdžiui, remdamiesi Skandinavijos šalių patirtimi ant biurų pastatų stogų įrengėme saulės jėgaines, sukūrėme infrastruktūrą, kuri skatintų žmones atvykti į darbą labiau draugišku transportu – įrengėme rakinamas patalpas dviračiams, dušus pastatuose, elektromobilių stovėjimo vietas ir įkrovimo stoteles. Taip pat, įkvėpti skandinavų sėkmės, atitinkamai planuojame patalpose įdiegti automatiškai išsijungiančias apšvietimo sistemas ar ventiliaciją, kuri išsijungia sumažėjus žmonių skaičiui“, – apie jau įgyvendintas ir dar ruošiamas iniciatyvas pasakoja pašnekovė.

Laimingesni darbuotojai

L. Maskoliūnės teigimu, biurų darbuotojai, apsupti ekologiškos aplinkos, pamažu ir patys tampa iniciatyvesni, dažniau kreipiasi su idėjomis, kviečiasi į savo įmones kalbėtis apie žaliuosius projektus ir iniciatyvas.

„Pavyzdžiui, patys nuomininkai ėmė siūlyti ir prašyti įrengti panaudotos taros – stiklo ir plastiko buteliukų, skardinių – surinkimo taškus biurų pastatuose. Nuolat atliekame nuomininkų apklausas ir atsižvelgiame į jų siūlymus bei pageidavimus. Tad mūsų biurų miestelyje organizuojamos iniciatyvos yra artimos bendruomenei. Siekiame ne primesti savo nuomonę, o reaguoti į tai, kas aktualu. Matome, kad mūsų bendruomenė yra neabejinga žaliosioms ir tvarumo idėjoms“, – teigia moteris.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Tyrimai rodo, kad patalpose, kuriose yra augalų ir sudaromos galimybės trumpam nuo darbų pabėgti į „žaliąsias zonas“, darbuotojai jaučiasi geriau.

„Visada rekomenduojame mūsų pastatuose besikuriantiems klientams turėti biuruose gyvų augalų ir gėlių, turime išvystę augalų priežiūros bei augalų nuomos paslaugas. Kaip žinia, šalia biurų parko yra ir Ozo parkas bei Verkių parkas, kur darbuotojai gali nueiti pasivaikščioti, suvalgyti atsineštus pietus ar išgerti kavos“, – pasakoja L. Maskoliūnė.

Anot jos, šiais laikais ekologiška ir gamtai draugiška aplinka biuruose yra būtina, mat tai ne tik skatina atsakingą požiūrį į ekologiją, bet ir prisideda prie geresnių darbo sąlygų bei darbuotojų produktyvumo.

„Mūsų požiūriu, aplinkai draugiškos iniciatyvos, ypač nekilnojamojo turto versle, yra šių dienų būtinybė. Pasirinkusios dirbti tvariame biure įmonės kartu šviečia savo darbuotojus ir juos skatina prisidėti prie aplinkos išsaugojimo. Be to, tyrimai rodo, kad darbas „žaliuose“ pastatuose įmonėms naudingas – darbuotojai juose jaučiasi geriau ir tampa produktyvesni.

Turėdami didelę mūsų pastatuose dirbančią bendruomenę galime prisidėti ne tik prie lokalių, bet ir pasaulinių iniciatyvų (pavyzdžiui, „Earth Hour“, „Let‘s Do It“ ir kt.), kažką naujo išmokę darbuotojai pritaiko žaliąsias idėjas ir savo namuose, pavyzdžiui, rūšiuoja atliekas. Tikime, kad tokiu būdu pasaulį darome švaresnį ir geresnį gyventi“, – sako L. Maskoliūnė.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro, įgyvendinančio „Atliekų kultūros“ projektą, vadovo Tomo Vaitkevičiaus teigimu, tokios iniciatyvos visokeriopai prisideda prie „Atliekų kultūros“ idėjos. „Tai, kokioje aplinkoje gyvename, pirmiausiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus. Tačiau, esant bendruomeniškam požiūriui į ekologišką gyvenseną, tai tampa paskata ją rinktis. Kita vertus, gyvenimas ekologinę gyvenseną pripažįstančioje bendruomenėje ilgainiui neišvengiamai tampa įprastu gyvenimo būdu, o ne išimtimi iš bendros taisyklės“, – teigia T. Vaitkevičius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

VRK detektyvas: pateikė milžiniškas kandidatų kampanijų sumas, tačiau ragina to nevertinti kaip tikro fakto (129)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tinklapyje paskelbė Kantar TNS duomenis, kuriuose –...

Pasakyk, kur atostogauji, ir pasakysiu, kas tu: vidurinioji klasė Lietuvoje plečiasi žaibišku greičiu (143)

Reguliarios atostogos užsienyje prieš tai nesiveržiant diržų – vienas iš viduriniosios klasės...

Theresa May pranešė savo pasitraukimo datą papildyta 11.46

JK premjerė Theresa May paskelbė, kad pasitrauks iš konservatorių partijos pirmininko posto...

Ponia Nausėdienė intuicija nesivadovauja: Nausėda pasidalino palinkėjimu savo konkurentei papildyta 11:57 (14)

Penktadienį balsą prezidento rinkimuose atidavė kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda ir ponia...

Neįprastai viešas Trumpo žodžių karas pasiekė naujas žemumas (5)

Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentas...

Dalis veiksmų gali turėti visiškai priešingą efektą: prezidento rinkimuose – penktadienio intriga (718)

Gitanas Nausėda turi platesnį rinkėjų ratą, o Ingridos Šimonytės rinkėjai yra labiau...

Fabijoniškėse filmuotas serialas „Černobylis“ reitingais aplenkė „Sostų karus“ ir „Bręstantį blogį“ (84)

Interneto svetainėje IMDb istorinė drama „ Černobylis “ įvertinta aukščiausiais balais: savo...

Lietuva įsipareigojo dvigubai sumažinti įprastiniu kuru varomų automobilių miestuose: pokyčiai palies kiekvieną (17)

Nors visa Europa tik šeštadienį, gegužės 25-ąją, minės Tarptautinę kaimynų dieną,...

Pristatė pirmąjį Lietuvoje picomatą: per 3 minutes iškepta pica kainuos apie 5 eurus (25)

Lietuvoje pristatytas picomatas , kuris per mažiau nei 3 minutes iškepa picą naudojant...

Pigiais oro linijų bilietais džiaugsimės nebeilgai (23)

Gretos Thunberg turbūt nepavadinsi „ Ryanair Holdings Plc“ gerbėja. 16-metė Švedijos...