aA
Šiferis yra viena labiausiai paplitusių stogų dangos medžiagų Lietuvoje. Didžioji dalis šiferio stogų yra nusidėvėję, nes buvo uždengti prieš tris-keturis dešimtmečius, todėl šiuo metu masiškai vyksta jų keitimas. Specialistai perspėja, kad šiferio lakštus nuimant ir išmetant netinkamai, galima sulaukti liūdnų pasekmių – šiferio sudėtyje esantis asbestas, patekęs į organizmą, gali sukelti asbestozę ar plaučių vėžį.
Šiferio lakštai
Šiferio lakštai
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Šiferis yra priskiriamas prie pavojingų atliekų kategorijos, nes savo sudėtyje turi asbesto – sveikatai kenksmingo elemento. Kol šiferio lakštų vientisumas yra nepažeistas, asbesto dalelės į aplinką nepatenka, tačiau, keičiant ar remontuojant stogą, jei šiferio lakštai yra apgadinami, asbesto dalelės paplinta ore ir gali sukelti skaudžių pasekmių.

„Asbestas yra specifinės struktūros medžiaga – ją sudarantys plaušeliai primena smulkias adatėles, kurios, patekusios į plaučius, perduria jų alveoles ir gali sukelti rimtus susirgimus, tokius kaip asbestozė ir net palučių vėžys. Baisiausia yra tai, kad žmogus poveikio nejaučia iš karto – susirgimai gali pasireikšti po 20-30 metų“, - pasakoja Vilniaus atliekų tvarkymo centro (VAATC) Gamybinio proceso tarnybos vadovas Aurimas Uldukis.

„Didelė problema yra ta, kad asbesto plaušeliai yra nematomi ir neužuodžiami, todėl jų keliamas pavojus nėra pajuntamas. Jei, pavyzdžiui, vienas kaimynas tvarko savo stogą ir meta šiferio lakštus nuo stogo ant žemės arba juos smulkina ir deda į konteinerį, šalia esančiame darže dirbantis žmogus gali prisikvėpuoti asbesto dalelių ir to net neįtarti. Taigi netinkamai nuimdami šiferį keliame pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams“, - sako specialistas.

Nelegalus sąvartynas Vilniuje
Nelegalus sąvartynas Vilniuje
© DELFI / Tomas Janonis

Atliekų tvarkytojai sulaužytus šiferio lakštus randa sukrautus šalia atliekų konteinerių prie gyvenamųjų namų arba sumestus pamiškėje, kur prie šiferio prieigą turi vaikai ir gyvūnai. Didelį pavojų sveikatai kelia netinkamas šiferio vežimas – sukrovus pažeistus ir neizoliuotus šiferio lakštus į automobilį, po jį pasklinda asbesto dalelės, kurios užteršia visą saloną. Šių dalelių prisikvėpuoja tiek vairuotojas, tiek vėliau automobilyje važiuojantys keleiviai – tai gali būti vaikai ir kiti šeimos nariai. Todėl itin svarbu šiferio lakštus teisingai, nuimti, supakuoti, išvežti ir priduoti tam skirtose vietose.

Esminės taisyklės: nelaužyti, supakuoti, neišmesti bet kur

Geriausia šiferio stogų keitimą patikėti specialistams, tačiau tai gali daryti ir patys gyventojai, laikydamiesi esminių saugumo taisyklių. Prieš keičiant stogo dangą, reikia tinkamai pasiruošti – užsidėti dulkėms nepralaidžią kaukę ir apsauginius akinius, vilkėti darbinę aprangą, kurią vėliau reikės pašalinti kartu su asbesto atliekomis. Nuiminėjant šiferio lakštus, svarbiausia jų nepažeisti – nemesti žemyn nuo stogo, nelaužyti ir nekrauti į atliekų konteinerius. Nuimtus šiferio lakštus reiktų atsargiai sudėti į specialius sandarius maišus, kurių galima įsigyti ūkinių prekių parduotuvėse. Kita galimybė – šiferio lakštus tvarkingai sukrauti ant palečių ir apvynioti plėvele, kad transportuojant jie nebūtų pažeisti ir asbesto dalelės neužterštų automobilio.

Daugiau galimybių atsikratyti šiferiu ir kitomis asbesto turinčiomis atliekomis
© Shutterstock nuotr.

Naujovės – daugiau vietų priduoti šiferio atliekas

Šiferio atliekas savo sudėtyje turinčias asbesto nuo šių metų balandžio mėnesio visi Vilniaus regione gyvenantys asmenys gali pristatyti į Vilniaus regioninį sąvartyną Vidugirių kaime, Elektrėnų savivaldybėje. Vilniaus regiono atliekų tvarkymo centras sudarė sąlygas asbesto turinčias atliekas priduoti ir kiekvienos Vilniaus regiono savivaldybės teritorijoje esančiose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Aikštelių, priimančių asbesto turinčias atliekas sąrašas, jų adresai, asbesto turinčių atliekų priėmimo taisyklės bei priėmimo įkainiai patalpinti tinklalapyje www.vaatc.lt .
Asbesto turinčias atliekas iš gyventojų taip pat priima įmonės „Toksika“ bei „Žalvaris“.

Šiferio stogus norintys pakeisti kaimo vietovių gyventojai gali kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) dėl paramos asbestinių stogų dangos keitimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą. 2019 metams paraiškų teikimo terminas jau baigėsi, tačiau metų pabaigoje bus skelbiama informacija dėl programos įgyvendinimo 2020 metais. Informacija skelbiama NMA tinklapyje www.nma.lt, skyriuje „Parama“.

Daugiau informacijos apie šiferio atliekų tvarkymą ir priėmimą galite rasti Vilniaus atliekų tvarkymo centro interneto svetainėje www.vaatc.lt

Užsakymo nr.: PT_82901997

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.6667

Top naujienos

Aistė Žebrauskienė | D+

Vilnietis užfiksavo, kaip per savaitę butas pabrango 100 tūkst. eurų: brokeris patarė, kaip ir kada geriausia pirkti

Nuosavo būsto ieškantys vilniečiai stebisi kone kasdien augančiomis būsto kainomis . Kai kurie...

Bloomberg | D+

Nemaloni pasaulinė ataskaita: dauguma miestų vis dar neturi planų, kaip prisitaikyti prie klimato kaitos

Į priemones kovoti su klimato kaita ir švelninti gamtos stichijų pasekmes savo bendruomenėms...

Švedų kaimelio eksperimentas gali tapti pavyzdžiu visiems: mažesnės sąskaitos – tik papildomas privalumas

Tūkstančio metų senumo Švedijos kaimelis gali tapti pavyzdžiu vietiniams ateities energijos...

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (359)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (965)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Tragedija Kelmės rajone: tvenkinyje paskendo dvi mažos sesės papildyta (205)

Vėlų pirmadienio vakarą Kelmės rajone, Liolių miestelyje, tvenkinyje, nuskendo dvi 11 ir 12...

Dalį Lietuvos ir toliau merks lietus, kitur – gaivus pavasaris (1)

Antradienio dieną orus lems ciklono vakarinė dalis. Rytinę šalies pusę dengs storų debesų...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (18)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Po medikų išplatinto laiško - SAM reakcija: nuo darbo grupės vadovo pareigų nusišalino viceministras (115)

Po medikės savižudybės Sveikatos apsaugos sistemą krečiantis skandalas tęsiasi. Po pirmadienį...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (351)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...