aA
Šiferis yra viena labiausiai paplitusių stogų dangos medžiagų Lietuvoje. Didžioji dalis šiferio stogų yra nusidėvėję, nes buvo uždengti prieš tris-keturis dešimtmečius, todėl šiuo metu masiškai vyksta jų keitimas. Specialistai perspėja, kad šiferio lakštus nuimant ir išmetant netinkamai, galima sulaukti liūdnų pasekmių – šiferio sudėtyje esantis asbestas, patekęs į organizmą, gali sukelti asbestozę ar plaučių vėžį.
Šiferio lakštai
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Šiferis yra priskiriamas prie pavojingų atliekų kategorijos, nes savo sudėtyje turi asbesto – sveikatai kenksmingo elemento. Kol šiferio lakštų vientisumas yra nepažeistas, asbesto dalelės į aplinką nepatenka, tačiau, keičiant ar remontuojant stogą, jei šiferio lakštai yra apgadinami, asbesto dalelės paplinta ore ir gali sukelti skaudžių pasekmių.

„Asbestas yra specifinės struktūros medžiaga – ją sudarantys plaušeliai primena smulkias adatėles, kurios, patekusios į plaučius, perduria jų alveoles ir gali sukelti rimtus susirgimus, tokius kaip asbestozė ir net palučių vėžys. Baisiausia yra tai, kad žmogus poveikio nejaučia iš karto – susirgimai gali pasireikšti po 20-30 metų“, - pasakoja Vilniaus atliekų tvarkymo centro (VAATC) Gamybinio proceso tarnybos vadovas Aurimas Uldukis.

„Didelė problema yra ta, kad asbesto plaušeliai yra nematomi ir neužuodžiami, todėl jų keliamas pavojus nėra pajuntamas. Jei, pavyzdžiui, vienas kaimynas tvarko savo stogą ir meta šiferio lakštus nuo stogo ant žemės arba juos smulkina ir deda į konteinerį, šalia esančiame darže dirbantis žmogus gali prisikvėpuoti asbesto dalelių ir to net neįtarti. Taigi netinkamai nuimdami šiferį keliame pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams“, - sako specialistas.

Nelegalus sąvartynas Vilniuje
Nelegalus sąvartynas Vilniuje
© DELFI / Tomas Janonis

Atliekų tvarkytojai sulaužytus šiferio lakštus randa sukrautus šalia atliekų konteinerių prie gyvenamųjų namų arba sumestus pamiškėje, kur prie šiferio prieigą turi vaikai ir gyvūnai. Didelį pavojų sveikatai kelia netinkamas šiferio vežimas – sukrovus pažeistus ir neizoliuotus šiferio lakštus į automobilį, po jį pasklinda asbesto dalelės, kurios užteršia visą saloną. Šių dalelių prisikvėpuoja tiek vairuotojas, tiek vėliau automobilyje važiuojantys keleiviai – tai gali būti vaikai ir kiti šeimos nariai. Todėl itin svarbu šiferio lakštus teisingai, nuimti, supakuoti, išvežti ir priduoti tam skirtose vietose.

Esminės taisyklės: nelaužyti, supakuoti, neišmesti bet kur

Geriausia šiferio stogų keitimą patikėti specialistams, tačiau tai gali daryti ir patys gyventojai, laikydamiesi esminių saugumo taisyklių. Prieš keičiant stogo dangą, reikia tinkamai pasiruošti – užsidėti dulkėms nepralaidžią kaukę ir apsauginius akinius, vilkėti darbinę aprangą, kurią vėliau reikės pašalinti kartu su asbesto atliekomis. Nuiminėjant šiferio lakštus, svarbiausia jų nepažeisti – nemesti žemyn nuo stogo, nelaužyti ir nekrauti į atliekų konteinerius. Nuimtus šiferio lakštus reiktų atsargiai sudėti į specialius sandarius maišus, kurių galima įsigyti ūkinių prekių parduotuvėse. Kita galimybė – šiferio lakštus tvarkingai sukrauti ant palečių ir apvynioti plėvele, kad transportuojant jie nebūtų pažeisti ir asbesto dalelės neužterštų automobilio.

Daugiau galimybių atsikratyti šiferiu ir kitomis asbesto turinčiomis atliekomis
© Shutterstock nuotr.

Naujovės – daugiau vietų priduoti šiferio atliekas

Šiferio atliekas savo sudėtyje turinčias asbesto nuo šių metų balandžio mėnesio visi Vilniaus regione gyvenantys asmenys gali pristatyti į Vilniaus regioninį sąvartyną Vidugirių kaime, Elektrėnų savivaldybėje. Vilniaus regiono atliekų tvarkymo centras sudarė sąlygas asbesto turinčias atliekas priduoti ir kiekvienos Vilniaus regiono savivaldybės teritorijoje esančiose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Aikštelių, priimančių asbesto turinčias atliekas sąrašas, jų adresai, asbesto turinčių atliekų priėmimo taisyklės bei priėmimo įkainiai patalpinti tinklalapyje www.vaatc.lt .
Asbesto turinčias atliekas iš gyventojų taip pat priima įmonės „Toksika“ bei „Žalvaris“.

Šiferio stogus norintys pakeisti kaimo vietovių gyventojai gali kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) dėl paramos asbestinių stogų dangos keitimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą. 2019 metams paraiškų teikimo terminas jau baigėsi, tačiau metų pabaigoje bus skelbiama informacija dėl programos įgyvendinimo 2020 metais. Informacija skelbiama NMA tinklapyje www.nma.lt, skyriuje „Parama“.

Daugiau informacijos apie šiferio atliekų tvarkymą ir priėmimą galite rasti Vilniaus atliekų tvarkymo centro interneto svetainėje www.vaatc.lt

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.6667

Top naujienos

Apklausė ekspertus apie Nausėdos užsienio politiką: vaizdas labai skiriasi nuo Grybauskaitės (273)

Ruošdamasi pranešimui per Metinę politologų konferenciją apie prezidento Gitano Nausėdos...

Lenkai brangina alkoholį: ar dar apsimokės važiuoti į Augustavą ir Suvalkus (182)

Kai kurie laisvo laiko turintys ir sutaupyti norintys lietuviai pastaraisiais metais įprato...

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas ir audra papildyta (11)

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Jedinskis nepatenkintas alternatyva bankų mokesčiui: bus surinkta trigubai mažiau lėšų (32)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ( LLRA-KŠS ) narys Zbignevas...

Ko NATO gali imtis dėl Turkijos? Pašalinimas atneštų neregėtų padarinių (68)

Jeigu Šiaurės Atlanto sutarties organizacija būtų eilinis klubas, ji nedvejodama išspirtų...

Rapšys pagaliau leido sau pailsėti, estafetę perėmė jo kraštiečiai

Per dvi dienas dukart Europos čempionate trumpame (25 m) baseine triumfavęs Danas Rapšys...

Šiame Lietuvos mieste naujos statybos būstų nėra, o buto nuomai reikia laukti eilėje (170)

Ukmergė – nedidelis senas miestas Aukštaitijoje, nuo Vilniaus ir Kauno nutolęs apie 70 km. Apie...

Veronika Montvydienė paatviravo, kas jų šeimoje rūpinasi vaikų apranga: mūsų namuose galioja kiek kitokios taisyklės

Vieno garsiausių Lietuvos dainininkų Donato Montvydo žmona Veronika Montvydienė – madai ir...

Pasieniečių vadu skiriamas VRM tarnautojas Liubajevas (1)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo pasieniečių vadu skirti VRM Viešojo saugumo politikos...

Skvernelis MRU etikos komisijai apskundė Valentinavičių

Premjeras Saulius Skvernelis Mykolo Romerio universiteto ( MRU ) etikos komisijai apskundė...