Daugelis darbuotojų šiuo karantino metu darbuojasi namuose. Tuo tarpu, atliekų tvarkytojai kasryt skuba į darbą – atliekų srautų pandemija nestabdo.

Vilniaus regione mišrių komunalinių atliekų bei antrinių žaliavų surinkimas vyksta nenutrūkstamai. Darbą tęsia ir šias atliekas apdorojantys įrenginiai – atliekų rūšiavimo gamykla, Vilniaus regioninis sąvartynas bei visos Vilniaus regione esančios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

„Suprantame savo misijos svarbą, todėl jokių darbų nestabdome – jei atliekų tvarkymo procesai strigtų, visi Vilniaus regiono gyventojai susidurtų su didelėmis problemomis, nes nebūtų kur dėti kasdien susikaupiančių atliekų, kas neišvengiamai atsilieptų visiems. Taip, patiriame sunkumų – trūksta apsaugos priemonių, būtina prisitaikyti prie naujos situacijos, be abejo, nerimaujame dėl savęs ir artimų žmonių. Bet šiuo sudėtingu laikotarpiu visi turime galvoti, kaip galime prisidėti prie situacijos suvaldymo, ir tinkamai vykdyti savo pareigas. Vadovaujamės aiškiu supratimu, kad bet kokiu nepagrįstu veiklos stabdymu apsunkinsime kovą su virusu. Tačiau kiek besistengtume patys, norint užtikrinti nenutrūkstamą veiklą, mums būtina gyventojų pagalba, kuri yra labai paprasta – tiesiog reikia laikytis elementarių taisyklių“, – sako Tomas Vaitkevičius.

Kaip tvarkyti atliekas, saugoti save ir kitus?

Siekiant maksimaliai užtikrinti gyventojų ir atliekų tvarkymo sistemoje dirbančių žmonių saugumą, reikėtų laikytis keleto esminių principų: pirmiausia, laikytis higienos ir asmeninės apsaugos rekomendacijų, įvertinti kiekvieno savo veiksmo, susijusio su tiesioginiu ar netiesioginiu kontaktu su kitais asmenimis, būtinybę, ir esant galimybei, to kontakto vengti.

„Kalbant apie namuose susidarančias atliekas, jas ir toliau reikia rūšiuoti ir išmesti į šalia namų esančius atliekų surinkimo konteinerius. Vienintelis naujas prašymas – kaukes, pirštines, kitas atliekas, kurios turėjo kontaktą su sergančiu ar galimai užsikrėtusiu asmeniu, sudėkite į atskirą maišą, o, jam prisipildžius, įdėkite į dar vieną maišą ir sandariai užriškite. Tai rekomenduojame daryti todėl, kad viruso sankaupos, esančios atliekose, būtų lokalizuotos ir nepasklistų po kitas atliekas konteineryje. Tai priemonė svarbi ne tiek gyventojų, kiek atliekų tvarkytojų saugumui“, – aiškina „VAATC“ vadovas.

T. Vaitkevičius pabrėžia, kad „COVID-19“ virusu sergantys asmenys turi laikytis izoliacijos ir patys atliekų išnešti neturėtų – jei yra galimybė, atliekų maišus laikinai galima sudėti balkone ar kitoje vietoje. Arba, sutarus, kad juos gali išnešti apsaugos priemones turintys kaimynai, palikti sandariai uždarytus atliekų maišus prie buto durų. Gyventojai, kurie atliekas išneša į konteinerį, grįžus būtinai turi kruopščiai nusiplauti ar dezinfekuoti rankas.

Tomas Vaitkevičius

„Kita vertus, labai svarbu suprasti, kad atliekos negali mūsų užkrėsti, nebent darysime tai, ko visais laikais nederėjo daryti – neplausime rankų išnešus šiukšles, neplautas rankas dėsime į burną, drabstysime šiukšles kur papuola, kapstysimės jose. Turime laikytis elementarių higienos reikalavimų, kurių laikymosi būtinybę pandemija tik paryškino“, – sako „VAATC“ vadovas.

Direktorius džiaugiasi Vilniaus regione įrengtais pusiau požeminiais konteineriais – jie itin pasiteisina šiuo laikotarpiu, nes atliekos juose laikomos sandariai, jų nepasiekia ir išnešioti negali gyvūnai ir paukščiai, o jų tuštinimas nereikalauja tiesioginio atliekų vežėjų kontakto su atliekomis.

„Šiomis sąlygomis vežėjams labai svarbu laikytis grafiko, todėl gyventojų prašome bendradarbiauti ir nesudaryti kliūčių atliekų išvežimui – neužstatyti privažiavimo prie konteinerių, taip pat nekrauti šalia jų stambiagabaričių atliekų. Dabartiniu metu bet koks bereikalingas veiksmas tvarkant dėl gyventojų neatsakingumo kylančias problemas, reikalauja ne tik bereikalingų pastangų, bet ir didina veiklos rizikas“, – sako T. Vaitkevičius.

Apsilankymas stambiagabaričių atliekų aikštelėje – tik esant būtinybei

Stambiagabarites atliekas Vilniaus regiono gyventojai vis dar gali pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA), jose laikinai sustabdyta tik dalijimosi daiktais stotelių „Dėk'ui“ veikla. Tačiau atliekų tvarkytojai prašo, jei yra galimybė, stambiagabarites atliekas atiduoti karantinui pasibaigus, o jei vis tik yra būtinybė tai padaryti dabar – laikytis saugumo priemonių – dėvėti medicininę kaukę, pirštines, laikytis saugaus atstumo nuo aikštelės darbuotojo, o už mokamas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

„Šiuo metu yra prasidėjęs padangų keitimo sezonas – nors senas padangas stambiagabaričių atliekų aikštelės priima, rekomenduojame padangų keitimą atidėti vėlesniam laikui. Įprastai šiuo laikotarpiu susidaro dideli žmonių srautai tiek autoservisuose, tiek mūsų aikštelėse. Šiuo laikotarpiu tai bereikalingas rizikų didinimas, tuo labiau, kad dauguma žmonių šiuo metu mažai keliauja. Džiaugiamės, kad valdžios institucijos sutiko nebausti net dygliuotų padangų nepasikeitusių vairuotojų ir taip sudarė galimybę padangas pasikeisti karantinui pasibaigus – kviečiame tuo pasinaudoti ir išvengti nebūtinos rizikos sau ir aikštelėje dirbantiems žmonėms,“ – pataria „VAATC“ vadovas.

Tomas Vaitkevičius pažymi, kad šiuo laikotarpiu itin svarbus sąmoningumas ir bendruomeniškumas.

„Jei saugosime save ir vieni kitus, šią situaciją suvaldysime greičiau ir su kuo mažesnėmis pasekmėmis. To visiems ir linkiu“, – sako T. Vaitkevičius.

Medžiaga parengta pagal VAATC užsakymą. Turinys apmokėtas.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės