aA
Tikrai nedažnai susimąstome apie tokį kasdienį dalyką kaip šiukšlės. Ne vienas rūpinamės tik tuo, kad jos būtų išmestos. O kaip rūšiavimas? Kodėl kartais pamirštame apie jį? Tai ir dar daugiau aiškinsis aktorius Juozas Gaižauskas laidoje „Atliekų kultūra“.

Šiuo metu pasaulis vis labiau ima gręžtis į antrinį žaliavų perdirbimą ir išranda naujus būdus, kaip būtų dar lengviau padėti rūšiuoti atliekas. Tinkamai išrūšiavus popierių ir perdirbus jo vieną toną – galima išsaugoti 17 medžių. O tam tereikia neužterštą popierių įmesti į jam skirtą konteinerį.

Aktorius Juozas Gaižauskas, viešėdamas užsienio šalyse, o paskui grįžęs į Lietuvą visada stebisi skirtumais ten ir gimtinėje: „Lietuviai turi įgimtą švaros jausmą, tik trūksta žinių ir technologijų, kaip pritaikyti tai gyvenime, todėl labai džiaugiuosi, kad gimsta tokios iniciatyvos kaip „Atliekų kultūra“.

Turime sutikti, kad esame linkę susitvarkyti „po savęs“ ir mesti panaudotą pakuotę tiesiog ant žemės neskubame. „Būnant Romoje ar Jungtinėje karalystėje mieste besimėtančios šiukšlės bado akis. Sutinku, jog ten gyvena daugiau žmonių, bet net ir pasisvečiuoti atvykę norvegai, britai nuolat pabrėžia, koks Vilnius švarus miestas. Ir aš su jais sutinku“, – patirtimi dalijasi aktorius.

Kartais klaidų darome iš paprasčiausio nežinojimo. Manydami, kad dėžutė nuo picos turėtų keliauti į popieriaus konteinerį, mąstome teisingai, jog norime tai išrūšiuoti, tačiau suteptas popierius gali užteršti kitas popieriaus atliekas ir taip apsunkinti perdirbimo procesus. Dar svarbiau suprasti, kaip reikėtų elgtis su pavojingomis bei didelių gabaritų atliekomis – juk jų nevalia palikti tiesiog šalia bendro naudojimo konteinerių. O kaip atsikratyti jomis? Į visus iškilusius klausimas bus atsakoma laidoje „Atliekų kultūra“.

Pats laidos vedėjas stengiasi rūšiuoti kasdien: „Labai atidžiai seku, kad pats nešiukšlinčiau viešoje erdvėje. Naudojuosi taromatais, visada pastebiu, kur yra šiukšlių dėžės“, – kalba Juozas Gaižauskas. Iš tiesų, svarbiau už rūšiavimą yra sąmoningas atliekų išmetimas. Vienkartiniams gėrimų puodeliams ir maisto pakuotėms – ant žemės ne vieta.

Atliekų rūšiavimas – tai nesunkiai išsiugdomas įprotis, todėl niekada nevėlu pradėti. Kodėl? Nes rūšiavimas sutaupo ne tik žaliavų, tačiau ir mūsų pačių pinigų. Kaip? Ogi labai paprastai. Pavyzdžiui, sostinėje, visos neišrūšiuotos atliekos, kurias išmetėme į buitinių atliekų konteinerius, yra vežamos į mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, kur šiukšlės peržiūrimos ir atrenkamos: tinkamos perdirbimui – keliauja į perdirbimą, o nebetinkamos – į deginimo gamyklą, taip pagamindamos dar ir šilumos ir elektros energiją. Bet, atminkite viena: už tokias neišrūšiuotas šiukšles jūs mokate, o už išrūšiuotas – nemokate. Klausiate kodė? Viskas slypi pakuotėje: mes sumokame už pakuočių tvarkymą pirkdami prekę, todėl ji turi būti sutvarkoma nemokamai, bet tam ji turi atsidurti ten kur reikia, t.y. rūšiavimui skirtuose konteineriuose. Tad rūšiuoti išties apsimoka!

Laidoje „Atliekų kultūra“ Juozas Gaižauskas kartu su laidos herojais aiškinsis, koks yra taisyklingas rūšiavimas bei kaip galima paprastai ir tinkamai atsikratyti senais baldais, buitine technika ar po remonto likusiomis atliekomis. Taip pat specialioje rubrikoje „Antras šansas“ laidos herojai parodys įvairių būdų, ką galima pasidaryti ar sukonstruoti iš panaudotų pakuočių.

Žiūrėkite „Atliekų kultūrą“ jau nuo šio sekmadienio, vasario 24 d., 11 val. ryto tik per „Lietuvos ryto“ televiziją. Laidos kartojimas: ketvirtadieniais 7:30 val. ryto.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siaubo naktis netoli Vilniaus: taip žiauriai nužudyto žmogaus dar nebuvo matę (151)

Taip žiauriai nužudyto vyro nei policijos pareigūnai, teismo medicinos ekspertai dar nebuvo matę...

Kirkilas ir Kubilius: į Zelenskio pergalę žiūrime viltingai, kaip ir į Ukrainos narystę ES 2027-aisiais (188)

Vienas pirmųjų iššūkių naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui bus...

Iš Zelenskio – griežtas atsakas Rusijai (699)

Išrinktasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino paskelbti Maskvai...

Vasara artinasi: su 24 laipsniais šilumos atkeliaus ir lietaus debesys (3)

Ketvirtadienį pietų oro srautas į Lietuvą toliau plukdys šiltus orus. Tačiau jau pasirodys ir...

Liūdniau nei „Žalgiriui“: katalonai sutrypti savo pačių tvirtovėje (11)

„Barcelona“ tapo penktąja komanda, pralaimėjusia Eurolygos atkrintamųjų varžybų dvikovą...

Sunkūs laikai Lietuvos bitininkams: dėl išgyvenimo ir kainų kovoja su ukrainiečiais (186)

Lietuvos bitininkai , spaudžiami pigesnio importo ir vidaus konkurencijos, ieško būdų, kaip...

Daugybės žmonių ieškotas dingęs 19-metis rastas negyvas (35)

Trečiadienį, apie 14 val., Alytaus apskrities policija gavo pranešimą, kad žvejodamas Ilgio...

Fotografas įamžino pažastų plaukų nešalinančias moteris: tai gali būti labai gražu (104)

Iš Londono kilęs fotografas Benas Hopperis nufotografavo galybę pažastų plaukų nešalinančių...

Neurochirurgas žino, ką reiškia būti tarp gyvenimo ir mirties: dabar gelbėja žmonės, kuriuos ištinka panašios problemos papasakojo įsimintiniausią operaciją (25)

„Malonus, rūpestingas ir atidus ligoniams gydytojas. Jis savo energija, dėmesių ir šypsena...

Klasiškas De Colo pastūmė baskus prie prarajos krašto (4)

Eurolygos finalo ketverto šeimininkai rizikuoja virsti žiūrovais. Vitorijos „ Baskonia “...