aA
Pasportavus nusiprausti – normalu. Tačiau tik ne mokykloje. DELFI pabandė pasiaiškinti, kodėl po kūno kultūros pamokų mokiniai nenori praustis, mokytojai – atrakinti dušų, o Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apsiriboja formaliu reikalavimu sanitarinėms patalpoms, tačiau, ar realiai naudojami dušai, nesidomi.
© Shutterstock nuotr.

Pasportavus nusiprausti – normalu. Tačiau tik ne mokykloje. DELFI pabandė pasiaiškinti, kodėl po kūno kultūros pamokų mokiniai nenori praustis, mokytojai – atrakinti dušų, o Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apsiriboja formaliu reikalavimu sanitarinėms patalpoms, tačiau, ar realiai naudojami dušai, nesidomi.

Savo vardo nenorėjęs viešinti kūno kultūros mokytojas DELFI sakė, jog nesiprausimas gyvybei negresia. „Jei leisčiau vaikus į dušą, reikėtų būti kartu – kitaip tikrai stumdysis ir ant plytelių pargriuvę susižalos. Kas tada atsakys? Aišku, sportuodami suprakaituoja, gal kvapas ne koks, bet nors sveiki gyvi“, - žodžių į vatą nevyniojo 15 metų darbo patirtį turintis mokytojas.

Gimnazistė Greta, kurios mokykla buvo renovuota prieš kelerius metus, sakė net nemačiusi gimnazijos dušų. Užrakinti.

„Nežinau, kodėl nesiprausiam. Pertrauka trumpa, nespėtume. Net negalvojau apie tai – niekas nesiprausia. Po pamokos persirengi marškinėlius ir gerai“, - sakė moksleivė.

Metais jaunesnės jos draugės Marijos teigimu, duše ji nesipraustų net jei būtų ilgesnė pertrauka. „Man nemalonu net persirengimo kambaryje. Išsirenginėti, kad kitos į mane žiūrėtų, neturiu noro“, - sakė šešiolikmetė, po kūno kultūros pamokos prakaitui nusišluostyti naudojanti drėgnas servetėles.

Paklaustos apie berniukų persirengimo kambarius ir dušus draugės pagyvėja: „Jau iš ten kaip dvokia!”

SAM: nereikia ministro įsakymo, kad po tualeto praustume rankas

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Ritos Sketerskienės teigimu, higienos norma reglamentuoja, kad mokykloje privalo būti dušo patalpos, tačiau ar jie turi būti naudojami, privalo ar neprivalo vaikai po kūno kultūros pamokos praustis, ministerijos teisės aktais nenustatyta.

„Minėta higienos norma taikoma pačiai įstaigai, o kaip bus organizuotas higienos laikymasis - savaime suprantama - turi rūpintis mokyklos vadovybė“, - sakė SAM atstovė, pridurdama, jog „ministrui nereikia pasirašyti įsakymo po tualeto praustis rankas, nes tai ir taip aišku“.

Pastabą, jog realiai sunku rasti mokyklą, kurioje mokiniai po kūno kultūros pamokos prausiasi, R. Sketerskienė komentavo, jog tai – bendra visos visuomenės problema.

„Taip, sveikatos ugdymas Lietuvoje – nepakankamas. Nusiprausti pasportavus yra savaime suprantama – kaip rytą ir vakarą valytis dantis. Taigi, sveikatos ugdymu, pagal Lietuvos sveikatos ugdymo koncepciją, mokyklose turi užsiimti visi pedagogai. Tai reiškia, jog kūno kultūros pamoką organizuojantis mokytojas turi pasakyti vaikams, kad pasportavus reikia apsiprausti“, - sakė SAM atstovė.

Renovacija dušų skaičiaus nepadidino

Vilniaus šv. Kristoforo progimnazijos direktorės Aušros Venskuvienės teigimu, šioje mokykloje prieš renovaciją buvo du dušai, tačiau vaikai po kūno kultūros pamokų į juos nesiverždavo.

„Net ir negaliu pasakyti, kodėl mokiniai higienos sumetimais nesiprausia, bet manau, kad tam didelės įtakos turi trumpa pertrauka. Po treniruočių – prausiasi“, – pastebi direktorė.

Šioje mokykloje, kaip ir daugumoje kitų, dušai yra užrakinti ir atrakinami, kai vaikai paprašo. Prieš renovaciją buvo du – vienas berniukams ir vienas mergaitėms. Po beveik 4 mln. litų kainavusios renovacijos dušų nepadaugės, nes, kaip sakė DELFI pašnekovė, daugiau prausimosi vietų nėra kur įrengti, todėl tvarkomi tie patys du dušai, kurie buvo.

„Higienos normos nepritaikytos 1969 metais statytai mokyklai. Ypač tai pasakytina ir apie reikalavimą įrengti pakilimus bei liftus neįgaliesiems – senos statybos pastatuose tai ypač sudėtinga padaryti, nes jie suprojektuoti taip, kad nėra vietos. Ir jeigu man būtų pasakyta prie sporto salės įrengti dar 10 dušų – neturėčiau kur“, - atkreipė dėmesį A. Venskuvienė.

Praktiškai žiūrint, kai didelėje mokykloje yra vienas dušas mergaitėms ir vienas berniukams, visiems mokiniams po kūno kultūros pamokos nusiprausti – nerealu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aloyzas Sakalas įvardijo pagrindinį „valstiečių“ trūkumą: dėl to jie pralaimės rinkimus (405)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) garbės pirmininkas Aloyzas Sakalas nepripažįsta...

Galvotrūkčiais prisipirko būstų už juokingas kainas: dabar šis sprendimas atsisuko prieš pačius gyventojus (44)

Rumunija pirmauja pasaulyje privačių namų skaičiumi, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (141)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

Prognozės nedžiugina: kitą savaitę temperatūra gali kristi ir žemiau 15 laipsnių (19)

Nors pirmadienis bus kiek šiltesnis, jau savaitės viduryje vėl paspaus stipresnis šaltukas, LRT...

Ilgauską iki NBA žvaigždžių pakylėjęs treneris: jis nesiekė žaisti kartu su LeBronu specialiai DELFI iš Londono (11)

Nors Domantui Saboniui ir traumos sustabdytam Jonui Valančiunui šis sezonas yra geriausias jų...

Išrinkite įsimintiniausią raudonojo kilimo įvaizdį: kuriai viešniai nebuvo lygių? balsavimas (14)

Penktadienio vakarą sostinėje įvykusi „Žmonės 2019“ apdovanojimų ceremonija suteikė peno...

10 įdomiausių kelionių tinklaraštininkų pagal „Forbes“

Daugelis truputį pavydime kelionių tinklaraščių kūrėjams, kurių pagrindinis darbas –...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (479)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Mokslininkai atliko didžiausią dvynių tyrimą: kas gi lemia ligas – genai ar aplinka? (1)

Jau daug metų visuomenės sveikatos ekspertai, kliaudamiesi įvairiais įrodymais, tvirtina, jog...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (14)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...