„Buvo mergaitė kaip mergaitė, tačiau tik pradėjo bręsti ir pasikeitė: rengiasi aptemptais drabužiais, ryškina krūtinę, nors ten dar beveik nieko nėra. Dažyti plaukai, priauginti nagai – žodžiu, dabar mano dukrai patinka tai, kas man moteryje baisiausia“, - DELFI sakė dėl suprantamų priežasčių savo vardo nenorėjęs minėti vilnietis.
© Shutterstock nuotr.

O štai 14 metų sulaukęs Linos sūnus beveik visai nustojo praustis. „Ruošiausi jo paauglystei, daug skaičiau, bet kad vaikščios visas susmirdęs - tai jau tikrai nesitikėjau”, - pripažino dviejų sūnų mama.

Linos vyresnysis – šešiolikmetis, su juo kiek sunkiau dėl ūmių reakcijų. Tačiau, kaip pastebi moteris, nesusivaldymą jai lengviau pakelti, nei jaunėlio apsileidimą: „Vaikšto visas apsmukęs ir kažką panosėje murma – jokio padoresnio drabužio neapvilksi”.

Knygoje „Vaikų seksualumas. Tai, ko jums nevalia žinoti“, vaikų psichiatras Marcel Rufo plačiai aprašo ir čia minėtas problemas, kurios būdingos daugeliui paauglių, nepriklausomai kokioje šalyje gyvena.

Paaugliškai atrodantys tėvai trukdo vaikams bręsti

Skyriuje apie aprangą psichiatras atkreipia dėmesį į tai, kad ir mes patys kartais mėginame pratęsti savo paauglystę, vilkėdami jaunystę primenančius apdarus ir taip siekdami paneigti bėgantį ir mus keičiantį laiką.

„Tačiau vėliau vis viena ateina akimirka, kai tenka pasiryžti nešioti įprastesnius drabužius, slepiančius besikeičiantį kūną ir rodančius, kad priimame gyvenimą tokį, koks jis yra, kaip ir senatvę, kurios nedera ignoruoti persirenginėjimais“, - rašo vienas garsiausių vaikų ir paauglių psichiatrų Prancūzijoje.

Aprašydamas susitikimą su paaugle, kurią vieni apibūdintų kaip „seksbombą“, kiti - kaip „lėlytę“, M. Rufo mini, kad būdama trylikos metų ji nenori eiti į mokyklą, 5-6 valandas per dieną praleidžia dažydamasi ir persirenginėdama, svajoja būti pornofilmų aktore.

Prastas skonis – natūralus vystymosi ženklas

Jei manote, jog tai – ne lietuviškas kontekstas, pakaktų paminėti mažo Lietuvos miestelio mokytojos nuostabą, kai penktokių lapeliuose perskaitė, kokia jų svajonių profesija. Daugiau nei pusė mergaičių parašė, jog suaugus norėtų būti prostitutėmis, neva jos daug uždirba.

M.Rufo savo aprašytą atvejį taip pat vadino gana tipišku, pridurdamas, jog „šiandien lolitos jau neatrodo grėsmingos: jos atspindi visuomenę, kurioje gyvena ir kurioje vyrauja kažkas panašaus į perdėtą seksualizavimą“.

„Man atrodo, kad visos mergaitės, įžengdamos į paauglystę, išgyvena gana ekshibicionistinį laikotarpį. Jos virsta seksualiniais objektais, rengiasi provokuojamai, kad pabrėžtų savo ryškėjančias formas. Taip jos pareiškia, kad yra didelės ir šiek tiek skubina laiką“, - rašo autorius, pridurdama, jog „prastas jų skonis yra natūralus vystymosi ženklas“.

Nori būti geidžiamos, bet pačios geisti per jaunos

Aiškindamas, kodėl paauglės provokuojamai rengiasi ir rodo seksualiausias kūno dalis, kurios dar nėra funkcionalios, M. Rufo atkreipia dėmesį į siekį prie jų įprasti ir po truputį su jomis susigyventi.

„Jos trokšta būti pastebėtos, nužiūrimos, žavinčios ir įsitikinti, kad gali vilioti, sugeba būti geidžiamos, vadinasi, ir mylimos“, - komentuoja vaikų ir paauglių psichiatras, vėliau pridurdamas, jog „jos nori būti geidžiamos, tačiau pačios nenori geisti, nes tam dar per jaunos; jos leidžia sau demonstruoti tai, kas dar nėra tinkama panaudoti“.

Pasak psichiatro, toks elgesys gali atitikti ir neurotinę projekciją, kilusią iš nepasitikėjimo savimi: į išorę perkeliame gebėjimus patikti, nes tikriausiai slapta nuogąstaujame, jog mums nepakanka kompetencijos, patrauklumo: kuo labiau nepasitikiu savimi, tuo labiau stengiuosi sužavėti.

Ar leisti dukrai rengtis kaip Lolitai?

Pasak M. Rufo, apranga yra priklausomybės draugijai ženklas ir žymi priklausymą savajai kartai, kuri turi atsiskirti nuo tėvų kartos.

„Tai tampa sunku, jei tėvai linkę rengtis kaip suaugę paaugliai, - pabrėžia psichiatras. – Atsiranda visokių kraštutinumų, paaugliai dažnai keičia aprangos stilių, nes jiems reikia rasti savo tapatybę“.

Į klausimą, ar reikia savo dukrai leisti rengtis kaip Lolitai, M. Rufo atsako pradėdamas nuo pastebėjimo, jog pati mūsų visuomenė atrodo kaip lolitų fabrikas. Žurnalai paauglėms, realybės šou laidos, reklama siūlo vienodą tapatinimosi objektą: jaunutes merginas, demonstruojančias savo kūno formas itin provokuojančiais ir seksualiais drabužiais, kuriuos galima įsigyti bet kuriame vaikiškų drabužių skyriuje.

„Sunku atsispirti tokio objekto traukai, ypač, jei esi tokio amžiaus, kai siekdamas įgauti pasitikėjimo savimi turi būti „kaip“ ir buvimą tapatinti su atrodymu“, - rašo knygos apie vaikų seksualumą autorius.

Vis dėlto, M. Rufo nuomone, tėvai gali laisvai pasirinkti, ar drausti rengtis tokiais drabužiais, ar bent neleisti tikrų kraštutinumų.

Rizikuoja prisišaukti bėdą

„Mažiausiai, ką jie gali padaryti, tai įspėti paauglę dukrą. Tikrai nieko nėra erotiškesnio už isterikę, kuri siekia patikti, suvilioti, apžavėti. Taip elgdamasi ji rizikuoja sukelti painiavą ir prisišaukti nemalonumų; kai kurie neįžvelgs skirtumo tarp to, kaip ji atrodo, ir kokia yra iš tikrųjų. Užtat tėvams nevalia užmėtyti paauglės dukros tokiais nemaloniais apibūdinimais, kaip „koketė“, „vulgarybė“ ir pan.“, - rašo psichiatras, pridurdamas, jog paminėjo tik mažiausiai šokiruojančius žodžius.

Kita vertus, M. Rufo tiesiai kalba ir apie tai, kad merginos išvaizda motinai leidžia viešai rodyti savo vaiką, o aplinkinių žvilgsniai, krypstantys į dukrą, suteikia pasitikėjimo savimi, nes pagimdė gražiausią pasaulyje merginą.

„Tėvas niurna, reiškia nepasitenkinimą, tačiau širdies gilumoje didžiuojasi: Ji mano dukra, ji graži, bet ji mano ir joks vyras negali į ją žiūrėti taip, kaip į ją žiūriu aš“, - konstatuoja psichiatras, patariantis tėvams atsikratyti tokio dviprasmiško jausmo.

Dvokti – tai susigyventi su savo kūnu

Psichiatras pastebi, jog vieni paaugliai valandų valandas praleidžia vonioje, o kiti – visai nesiprausia arba prausiasi labai mažai ir visada nenoriai. Jie mielai rengiasi tais pačiais drabužiais ir mažiausiai už viską pasaulyje rūpinasi savo skleidžiamu kvapu.

„Žodžiu, paauglys dažnai yra nešvarus ir nehigieniškas pagal mūsų higienos kriterijus. Blogas kvapas yra JO kvapas, - pabrėžia psichiatras, pridurdamas, jog dvokti – tai susigyventi su savo kūnu.

Taip pat tai būdas neprisileisti artyn savo tėvų ir taip apsisaugoti nuo kraujomaišiško artumo, kuris kelia grėsmę tik tuomet, kai edipinis konfliktas yra suaktyvėjęs. Tik šį kartą artumas yra dar pavojingesnis, nes, kaip pabrėžia M. Rufo, paaugliai gali paveikti tėvų seksualumą, apvaisinti ir būti apvaisinti.

Prausimąsi psichiatras jau sieja su progresu ir brandos ženklu, kad paauglys atranda savo kūną, kad priima jį su visais jo seksualiniais požymiais.

Liepti praustis – nepadoru

„Įpareigoti paauglį nusiprausti man neatrodo pageidautina. Tai būdas jam pasakyti, kad jo kūnas jam ne visai priklauso ir kad tėvas yra vis dar šiek tiek to kūno šeimininkas, kad žino, kas jam tinka ir netinka. Tokiame poelgyje esama nepadorumo, lyg tėvas paauglio prašytų nusiprausti, kad jam labiau patiktų“, - atkreipia dėmesį vaikų ir paauglių psichiatras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: artėja nauja šilumos banga (6)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems stiprėjantis aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Kaip naktį, taip...

Gydytoja papasakojo, kaip geriausia gydyti pūslelinę: tepalai ir pleistrai – praeityje (96)

Tikriausiai ir jūs esate vienas iš tų, kuris asmeniškai jau susipažino su pūsleline ( herpės...

Taline puikiais įvarčiais pažymėtame Supertaurės finale triumfavo „Atletico“ (28)

Istorinis futbolo vakaras Estijoje neprisvilo: trečiadienį vakare Taline UEFA Supertaurės finale...

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba (226)

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (234)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Neringos Venckienės tėvas ėmėsi veiksmų: šį kartą dėl anūkės (498)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime kalinčios Neringos Venckienės tėvas kreipėsi į...

Sostinėje pareigūnai per Žolinių reidą ne tik baudė, bet ir teikė pirmąją pagalbą (8)

Trečiadienį, Žolinių dieną, pareigūnai Vilniuje vos spėjo suktis – baudė neblaivius,...

Į restoraną Vilniaus senamiestyje užsukusią moterį išgąsdino ne tik kvapas, bet ir vaizdas (28)

Restorane „Forto dvaras“, esančiame pačioje Vilniaus širdyje – Pilies gatvėje, su šeima...

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (75)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (145)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...