aA
Vaikų auklėjimas – vienas prasmingiausių gyvenimo išbandymų, tačiau mūsų bendravimas su jais, deja, dažnai būna per daug paviršutiniškas ir nenuoširdus.
5 didžiausios tėvų bendravimo su vaikais klaidos
© Shutterstock nuotr.

Psichologijos daktarė ir praktikuojanti psichologė Melanie Greenberg iš JAV, tyrinėjanti tėvų ir vaikų bendravimą, pataria, kaip išvengti dažniausiai daromų klaidų, kurios kenkia pozityviam savęs vertinimui.

Per daug kalbame

Tyrimais patvirtinta, kad žmogaus smegenys gali priimti tik keletą idėjų ar nedidelį informacijos kiekį vienu metu. Tai sudarytų tik apie vieną – du sakinius ar apie 30 sekundžių. Kai tėvai kalba nesustodami, vaikai sutrinka ir nustoja klausytis.

Lygiai tokią pat reakciją sukelia įsakmus tonas. Nebūtina vaikui susakyti visko iš karto, geriau pateikti informaciją dalimis. Taip pat paisykite ir vaiko norų bei leiskite jam pasakyti savo nuomonę.

Per daug priekaištaujame

Išsiblaškęs ir nemotyvuotas vaikas – sunkiausias išbandymas užsiėmusiems tėvams. Tačiau savikontrolės praradimas greitai atsisuka į mus pačius. Tad labai įniršę geriau ramiai pakvėpuokite ir susilaikykite nuo kaltinimų bei žalojančios kritikos.

Nuolat primindami ir kaltindami vaiką, kad jis ką nors pamiršo, jūs įpratinate vaiką būti dar nesavarankiškesniu, laukti nuolatinių priminimų. Nors mažesniems vaikams ir reikia daug ką priminti, tėvai neturėtų įprasti to daryti ir vaikams augant turėtų leisti didesnę dalį atsakomybės prisiimti patiems.

Nemokame motyvuoti

Mūsų nepasitikėjimas vaikais ir pernelyg didelis rūpestingumas išugdo nepasitikėjimą savo jėgomis. Jeigu savo vaikui nuolat kartosite, kad jis visuomet vėluoja ir nieko neatlieka laiku, beveik garantuota, kad jis visą laiką vėluos į pamokas ir neatliks užduočių laiku. Be to, negatyvus tonas tik iššauks nenorą paklusti ir agresiją.

Kur kas teisingiau būtų leisti pajusti savo elgesio pasekmes pačiam vaikui. Kitą kartą jis galbūt pajaus atsakomybę už vėlavimą ir suplanuos savo laiką.

Manipuliuojame gėdindami

Vaikai dar nemoka suprasti suaugusiųjų jausmų, nemoka užjausti dėl dalykų, kurie jiems atrodo nesvarbūs. Jie tik augdami įgyja šį sugebėjimą. Todėl tikėti, kad vaikai įsijaus į jūsų padėtį, supras jus – beviltiška. Ir tai dar nereiškia, kad jie yra blogi ir nerūpestingi. Jie tik vaikai, ieškantys gyvenimo džiaugsmo kiekvieną akimirką ir bandantys suvokti savo galimybių ribas.

Daugumos suaugusiųjų gyvenimas pilnas streso, dėl daugybės reikalų jie dažnai pamiršta apie save. Susidaro įspūdis, kad vaikai nė kiek nenori padėti. Svarbu rasti kiek laiko nusiraminimui, nepasiduoti emocijoms, bandyti susitarti su vaiku.

Nemokame išklausyti

Mes visi mokome vaikus gerbti kitus žmones. Geriausias būdas tą padaryti – patiems rodyti gero elgesio su kitais žmonėmis pavyzdį. Tai padeda vaikui įsisavinti vertybes, moko suprasti kitus žmones, moko nuoširdžiai bendrauti. Dažniausiai sugebėjimas atidžiai išklausyti vaiką yra sunkiausia užduotis tėvams, nes jų galva nuolat užimta dalykais, kuriuos reikia ar dar reikės padaryti.

Geriau vaikui pasakyti, kad negalite jo išklausyti, nes dabar užsiėmę valgio gaminimu, bet po dešimties minučių tikrai pasikalbėsite. Geriau nustatyti tikslų laiką pokalbiui nei klausytis puse ausies, nenuoširdžiai. Tik atminkite, kad vaikai negali ilgai laukti, kol bus išklausyti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis atskleidė, kiek turi kainuoti jautienos kepsnys ir kaip reikia maitintis (46)

Kai dėl to „kaip reikia maitintis“, tai gal net kažkiek ir perspaudžiau, nes maitinasi visi,...

Tokio pasiūlymo nėra matęs net NT ekspertas: parduodamas butas viename iš Lietuvos dvarų (66)

Vartant nekilnojamojo turto skelbimus galima rasti tikrai įspūdingų pasiūlymų. Vienas tokių,...

Emigrantų gyvenimą ištyrinėjęs Gasanovas įvardijo dvi priežastis, kodėl lietuviai vis dar išvyksta (225)

Lietuva nyksta – tokias liūdnas prognozes neseniai atskleidė Jungtinių Tautų (JT) prognozės....

Autoritetingas teisininkas su nerimu stebi pokyčius Vokietijoje: kas vyksta su galingiausia Europos valstybe? (324)

Vokietijoje nyksta piliečių pasitikėjimas politika. O visuomenė be pasitikėjimo, anot politologo...

Darbo jėga Lietuvoje nebe pigi: kas antram 870 eurų atlyginimas yra per mažas (45)

Kas antram dirbančiajam per maža 870 eurų atlyginimo, o beveik 10 proc. dirbančiųjų apatine...

Ernestas Parulskis

56k eurų už paveikslą. Atsargus naujas lietuviško meno rekordas

Prieš pora mėnesių, gruodžio 28-ą, vieną nišinę bendruomenę sukrėtė nedidelė sensacija –...

Gediminas Jankauskas. Tikrų ir išgalvotų šnipų voratinkliuose

Beveik vienu metu tarsi iš gausybės rago ant kino žiūrovų galvų pasipylė visokiausių žanrų...

Italijoje dėl koronaviruso izoliuojama daugiau nei dešimt miestų, atšauktas Venecijos karnavalas (146)

Italijai kovojant su didžiausiu koronaviruso protrūkiu Europoje, vyriausybė nusprendė blokuoti...

Tarsi iš filmo scenarijaus: 42-ejų ledo valytojas tapo NHL rungtynių herojumi (3)

Nacionalinėje ledo ritulio lygoje ( NHL ) praėjusią naktį gimė nauja žvaigždė. Toronte...

|Maža didelių žinių kaina