aA
Po ilgų atostogų visada sunku nusiteikti darbui, ypač vaikams. Pagrindinė problema – tai ankstyvi rytiniai kėlimaisi. Tenka iš naujo pratintis prie kasdienio režimo, kas yra labai sudėtinga, kadangi organizmas kategoriškai atsisako pabusti anksti.
© DELFI / Karolina Pansevič

Savarankiškai vaikui nepavyks susitvarkyti su šia problema, todėl mylintys ir dėmesingi tėvai turėtų įdėti pastangų, kad padėtų savo atžalai sugrįžti į vėžes.

Jūsų vaikui tenka anksti keltis ryte ir eiti į pamokas, mokykloje leisti beveik visą dieną, o grįžus namo ruošti namų darbus. Mokslo metų pradžioje tėvai turėtų daugiau dalyvauti vaiko gyvenime: padėti jam ir palaikyti.

Nepamirškite, kad visos pradžios visada būna sunkiausios, todėl ir Jūsų vaikui bus itin sunku. Jeigu jis ko nors nesupras arba rugsėjį pradės nuo blogo pažymio bei nenoriai ruoš pamokas – neverta jo dėl to kaltinti, barti ar bausti. Geriausia, ką galite padaryti – nustatyti, koks dalykas vaikui sekasi sunkiausiai, ir nusamdyti privatų mokytoją kelioms papildomoms pamokoms, kurių metų vaikas šiek tiek pasivys arba net išmoks vieną ar kelias temas į priekį.

Svarbiausia suprasti, kad vaikui reikia laiko, nedaryti spaudimo ir po mėnesio jau galėsite pradėti laukti gerų pažymių. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad kiekvienas vaikas per skirtingą laiko tarpą adaptuojasi mokykloje, dažniausiai tai priklauso nuo amžiaus. 1-4 klasių mokiniai gali užtrukti ir pusantro mėnesio, 5-6 klasių – apie mėnesį, o vyresni adaptuojasi per porą savaičių.

Pasirūpinkite tuo, kad jūsų atžalos gyvenime būtų kuo mažiau kompiuterio ir televizoriaus, kad ir kaip tai padaryti būtų sunku. Privaloma sumažinti apkrovas vaiko psichikai. Jis turi kuo daugiau aktyviai judėti, gerai maitintis ir pakankamai miegoti.

Jei jūsų vaikas tik dabar eina į pirmą klasė – teks įdėti daug daugiau pastangų. Reikės daug rūpestingumo, dėmesio, supratingumo bei kantrybės. Pirmokui reikėtų sudaryti dienos rutiną, o už kiekvieną pasiekimą būtų gerai jį kažkaip motyvuoti, kad atsirastų dar didesnis stimulas mokytis geriau. Taip pat svarbu jį išmokyti paprasčiau reaguoti į nesėkmes, juk gyvenime būna įvairių situacijų.

Jei jūsų mažylis prieš tai lankė vaikų darželį, įsilieti į režimą ir mokyklos kolektyvą jam nebus taip sudėtinga.

Atminkite, kad pirmieji mokslo metai mokykloje yra vienas atsakingiausių laikotarpių tiek vaikui, tiek jo tėvams, todėl kad nepasisekus jam įskiepyti meilės mokslams ir mokyklai pirmaisiais metais, mažai tikėtina, kad jums pasiseks tai padaryti ateityje. Sukaupkite visą savo kantrybę ir tuomet jums be abejonių pasiseks!

Psichologė pataria mokykla džiaugtis sąmoningai

Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro psichologė Vitalija Mikutaitienė pasakojo, kad jei tėvai sąmoningai nerengs vaiko mokyklai, tai vaikui gali formuotis atmestinis požiūris į mokyklą ir mokymąsi: „Jei šeimoje bus kalbama, kad „mokslas tik pinigų kišimas į balą“, tai labai tikėtina, kad vaikas gali nesistengti mokytis ar net imti praleidinėti pamokas, jau pradinėse klasėse.“

Psichologė pabrėžė tėvų bendravimo su vaikais svarbą: jei tėvai nekalbės kas laukia mokykloje, vaikai gali perimti neigiamą vyresnių brolių, seserų ar draugų požiūrį. O tai lems, kad vaikas nenorės ir bijos eiti į mokyklą.

Labai svarbu sąmoningai ruoštis vaiko pirmajai klasei. Taip tėvai parodo savo požiūrį į mokslą, kas lemia ir tolesnę vaiko motyvaciją mokymuisi.

Svarbu ir priprasti prie naujos rutinos bei režimo: „Kad keltis anksti būtų malonu ir smagu reikia turėti kasdienius ritualus. Svarbiausias jų – laiku nueiti miegoti. Geriausia tai daryti 9 val. vakaro, nes 7 metų vaikas per parą turėtų miegoti vidutiniškai apie 11 val.“

Psichologė pasiūlė, jog mokyklinukas jau keltųsi ir pats, naudodamasis žadintuvu: „Galite sutarti, kad jau lipa iš lovos po antro ar trečio skambučio. Kitas variantas vaiką žadinti įjungus ritmingos muzikos, pagal kurią galima padaryti rytmetinę mankštą. Labai naudinga mokyti vaikus ryte nusišypsoti sau veidrodyje ir pasisveikinti su mieliausiu žmogučiu žemėje – pačiu savimi.“

Beje, tas pats patarimas galioja ir tėveliams. Jei tėvai gerai nusiteikę ryte, lengviau ir vaikams smagiai išsiruošti į mokyklą. Tačiau morališkai reikia pasiruošti, kad gali būti visokių rytų.

Ji pabrėžė, kad kuo labiau pasitikėsite vaiku, tuo jis bus savarankiškesnis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Adamkienės bendraklasės atsiminimai: kai ji dar buvo ilgakasė Telšių gimnazistė, vaikinams teko padūsauti (43)

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutuoktinė, buvusi pirmoji šalies ponia Alma...

Įvertino Karpavičiaus turtų dalybų skandalą ir paaiškino – kuri žmona turi didesnę teisę į palikimą

Daugiau nei 100 mln. Eur palikimas – štai dėl tokių pinigų šiandien surėmusias ietis laiko...

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (109)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (215)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas (64)

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....

Gūsingas vėjas neleis įsivyrauti šilumai, bet lietus trumpam pasitrauks (9)

Šiandien Lietuvos orus lems ciklono pietinis pakraštys. Praslinkus šiltajam atmosferos frontui,...

Suskystintas dujas gabenusio vairuotojo išsiblaškymo kaina – milžiniškas sprogimas greitkelyje (19)

Išsiblaškymo prie vairo kaina gali būti labai didelė. Telefone, pašalinėje veikloje paskendę...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (69)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (71)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (116)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...