„Nelabai galvojama apie socialiai jautrias grupes. Yra ten skambūs pavadinimai, neaišku, kas iš tikro ten bus. Faktas, kad nemažai nueis į infrastruktūrą. Tai yra labai paprasta, nes labai lengva išmatuoti rezultatą – išliejau tokią gatvę, pastačiau, renovavau tokį pastatą. Kai investuojama į žmogų, poveikį matysim gerokai vėliau“, – laidoje „Delfi diena“ apie ES paramą kalba A Adomavičienė.
Po karantino, anot jos, dalis žmonių susiduria su rimtais sunkumais ir jiems ekonominis atsigavimas ir kainų kilimas, apie kuriuos kalbama, džiaugsmo neteikia.
„Yra tokia sritis, kaip aviacija, kuri visiškai užsidarė, ir stiuardeses neteko darbo. Tai yra ir moterys apie 50 metų, kurios niekada nedirbo jokio kito darbo, ir joms reikia galvoti, kur dabar dirbti kelerius metus iki pensijos. Jos dabar laikinai gyvena iš išmokų“, – pasakoja A. Adomavičienė.
Ne pavienės istorijos
Skurdo mažinimo asociacijų tinklo direktorė pasakoja, kad panašių istorijų skaičiuojama nemažai. Yra žmonių, kurie gauna ir labai mažas pajamas – vidutinė socialinė parama siekia vos 85 eurus. Be to, vis dar yra daug žmonių, kurie neturi darbo, ir jiems nėra taip paprasta grįžti į darbo rinką.
„Labiausiai nukentėjo mažiausias pajamas gaunantys asmenys, individualia veikla besiverčiantys asmenys, nes jų pajamos labai staigiai krito. Ir, žinoma, šeimos su vaikais“, – sako A. Adomavičienė.
Ji sutinka, kad gali pasitaikyti atvejų, kai asmenys užuot dirbę renkasi gyventi iš pašalpos, tačiau tai – kraštutiniai atvejai.
„Iš dalies gali būti taip, bet žiūrint, kokia yra šeima. Jei asmuo vienišas, jam galbūt apsimoka dabar gauti 200 eurų ir neiti dirbti. Sakyčiau, čia toks griebimasis paskutinio šiaudo. Jeigu tai yra šeima, ypač vienišas tėvas ar vieniša mama, tai jam bet kokiu atveju tikrai apsimokėtų eiti dirbti“, – įsitikinusi A. Adomavičienė.
Karantinas atvėrė žaizdas
Karantinas atskleidė ir daugiau problemų, sako A. Adomavičienė: „[Karantinas] atvėrė kai kurias senas žaizdas ir pūlinius, ypač švietimo sistemoje, galimybių nelygybės aspektai atsiskleidė, paslaugų prieinamumas, jų trūkumas. Žmonės, kurie ir taip turėjo mažas pajamas, sunkiai vertėsi, jie labiausiai ir nukentėjo.“
Daliai šeimų buvo sudėtinga ir užtikrinti vaikų mokymąsi namuose.
„Trūko kompiuterių, fizinių darbo vietų vaikams šeimose, ypač gausesnėse ar gyvenančiose mažame būste. Galbūt dalis vaikų vis tiek turėtų eiti į ugdymo įstaigas iš tokių šeimų“, – svarsto A. Adomavičienė.
„Pastebėjome, kad dalis tėvų, net jei yra kompiuteris, ir rašomasis stalas, nebūtinai geba padėti vaikui mokytis“, – pastebi ji.
Klausimų, jos teigimu, kelia ir kai kurios valstybės paramos priemonės: „Pavyzdžiui, vienkartinė išmoka pensininkams. Pagal visas prognozes, pensininkai nebus ta grupė, kuri labiausiai nukentės. Kad pensijos Lietuvoje mažos – faktas, bet vienkartinė 200 eurų išmoka tikrai tos problemos neišspręsim.“
Top naujienos
Kaip Rusija gali atsakyti į Kaliningrado ribojimus: už uždarų durų nagrinėjami trys scenarijai
Rusijos pareigūnams įspėjant Lietuvą dėl rimtų pasekmių, pagal europines sankcijas uždraudus...
Siūlymai dėl MMA didinimo piktina darbuotojus: tarsi saldainis ant meškerės (1)
Naujus minimalios algos skaičiavimus pateikęs, bet palaukti rudens raginantis Lietuvos bankas...
Putino pareiškimus išnagrinėjęs vokiečių filosofas pasisakė itin vaizdingai (10)
Žymiausias vokiečių dabarties filosofas Peteris Sloterdijkas šią savaitę pažėrė aštrių...
Karas Ukrainoje. Žytomyro srities gyventojus pažadino sprogimai: raketos skriejo iš Baltarusijos apšaudyta ir Lvivo sritis (2)
Ukrainai buvo suteiktas kandidatės į Europos Sąjungos nares statusas ir tai, anot šalies...
Tarp partijų reitingo pirmūnų atsirado naujas pavadinimas (5)
Lietuvos partijų reitingas labai nesikeičia, tiesa ir čia yra staigmenų. Jeigu rinkimai įvyktų...
Paaiškėjo, už ką diskvalifikuota Lietuvos plaukimo estafetės ketveriukė specialiai „Delfi“ iš Budapešto
Prie pabaigos artėjančiame pasaulio plaukimo čempionate, kuris vyksta Budapešto „Duna“...
Mokslininkai atkūrė prieš 4000 metų Čekijos teritorijoje gyvenusios labai turtingos moters veidą: kaukolė ir brangenybės išsilaikė puikiai
Iš kaukolės ir DNR liekanų atkurtas beveik prieš 4 tūkst. metų Vidurio Europoje gyvenusios...
Įvardijo maisto produktus, kurių geriau nekepti ant grilio: tik išsausės ir neteks skonio
Grilio sezonas – tikras malonumas visiems, kurie mėgsta šašlykus, dešreles, keptas daržoves...
Reikės pasiruošti mokėti daugiau: bankai didina paslaugų įkainius, kai kas brangsta ir daugiau nei 40 proc. (3)
Didėja kai kurie komercinių bankų įkainiai . Dalis kainas jau pakėlė, tačiau kiti pokyčius...
Gydytoja siūlo atkreipti dėmesį į šiuos požymius: jie praneša apie gresiantį širdies smūgį ar priepuolį (1)
Vis dažniau kalbama, kad tam, jog širdis būtų sveika, reikia rasti būdų pailsėti nuo kasdien...