Šis pavasaris, lyginant su praeitu, – avaringesnis. Jis kitoks dar ir todėl, kad šiemet keliuose nedrausmingai elgiasi visuomenei gerai žinomi žmonės. Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas Nemunas Abukauskas sako, kad šitoks žymių žmonių elgesys yra neatsakingas ir netoleruotinas.
Avarija Geležinio Vilko gatvėje
© DELFI / Tomas Vinickas

Pavasario šiluma kelių ereliais pavertė žinomus asmenis: avariją sukėlęs Seimo narys Vincas Babilius pasišalino iš įvykio vietos, dainininkas Deivydas Zvonkus sučiuptas už vairo neblaivus, advokatės Svetlanos Proninos žentas Arnas Tumėnas įtariamas taranavęs policijos automobilį – avarijoje sužeisti penki žmonės.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas N. Abukauskas sakė, kad žymūs žmonės privalo rodyti pavyzdį – kelyje jie turi elgtis itin atsakingai.

Anot jo, kelių eismo taisyklių nesilaikymas parodo šių asmenų iškreiptą požiūrį į valstybę: ,,Šitoks neatsakingumas sėdant už vairo... Žinomi žmonės turėtų elgtis atsakingai. Visuomenė mato nekokį pavyzdį. Žmogus gali pagalvoti, kodėl aš taip negaliu elgtis? Aš nežinau, kas žmogų paskatina taip neatsakingai elgtis? Ar tai nebaudžiamumo tam tikras supratimas – man jūra iki kelių. Tai iškreiptas požiūris į santykį su valstybe ir jos nustatytas normas. Kai kam jos (kelių eismo taisyklės – aut. pastaba) negalioja... Jeigu taip žmonės galvoja, jie yra neteisūs.“

Vairuotojų blaivumo tikrinimas: pranešti ar užklupti netikėtai?

Pašnekovas apgailestauja, kad vis dar pasitaiko žmonių, kurie kelyje elgiasi nederamai. Šie sukelia pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Todėl, pasak N. Abukausko, labai svarbu aktyviai vykdyti prevencines priemones. Nepaisant to, jis pridūrė, kad ,,patikrinti kiekvieną vairuotoją galimybių nėra“.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas norėtų, kad prevencinių akcijų vyktų daugiau. Esą dėl sumažėjusio policijos finansavimo jų skaičiaus padidinti nepavyks.

N. Abukasuko žodžiais tariant, prevencinių priemonių nauda akivaizdi. Jas įgyvendinus statistika pagerėja – sumažėja neblaivių vairuotojų.

,,Kiti žmonės nesutinka viešinti informacijos. Yra nuomonė, kad tokias akcijas reikia vykdyti slapta ir gaudyti žmones nesutartu laiku. Dabar laikomasi nuomonės, kad tas akcijas reikia viešinti. Tai yra sveikintinas dalykas. Tiek mūsų (Lietuvos automobilių kelių direkcijos – aut. pastaba), tiek policijos prioritetas yra ne nubausti ir surinkti kuo daugiau baudų, bet pasiekti, kad žmonės už vairo elgtųsi atsakingai“, – kalbėjo N. Abukauskas.

DELFI jau rašėme apie lenktynininko Benedikto Vanago siūlymą prieš prasidedant masiniam renginiui pranešti jo dalyviams, kad renginiui pasibaigus policija vykdys prevencinę priemonę – tikrins vairuotojų blaivumą.

N. Abukauskas šią idėją vertina teigiamai – išankstinis policijos planų atskleidimas duotų teigiamų rezultatų. Jo nuomone, renginių organizatoriai, informuodami visuomenę apie planuojamą įgyvendinti prevencinę priemonę, prisidėtų prie saugaus eismo gerinimo.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas tikino, kad ,,nuo 2012 metų pradžios suintensyvėjimas šiek tiek jaučiasi“. Jo teigimu, didesniam avaringumui įtakos turi dvi priežastys.

Daliai vairuotojų koją pakišo gamtinės sąlygos – permaininga žiema. Antroji problema – vairuotojų pripratimas prie sugriežtintų baudų, skiriamų už kelių eismo taisyklių pažeidimus.

,,Drąsuolį“ išgąsdina viešumas

Psichologė Lina Gervinskaitė aiškino, kad nemaža dalis žinomų žmonių, sukėlusių avariją, gali mėginti sprukti iš eismo įvykio vietos, nes bijo ,,pagarsėti“ visuomenės informavimo priemonėse.

,,Jei esi žinomas, apie tavo nusižengimą rašys – sužinos daug žmonių. Noras išvengti viešumo – tai gali būti viena iš priežasčių dėl kurios žymūs žmonės sprunka iš įvykio vietos“, – atskleidė psichologė.

Anot L. Gervinskaitės, žmogui, pernelyg gerai apie save galvojančiam, gali pasirodyti, kad jis ir išgėręs neprastai vairuoja. Ji teigė, kad kai kurie žmonės yra linkę rizikuoti – vairavimas išgėrus yra vienas iš rizikingo elgesio rūšių.

Psichologės teigimu, apie įvykusias avarijas visuomenei pranešti reikia, tačiau žurnalistai turėtų būti subtilūs – nederėtų padėtį dramatizuoti, atskleisti smulkmenų, galinčių morališkai sutraumuoti jautresnius žmones, publikuoti šokiruojančių nuotraukų. Priešingu atveju jautresnė visuomenės dalis, įskaitant ir mažamečius, gali bijoti lipti į transporto priemonę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (27)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (7)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (205)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (125)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Peskovas: Merkel ir Putinas planuoja naują formatą dėl Sirijos (38)

Rusija ir Vokietija sieks naujo formato su Prancūzija ir Turkija, kad būtų stabilizuota padėtis...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (62)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Netikėčiausios vestuvių tendencijos: sodybos primirštos – ieškoma kur kas egzotiškesnių vietų (10)

Beveik netenka organizuoti vestuvių tikroje kaimiškoje sodyboje – šiuolaikinės poros renkasi...

Ne tik liūtys skandina Remigijų Šimašių, arba kodėl vilniečiai dabar pavydi Kaunui (626)

Pagal paskutinę „Vilmorus“ apklausą, Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus reitingas yra...

Benediktas Vanagas leidosi į avantiūrą vaikams paaiškinti žodį iš „F“ raidės ir sekso prašymą (22)

„Lietuva yra geriausia vieta auginti vaikams. Tiesą pasakius, tai galėtų būti ir nemaža...