aA
Pasiryžus renovuoti daugiabutį, namo gyventojai turi priimti nemažai svarbių sprendimų. Vienas iš jų susijęs su šildymo sistemomis. Kokios galimybės egzistuoja, ką geriausia pasirinkti ir kaip nesuklysti? Specialistai teigia, kad viskas priklauso nuo pačių žmonių poreikių ir prioritetų.
Atliekant renovaciją galima pertvarkyti ir šildymo sistemą
© Vida Press

Nusprendusiems modernizuoti šildymą - ne vienas pasirinkimas

Senuose daugiabučiuose dažniausiai būna įrengta vienvamzdė šildymo sistema. Pasak vienos statybomis ir renovacija užsiimančios Vilniaus bendrovės direktoriaus pavaduotojo Žygimanto Visocko, toks šildymas nėra orientuotas į individualius gyventojų poreikius: „Paprastai tariant, tai yra šildymo sistema, kai visi radiatoriai prijungti tokiu principu: iš šilumos punkto ateina vamzdis. Jis stovu kyla per visus daugiabučio aukštus. Prie to stovo yra prijungti aukštuose esantys radiatoriai. Čia jau negali būti kalbos apie individualų kažkokį reguliavimą, individualią apskaitą“, – pasakojo Ž. Visockas.

Sovietmečiu tokios sistemos buvo įdiegtos siekiant sutaupyti medžiagas ir laiką – jas įrengti kainuodavo pigiau, buvo gana paprasta sumontuoti. Vertėtų žinoti, kad pasenusi ir nemodernizuota šildymo sistema nėra itin ekonomiška.

Renovuojant daugiabučius vienvamzdes šildymo sistemas gali būti siūloma keisti dvivamzdėmis. Dvivamzdė šildymo sistema leidžia kiekvieno buto gyventojams individualiai reguliuoti šilumos srautus, nuspręsti, kiek energijos turėtų būti sunaudojama.

Šildymo sistemų inžinierius Justas Rutkauskas teigė, kad prieš renovuojant daugiabutį, čia gyvenantys žmonės gali rinktis iš keturių variantų: vienvamzdės sistemos modernizavimas; nauja dvivamzdė sistema; nauja dvivamzdė–šakotinė sistema; dvivamzdė šildymo sistema su individualiais šilumos punkteliais butuose.

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas pabrėžė, kad renkantis svarbu diskutuoti, konsultuotis su specialistais, išsiaiškinti, kokios yra alternatyvos: „Investicijų plano aptarimo stadijoje plano rengėjas turėtų pristatyti sistemas visas – papasakoti apie jų privalumus ir trūkumus. Reikėtų palyginti vieną sistemą su kita. Tuomet gyventojai turėtų patys spręsti, rinktis.“

Kuris būdas yra geriausias?

Nuspręsti, kokią šildymo sistemą įdiegti ne visada lengva. J. Rutkauskas pastebėjo, kad iš keturių galimų variantų, Lietuvoje daugiabučių gyventojai dažniausiai pasirenka pirmąjį arba antrąjį: vienvamzdės sistemos modernizavimą arba naujos dvivamzdės sistemos įdiegimą.

Pasak eksperto, tiksliai atsakyti, kuris sprendimas yra geriausias nelengva. Viskas priklauso nuo kiekvieno renovuojamo namo gyventojų poreikių. „Labai sunku pasakyti, kuris iš išvardintų variantų yra geriausias, nes vieniems daugiabučiams prioritetas yra individuali apskaita, kitiems – sutaupymas, tretiems – estetinis vaizdas“, – teigė J. Rutkauskas.

„Dabar sparčiai populiarėja vienvamzdės šildymo sistemos modernizavimas, kai nekeičiami radiatoriai ir vamzdynai. Sprendimas patrauklus gyventojams, nes jį įdiegti bute paprasta dėl minimalios intervencijos“, – pasakojo šildymo sistemų inžinierius.

Pasak J. Rutkausko, dvivamzdės sistemos įdiegimas itin aktualus renovuojant namus, kuriuose vamzdynas, radiatoriai yra seni ir susidėvėję. „Rinkdamiesi naują dvivamzdę sistemą jūs niekada nepralošite, lygiai taip pat, kaip ir dėdami naują variklį į automobilį. Svarbu teisingai viską atlikti“, – pastebėjo ekspertas.

Kaunietė Alina su šeima gyvena viename iš renovuotų daugiabučių. Moteris teigė, kad po ilgų derybų namo gyventojai nusprendė pasirinkti dvivamzdę šildymo sistemą. „Norėjome kuo mažiau išlaidų, tačiau namo būklė buvo tragiška. Vamzdžiai kiauri, iš radiatorių lašėjo vanduo. Viską keitėme. Žinoma, kainuoja viskas nepigiai, bet rezultatai geri. Patogu, nes kiekvienas gali pasireguliuoti viską kaip nori, be to, gražu ir švaru viskas. Sutaupom“, – įspūdžiais dalijosi moteris.

Pakeisti šildymo sistemą – negana

Šildymo sistemos keitimas – ne vienintelis būdas sutaupyti šilumą, o kartu ir išlaidas. Specialistai ragina nepamiršti, kad renovacija nėra vien vamzdžių keitimas.

E. Pertraukas atkreipia dėmesį, kad norint efektyvaus rezultato, svarbu ne tik modernizuoti šildymo sistemą, bet pasirūpinti kitomis taupymo priemonėmis: „Energetiniu požiūriu tai reikėtų priemones įgyvendint kompleksiškai. Reikia apšiltinti visą namą - sienas, stogą. Taip pat reikėtų pasikeisti visus langus. Tada ir šildymo sistema jau veiks efektyviai. Kokią mes šildymo sistemą beįrengsime, jeigu namas bus neapšiltintas, tai visa šilumos dalis kaip keliavo laukan, taip ir keliaus.“

Ekspertas namą, kuriame įdiegta nauja šildymo sistema, tačiau nėra pasirūpinta kitais efektyviai renovacijai reikalingais darbais, palygino su palapine. „Palapinės šilumos „nelaiko“. Kol jūs toje palapinėje šildotės kažkokiu prietaisu viduje, bus šilta. Bet tik išjungsite šildymo prietaisą - iškart atšals. Jeigu jūsų namas bus kiauras, tai kokį jūs ten agregatą betobulinsit šildymo sistemai, efekto gero nebus“, – sakė E. Petraukas.

Tiesa, pralošia ir tie, kurie renkasi renovuoti namo stogą, sienas, bet ne vienu ar kitu būdu modernizuoti pasenusią šildymo sistemą. Inžinieriaus J. Rutkausko teigimu, tokie gyventojai praranda šansą sutaupyti dar daugiau elektros energijos ir pinigų: „Blogai yra apšiltinti daugiabutį, bet atsisakyti šildymo sistemos modernizavimo. Tokiu atveju gyventojai praranda galimybę papildomai sutaupyti 20 procentų energijos ir išlaidų už šildymą. Be to, aukojamas vidaus klimato komfortas."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Naujausi JAV planai Rusiją gali tik suerzinti (195)

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija ketina kitą savaitę pranešti Rusijos lyderiams apie...

Olandijoje namus atradusi plungiškė: nesu iš tų, kurie negali gyventi be Lietuvos (215)

Vos sulaukusi aštuoniolikos iš Plungės kilusi mergina išvyko į Daniją. Drąsus Eglės Budrytės...

8 įpročiai, kurie jus labiausiai sendina (3)

Kaip mirtis ir mokesčiai, senėjimas yra neišvengiamas. Tačiau kartais senstame anksčiau laiko,...

Pasakoja apie protu sunkiai suvokiamas moterų kančias: jie išplėšė mano vaiką iš gimdos (33)

Kaip manoma, šimtai tūkstančių etninių mažumų atstovų Kinijoje yra laikomi vadinamosiose...

Prašmatniame viešbutyje susirinkusios viešnios savo įvaizdžiais pranoko viena kitą

Kaip spindi laimė – tuo pasigėrėti penktadienio vakarą „Pacų“ viešbutyje galėjo...

Kristupas Krivickas užminė mįslę: laukiasi penkto vaiko? (132)

Žinomas prodiuseris, televizijos laidų vedėjas ir visuomenės veikėjas Kristupas Krivickas...

Suttonas gimtadienį atšventė puikiu žaidimu ir „Ryto“ pergale prieš „Šiaulius“ (18)

Šeštadienio pavakarę sostinėje vykusiose „Betsafe- LKL “ rungtynėse šalies vicečempionas...

Kaip elgtis, kad pamačius laukinį žvėrį kelionė nesibaigtų griovyje (12)

Lietuvoje kasmet įvyksta keli tūkstančiai eismo įvykių, kai susikerta automobilių ir laukinių...

Rauginti kopūstai ir silkė kitaip: iš naujo atrado nuo seno lietuvių mėgstamus receptus (14)

Nežinau, kaip jūs, bet raugintais dalykais virtuvėje aš niekada nesižavėjau. Sako, natūralu,...