Gegužės 21 d. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, minima Europos kovos su nutukimu diena (www.europeanobesityday.eu. Europos kovos su nutukimu dienos tikslas – gerinti Europos gyventojų sveikatą mažinant Europos Sąjungos piliečių, sergančių ir mirštančių dėl antsvorio ir nutukimo, skaičių.
© Shutterstock nuotr.

Turintys antsvorio ir nutukę žmonės raginami keisti savo gyvenimo būdą bei maitinimosi įpročius, pradėti reguliuoti kūno svorį, nes nutukimas – viena aktualiausių šiandienos sveikatos problemų, didžiuliu greičiu plintanti Europoje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugelyje Europos šalių per 50 proc. suaugusių žmonių turi antsvorio ir 15 proc. yra nutukę. Dėl antsvorio ir nutukimo kasmet miršta daugiau kaip 1 milijonas žmonių.

Vis aktualesnė problema tampa vaikų nutukimas: vienas iš keturių ar vienas iš trijų (Pietų Europos šalyse) vaikų turi antsvorio arba yra nutukęs. Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad iš maždaug 5 mlrd. suaugusių pasaulio gyventojų 2014 m. 641 mln. žmonių kūno masė buvo per didelė. Prognozuojama, kad per devynerius metus (iki 2025 metų) nutukusiųjų pasaulyje bus per 1,1 milijardo. Nutukimas neigiamai veikia daugelį organizmo sistemų ir sergančiųjų šia liga gyvenimo kokybę, darbingumą, trumpina gyvenimą. Jis sukelia sunkias ligas: cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, kvėpavimo takų, onkologines, sąnarių ligas, virškinamojo trakto, inkstų, šlapimo takų ir reprodukcinės sveikatos ligas.

Europos kovos su nutukimu dienos iniciatyvą palaiko ir Vilniaus kolegijos (VK) Sveikatos priežiūros fakultetas, vykdantis Dietetikos studijų programą. Turintiems antsvorio ir nutukusiems asmenims reikalinga profesionali sveikatos priežiūros profesionalų pagalba. Visuomenei reikalinga nutukimo prevencijos strategija vietiniu, nacionaliniu ir europiniu lygmenimis. VK parengti dietistai, įgiję dietetikos profesinio bakalauro laipsnį, geba nustatyti asmenų/visuomenės grupių maitinimosi priežiūros poreikį, vertinti asmenų maitinimąsi, įskaitant įmitimą, parengti ir įgyvendinti maitinimosi priežiūros planą pagal individualius asmens poreikius, vertinti maitinimosi priežiūros efektyvumą, mokyti ir konsultuoti asmenis tinkamo maitinimosi klausimais, susieti Lietuvoje vykdomas prevencines programas su tinkamo maitinimosi ugdymu, vykdyti valgiaraščių įgyvendinimo priežiūrą, kompetentingai teikti profesinę informaciją koreguojant bei adaptuojant asmenų maitinimąsi, rinkti, sisteminti, interpretuoti ir skleisti duomenis, būtinus dietetikos mokslo praktikai.

VK yra Europos dietistų asociacijų federacijos (angl. the European Federation of Associations of Dietitians (EFAD)) asocijuota narė. EFAD šiuo metu vienija 34 asocijuotus narius, atstovaujančius per 35 000 dietistų 27 Europos šalyse (www.efad.org). VK aktyviai dalyvauja EFAD veiklose, kuriomis drauge su socialiniais dalininkais, valstybėmis narėmis, Europos komisija, maisto pramone siekiama tobulinti maisto produktų ženklinimo sistemą, sudaryti galimybes vartotojams lengviau pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus ir gėrimus, mokyti visuomenę tinkamo maitinimosi principų. Dietetikos studijų programos studentai noriai renkasi su antsvoriu ir nutukimu susijusias temas, rengdami profesinio bakalauro baigiamuosius darbus.

Dietistai yra pagrindiniai sveikatos priežiūros specialistai, įgyvendinantys visuomenės sveikatos politiką kovojant su nutukimu. Europos dietetikos veiksmų planas (angl. the European Dietetic Action Plan, http://www.efad.org/eudap) yra EFAD organizacijos įsipareigojimas imtis veiksmų, siekiant pagerinti visuomenės narių maitinimąsi ir sveikatą.

EFAD tvirtai remia Europos nutukimo tyrimų asociacijos (EASO) iniciatyvą – Europos kovos su nutukimu dieną ir ragina Europos Parlamentą imtis priemonių nutukimo problemai spręsti. EFAD narių geografinė įvairovė ir profesionalumas suteikia unikalių įžvalgų ir perspektyvų priimant sprendimus dėl sveikatos gerinimo. Dietistai išlieka vieni svarbiausių sveikatos priežiūros specialistų, kurie siekia teigiamų rezultatų dėl Europos piliečių ir viso pasaulio gyventojų gerovės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (985)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (317)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

„Žalgiriui“ nubyrės solidi suma: „Rockets“ užsibrėžė išpirkti Vokietijos talento kontraktą (9)

NBA čempionate kitą sezoną greičiausiai rungtyniaus Lietuvos krepšinio gerbėjams dar vienas...

„Ryanair“ kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių (13)

Airijos pigių skrydžių bendrovė „ Ryanair “ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę...

Internautai neršia dėl Melanios Trump reakcijos susitikus Putiną (31)

Internete plinta vaizdo įrašas, kuriame – akimirka, kai pirmoji JAV ponia Melania Trump...

Idealus kraujospūdis tinka ne visiems: kardiologas įvardijo kritinę amžiaus grupę kodėl kiekvienas turi žinoti savo kraujospūdį?

Siektinas normalus arterinis kraujospūdis ( AKS ) 120/80 mmHg ne visais atvejais yra teisingas, o...

Trumpas dėl Rusijos klimpsta vis giliau papildyta (197)

Baltieji rūmai trečiadienį pareiškė, kad Rusija toliau kelia grėsmę Jungtinių Valstijų...

10 maisto produktų, kurių nereikia laikyti šaldytuve

Ar kada atidarę šaldytuvo dureles nusistebėjote, kad per gausybę pridėtų produktų negalite...

Į Kazachstaną išlydėta septynioliktoji „Misija Sibiras‘18” ekspedicija (12)

Šįryt iškeliavo jau septyniolikta „Misija Sibiras‘18“, kurią šiemet sudaro net dvi komandos...

Ištyrė vandenį Kauno maudyklose: viename paplūdimyje lankytis nerekomenduoja (4)

Įpusėjus vasarai, vis daugiau žmonių pasuka link vandens telkinių. Kauno mieste iš viso yra...