Dažnai atsitinka taip, kad modernizuoti daugiabutį sutrukdo keli namo gyventojai, sakantys: gyvensiu trumpai – kam man ta renovacija? Kad taip galvojančių senolių ne tiek jau ir mažai, sutinka daugelis namų, galvojančių apie renovacijos galimybę, gyventojų Visgi žinomas psichoterapeutas Olegas Lapinas pasiūlė sprendimą, kuris padės perkalbėti nieko nenorinčius kaimynus.
Įkalbėti kaimynus atlikti renovaciją kartais nėra taip paprasta
© Shutterstock nuotr.

Renovacijai koją kiša permainų baimė

Nors specialistai sutinka, kad dabartinės sąlygos daugiabučių renovacijai palankios, tačiau vis dar yra žmonių, kurie apie modernizaciją nieko nenori girdėti. DELFI domisi, kaip galima tai paaiškinti?

O. Lapino tokia situacija nė kiek nenustebino. Anot jo, renovacijai labiausiai priešinasi ta visuomenės dalis, kuri vengia ar netgi bijo bet kokių permainų. Tokiems žmonėms saugu tik tai, prie ko jie jau įprato. „O tai, kas nauja, tokio tipo asmenims gali asocijuotis su blogiu“, - sakė pašnekovas.

Ir čia pat jis pridėjo, kad dažniausiai naujų dalykų bijo vyresnio amžiaus žmonės, kurie yra žymiai konservatyvesni: „Garbaus amžiaus žmonės labiau orientuojasi į stabilumą ir į praeitį. Gerai yra tai, kaip buvo anksčiau. Kuo žmogus vyresnis, tuo jis konservatyvesnis. Manau, kad neigiamą požiūrį į renovaciją labiausiai lemia permainų baimė. Aišku, gali būti ir konkretesnė baimė: didesnių išlaidų, apgavystės baimė, nepasitikėjimas.“

Jaunimas senų kaimynų neįtikins

Visgi vyresnių žmonių nereikia nurašyti. Klaidingai mano galvojantys, kad jei daugiabutyje gyvena daug pensininkų – namo modernizacija pasmerkta. O. Lapinas įsitikinęs, kad su vyresniais žmonėmis taip pat galima susitarti. Tačiau reikia žinoti vieną gudrybę, leisiančią juos paveikti.

„Senų žmonių požiūrį galima pakeisti. Tačiau reikia sugebėti surasti bendrą kalbą. Visgi reikia žinoti, kad su vyresniais žmonėmis turi kalbėti jų bendraamžiai, kurie renovaciją jau atliko ir kuriems tai patiko. Tokie žmonės bus autoritetas. Bet negali būti taip, kad su vyresniais žmonėmis šiuo klausimu kalbėtų jaunas vadybininkas. Jam nepavyks įkalbėti. Tai turi būti pagyvenęs žmogus, kuris palaiko renovaciją ir kuris gali pasigirti sėkminga savo namo modernizacija. Tai labai svarbu, kadangi Lietuvoje didelį vaidmenį vaidina pažįstami. Jei ieškote darbininkų, pirmiausia tikrinsite ne reklamą, bet paklausite pažįstamų, ar žino gerų statybininkų. Tokia informacija žymiai labiau vertinama“, - patarė psichoterapeutas.

Garbaus amžiaus žmonės labiau orientuojasi į stabilumą ir į praeitį. Gerai yra tai, kaip buvo anksčiau. Kuo žmogus vyresnis, tuo jis konservatyvesnis. Manau, kad neigiamą požiūrį į renovaciją labiausiai lemia permainų baimė. Aišku, gali būti ir konkretesnė baimė: didesnių išlaidų, apgavystės baimė, nepasitikėjimas.
O. Lapinas

Vis dėlto, jo manymu, baimės atsikratyti nėra lengva. Kartą statybininkų ar valdininkų apgautam žmogui atgauti pasitikėjimo jausmą nėra paprasta. Toks žmogus labai ilgai turės perdėtą budrumą. „Tokia patirtis lieka labai ilgai. Tas pasikeitimas trunka dešimtmečius“, - pridėjo pašnekovas.

Vienas iš stabdžių – nepasitikėjimas valdžia

Kita vertus, specialisto nuomone, dalis gyventojų gali nepasitikėti ne renovacija, bet valdžios institucijomis, kurios siūlo modernizuoti namus: „Buvo įvairių valdžių ir įvairių apgavysčių, todėl žmonės ne viskuo pasitiki. Labai dažnai nepasitikima valdžia ir manoma, kad viskas, ką ji daro, yra blogai.“

Visgi negalima sakyti, kad renovacijos procesui nepritariantys žmonės yra nevalos. Jei jie gyventų nuosavame name, O. Lapino manymu, tokie žmonės galbūt modernizacijai pinigų negailėtų. „Daugiabučio atnaujinimui prieštaraujantys žmonės nebūtinai priešintųsi nuosavo namo atnaujinimui. Žmogus mano, kad tai yra grynai jo turtas, todėl namu jis gali rūpintis labiau. Be to, jis gali nepasitikėti valdžia, bet pilnai pasitikėti savimi. Kai kas laikosi tokios pozicijos: valdžia pasitikėti negalima, bet ką darau pats – verta pasitikėjimo. Tokiems žmonėms priimtina tai, kad savo namuose viską gali kontroliuoti patys, todėl nerimas mažesnis“, - tikino psichoterapeutas.

Visgi jis pridėjo, kad kai kuriuos žmones nuo renovacijos gali atgrasyti ir biurokratinis procesas. Nemaža dalis žmonių vengia prisiimti atsakomybę, todėl jie pritartų tik tokiu atveju, jei atsirastų veiklus žmogus, ant kurio gultų visa atsakomybė ir kuriam iššūkiai yra vienas malonumas. O ar tokių name yra, pasak pašnekovo, - laimės dalykas.

„Šiuo atveju labai svarbu energingas žmogus. Aplink jį buriasi kiti žmonės. Jei name tokio žmogaus nėra, tuomet nieko nebus. Čia yra laimės dalykas. Apskritai renovacijos pirmiausia griebiasi tie žmonės, kurie yra labai iniciatyvūs, kuriems nebaisu jokios kliūtys. Jie turi tikslą – yra strategai. Labai tikėtina, kad tuose namuose, kur priešinamasi renovacijai, dauguma gyventojų yra konservatyvūs. Tokiuose namuose tikriausiai nėra entuziastingų gyventojų“, - svarstė O. Lapinas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (52)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (6)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma (6)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (30)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Minią sujaudino „The Prodigy“ narių poelgis pasirodymo metu (4)

Ko gero labiausiai lauktas pasirodymas „ Positivus “ festivalyje pateisino visus lūkesčius. „...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (298)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (147)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (17)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (74)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...