Dažniausiai daugiabučių gyventojai nutaria modernizuoti savo namą dėl to, kad žiemomis šąla ir prakaituoti juos priverčia tik didžiulės šildymo sąskaitos. Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie renovacijai ryžosi dėl to, kad namuose kaito ir atidarytais langais gyvendavo net žiemą.
Daugiabučio renovacija padėjo išspręsti problemą
© DELFI / Tomas Vinickas

Vienas iš tokių namų – Lazdynų 2A, Vilniuje. Daugiabučio pirmininkas Silvestras Staliūnas DELFI pasakoja, kad dalis namo gyventojų per keliasdešimt metų buvo praplėtę radiatorius ar pasistatę daugiau radiatorių sekcijų. Taip name buvo išbalansuota šildymo sistema.

„Jeigu radiatoriai vienam bute yra dideli, o kitame – tokie, kokie buvo nuo namo pastatymo, tai išsibalansuoja visa šildymo sistema. Vieniems butuose per karšta, jie atidaro langus net žiemą, o kiti šąla. Pastarieji skųsdavosi, kad ką bedarytų, vis tiek namuose vėsu – 16-17 laipsnių, o kartais dar mažiau“, - prisimena S. Staliūnas.

Problemų vilniečiai turėdavo ir vasarą. Neizoliuotos namo sienos karštomis vasaros dienomis įkaisdavo ir butuose tapdavo labai tvanku.

2013 metais daugiabutyje buvo atlikta kompleksinė renovacija: buvo apšiltinti namo pamatai, sienos ir stogas, pakeisti karšto ir šalto vandens vamzdynai, laiptinės langai ir durys, ventiliacijos kanalai buvo paaukštinti bei pravalyti mechaniškai ir chemiškai. Visi balkonai buvo apšiltinti iš vidaus ir pagal vieną projektą sudėti vienodi langai.

Pilnai modernizuota ir vienvamzdė namo šildymo sistema. Tam buvo pasirinktas efektyvus ir greitai atsiperkantis šildymo sistemos sprendimas.

„Po namo renovacijos ir žiemą, ir vasarą butuose yra komfortiška temperatūra. Po šildymo sistemos modernizacijos prie kiekvieno radiatoriaus yra reguliatorius, jis tuo pačiu veikia kaip termometras. Šita sistema tiekia tik tiek šilumos, kiek reikia, kad bute būtų 21-22 laipsniai šilumos. Šiluma bute nebe priklauso nuo radiatorių dydžio. Dabar šildymo sistema yra gera ir teisinga visų gyventojų atžvilgiu.

Žinoma, po renovacijos ir namo išvaizda pasikeitė, o sąskaitos už šildymą sumažėjo 2,6 karto. Kas mėnesį lyginau šildymo sąskaitas su gretimai esančiais dviem namais, kurie pastatyti pagal tą patį projektą tuo pačiu metu, tai mes mokame 2,6 karto mažiau“, - džiaugėsi S. Staliūnas.

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas sako, kad Lietuvoje yra ir daugiau tokių daugiabučių, kuriuose dėl išsibalansavusios šildymo sistemos vieni gyventojai kaista, o kiti – šąla.

„Šiais laikais tie, kurie prieš kelis dešimtmečius kaito butuose, dabar dažniausiai dėl šilumos energijos taupymo šąla.

Kad visuose butuose tolygiai pasiskirstytų šiluma, yra būtina subalansuoti šildymo sistemą. Tačiau didžiausią efektyvumą pajusime tik kompleksiškai įgyvendinę visas energinį efektyvumą didinančias priemones – apšiltinsime namo atitvaras (sienas, stogą), pasikeisime duris ir langus.

Beje, apšiltinus namą, komfortą pajusime ir karštomis vasaros dienomis – sienos ir stogas sulaikys iš išorės patenkančią šilumą“, - tikina specialistas.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros inžinerijos katedros lektorė Audronė Endriukaitytė pažymi, kad neapšiltintuose būstuose vėsesnės patalpos yra pirmajame ir paskutiniame aukštuose esančiuose butuose bei kampiniuose butuose.

„Šie butai turi daugiausia išorinių sienų, todėl patiria daugiausia šilumos nuostolių žiemą, o vasarą labiausiai įkaista. Tačiau po daugiabučio renovacijos apšiltinus sienas ir sureguliavus šildymo sistemą, temperatūrų skirtumų tarp vadinamų vidinių ir viršutinių bei apatinių butų turėtų nelikti.

Šilumos izoliacija naudojama ir pietiniuose kraštuose, kad namo atitvaros neperkaistų. Kai siena yra izoliuota, ji nebe perkaista, o žiemą nebe peršąla“, – sako A. Endriukaitytė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (381)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Lietuviai šluoja automobilius JAV: baiminasi, kad kainos gali šokti aukštyn (61)

Po to, kai ES įvedė atsakomuosius muitus Donaldo Trumpo tarifams, smarkiai šoktelėjo motociklų...

Pavojai, slypintys vandens telkiniuose: nuo pavojingų ligų iki sutrikusio širdies ritmo tinkamiausia vandens temperatūra maudynėms

Tik pakilus oro temperatūrai, Lietuvos vandens telkinius nugula maudynių išsiilgę poilsiautojai....

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (31)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Orai: pirmadienį jau bus pokyčių (52)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Maljorkoje prabangų poilsį sau leidusi Rūta Banionytė papasakojo apie kainas ir kiek investavo į savo atostogų įvaizdį (103)

Buvęs modelis, o dabar moteriškumo praktikų „Šokoladas sielai“ įkūrėja Rūta Banionytė...

Vilniečiai – Lietuvos „portugalai“: emigrantai šį posakį turi suprasti geriausiai (15)

Nors dar Seimo rinkimai toli, bet, kaip sakoma, roges ruošk vasarą, o žiemą – ratus. Vis...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (44)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (75)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Princas George'as švenčia 5 metų gimtadienį: kokią mielą pravardę mažylis turi namuose? paviešinta naujausia jubiliato nuotrauka (31)

Šiandien, liepos 22 d., Kembridžo mažajam princui George'ui sueina penkeri metai. Šią sukaktį...