Švytintis, naujutėlis atnaujinto daugiabučio fasadas, be abejonės, išsiskiria iš aplinkos ir traukia akį. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl modernizuotų namų sienos tampa grafičius paišančių vandalų taikiniu. Siekdami apsaugoti atnaujintus fasadus nuo chuliganų, gyventojai vis dažniau užsisako sienų dangą, apsaugančią nuo grafičių dažų. Tačiau specialistai pastebi, jog kokybiškai apsaugai nuo grafičių vis dar skiriama per mažai dėmesio ir pinigų.
Šis renovuotas daugiabutis nuolat išpeckiojamas
© DELFI

Kenčia ne tik didmiesčiai

„Pagal grafičių kiekį, be abejo, išsiskiria Vilnius. Juokaujame, kad tai pagrindinė mūsų darbo vieta tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Tačiau valyti grafičius nuo gyvenamųjų namų teko ir Jonavoje, ir Radviliškyje. Vandalizmas tikrai nėra vien didžiųjų miestų problema“, – sako vienos iš didžiausių paviršių valymo ir padengimo paslaugas teikiančių įmonių vadovas Nerijus Kripas.

Gyventojams, svarstantiems, ar jų daugiabučiui reikalinga tokia apsauga, specialistas pataria analizuoti ir stebėti savo daugiabutį ir jo kaimynystę: „Jeigu vietą galima pavadinti rizikos zona, reikalinga ilgalaikė apsauginė danga. Jeigu grafičių aplink nesimato, gali užtekti ir vienkartinės dangos, kuri, be abejo, yra pigesnis variantas.“

Pašnekovas priduria, jog grafičių piešėjų logika gana paprasta: „Kadangi tais piešiniais jie išreiškia savo pyktį, protestą, renkasi vietas, kurios yra matomos. Jeigu vieta nematoma ir neįdomi, ten nepiešia.“

Dvi žinios daugiabučių gyventojams

Savo būstą modernizuoti besiruošiančių gyventojų laukia dvi „klasikinės“ žinios: viena bloga ir viena gera.

Pirmoji įžvalga, jog į chuliganų akiratį atnaujintas daugiabutis gali patekti net tuo atveju, jei anksčiau aplink grafičių nebuvo: „Ne paslaptis, kad kai kada piešėjams tiesiog įdomu išbandyti tą naują fasadą. Buvo atvejis, kai modernizuoto daugiabučio siena buvo apipaišyta statybininkams dar nespėjus nuimti pastolių“, – atsimena pašnekovas.

Geroji žinia ta, jog piešėjai jau moka atpažinti nuo grafičių apsaugančią dangą: „Jie tikrai mato, kad paviršius padengtas apsauga, ir ant jo nepiešia, nes žino, kad „meno kūrinys“ bus greitai ir lengvai pašalintas. Net šešėlio neliks. Bėda tik ta, jog dažnai vienkartinio apsaugos sluoksnio beveik nesimato“, – sako pašnekovas.

Kas yra „anti-graffiti“ danga ir kiek ji kainuoja?

Paprasčiausias „anti-graffiti“ dangos apibūdinimas – tai specialūs dažai, kurie sudaro plėvelę, neleidžiančią grafičių dažams įsigerti į paviršių. Nuo taip apsaugotos sienos kur kas paprasčiau nusiplauna dažai, be to, tokią dangą galima plauti daugybę kartų.

N. Kripas pabrėžia, jog tokia danga nėra pigus malonumas. Vienas kvadratinis metras gali kainuoti 3 –9 Eur be PVM mokesčio. „Piginti tokią dangą galima tik dažų sluoksnių sąskaita. Kuo mažiau sluoksnių, tuo pigiau. Tačiau praktika rodo, kad vienkartinė danga nėra pats praktiškiausias sprendimas“, – dėsto pašnekovas.

Jis akcentuoja, jog dažnai modernizuojamų namų gyventojai domisi šia danga, tačiau pamatę kainą, jos atsisako: „Taip nutinka, nes įsigilinimo į šią sritį tikrai trūksta. Neretai galvojama, kad ši danga – menkas lašas visame statybos procese ir jai skiriami tik keli šimtai eurų. Matome šią problemą vien iš aprašymų. Gyventojai tiesiog parašo: „padengti fasadą „anti-graffiti“ apsauga“ - ir viskas. Nesigilinama, kokie bus dažai, ar jie vandens ar vaško pagrindu, ar fasadą bus galima plauti 100 ar 500 kartų, ar tam bus reikalingas karštas vanduo, ar po kiek laiko dažai nepatamsės. Visa tai yra labai svarbios detalės, nuo kurių priklauso tokios apsaugos kaina.“

Pasimokė iš kaimynų klaidų

Vienas iš Vilniuje modernizuojamų daugiabučių taip pat pasirinko pirmojo aukšto sieną padengti „anti-graffiti“ danga. Šio namo modernizaciją administruojančios įmonės teisininkė Gintautė Kanaukaitė sako, jog toks sprendimas buvo priimtas stebink netoli esantį jau modernizuotą daugiabutį: „Ant jo jau pripaišyta, nors modernizacija įvyko visai neseniai. Todėl gyventojai nusprendė užbėgti vandalams už akių ir pasirinko specialią dangą“, – sako pašnekovė. Ji neslepia, jog toks sprendimas pabrangino investicijų projektą, tačiau buvo būtinas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tragišką avariją sukėlusio „Citybee“ vairuotojo vadovė: visi esame šokiruoti (199)

Protinga, be galo geros širdies, nuostabi kolegė – taip sekmadienį tragiškoje avarijoje...

Vietoj kaitros prognozuoja šalnas: gamta jau eina iš proto (4)

Tikrojo atšilimo, kai dienomis termometrų stulpeliai perlips 20 laipsnių, dar reikės palaukti....

Prorusiški separatistai nesikuklina: vėl ieško „lietuvių snaiperių“ ir grasina Hagos tribunolu (378)

Fronto linijoje pasirodė samdiniai iš Lietuvos. Tokias istorijas, regis, ypač pamėgo prorusiški...

Songaila – apie sėkmingiausius metus NBA, karjeros posūkius ir griežtą ultimatumą iš Šaro (7)

TV laida „Savaitė su Kauno „Žalgiriu“ tęsia pažintį su Lietuvos čempionų žaidėjais bei...

Norint atsikratyti išsipūtusio pilvo, kelių produktų geriau atsisakyti (4)

Išsipūtęs pilvas dažniausiai – laikinas nemalonumas, kurį išspręsti padeda mitybos...

Nauja Lietuvos darbo rinkos „liga“: geriau bus be darbo, bet gyvenamos vietos nekeis (44)

Ketvirtadalis dirbančiųjų ar Darbo biržoje esančių asmenų Lietuvoje netrukus skaičiuos...

Karbauskis: visiems vairuotojams privalu įvesti 0 promilių reikalavimą (509)

Anksčiau užsimojęs vairuotojams leisti 0,5 promilės alkoholio kraujyje ribą Seimo narys Gintaras...

Pristatęs su Valdovų rūmais palygintą projektą Sabonis nutarė pasitikrinti pasitikėjimą (30)

„Prašau jūsų visų savo balsu išreikšti nuomonę dėl esamos vadovybės, administracijos ir...

Chodorkovskis: Putino grupuotė turi vieną ypač didelę baimę (54)

„Kad pavyktų priversti šalį patikėti savo autoritetu ir nukreipti dėmesį nuo apgailėtinos...

Princas Williamas ir Kate Middleton susilaukė trečiojo vaikelio tiesioginė transliacija iš ligoninės prieigų (115)

Karališkojoje šeimoje – džiaugsmas. Kate Middleton ir princo Williamo šeimą trečią kartą...