aA
Ruduo atnešė naujų vėjų į mūsų šalies verslo pasaulį. Spalio 1 dieną savo darbą pradėjo naujoji elektroninių važtaraščių sistema – i.VAZ. Žadėta, kad ji įmonėms suteiks daugiau galimybių pateikti važtaraščių duomenis Valstybinei mokesčių inspekcijai, vykdyti patogesnę krovinių pervežimo stebėseną. DELFI domisi, kaip i.VAZ funkcionuoja šiandien ir kokio susidomėjimo sulaukia čia teikiamos paslaugos.
Vilniaus mokesčių inspekcija
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

i.VAZ – kas tai?

i.VAZ startavo dar visai neseniai, todėl atsiranda žmonių, kuriems ši raidžių kombinacija kelia nemažai klausimų.

I.VAZ yra išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS dalis, sukurta ir tobulinama, panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijas. Pasak I.VAZ ir i.SAF posistemių projektų sukūrimo vadovės Virginijos Ginevičienės, pagrindiniai i. VAZ naudotojai - prie sistemos prisijungę mokesčių mokėtojai, krovinius siunčiančios, gabenančios ir gaunančios įmonės.

Vartotojams suteikiama galimybė pasirinkti jiems priimtiniausią būdą ir pateikti važtaraščių duomenis VMI, sudaryti elektronines tokių dokumentų versijas, vykdyti krovinių pervežimo būsenos stebėjimą, gauti patvirtinimus, kai prekės pasiekia tikslą.

Informacijos teikimas naujoje el.sistemoje yra privalomas, jei kroviniai vežami Lietuvos keliais kitoms mūsų šalies įmonėms, ekonominę veiklą vykdantiems asmenims, siuntėjas ir gavėjas tarpusavyje susiję komerciniais santykiais.

Tiesa, V. Ginevičienė atkreipia dėmesį, kad šiuo metu i.VAZ paslaugomis gana aktyviai naudojasi ne tik tai daryti įpareigotos bendrovės. Atsiranda vis daugiau įmonių, savanoriškai tobulinančių savo darbą – perkeliančių važtaraščių administravimą į elektroninę erdvę, skaitmenizuojančių su įmonės apskaita susijusius procesus.

i.VAZ duomenys yra pasiekiami ir patikras keliuose vykdančioms institucijoms – LR muitinei, Valstybinei kelių transporto inspekcijai. „Tuo atveju, kai duomenys yra pateikti į i.VAZ, krovinio gabenimo kelyje patikrų metu vežėjui nebus reikalingas popierinis važtaraštis“, – aiškina V. Ginevičienė.

Žada abipusę naudą

Naujos elektroninės važtaraščių sistemos kūrimas pareikalavo daug lėšų, laiko ir pastangų. Kyla klausimas – o kam viso to reikia?

Remiantis statistika, Lietuva susiduria su rimtomis verslo problemomis. Mūsų šalyje pastebimas vienas iš didžiausių šešėlinės ekonomikos rodiklių visoje Europos Sąjungoje. V. Ginevičienės teigimu, naujovėmis (tarp jų ir i.VAZ) pradėta rūpintis siekiant pagerinti dabartinę situaciją.

Pasak pašnekovės, i. VAZ tikslai – skatinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitą, mokesčių surinkimą. Taip pat atkreipiamas dėmesys į vienodų konkurencinių sąlygų sąžiningai dirbantiems verslininkams sukūrimą, kontrolės mechanizmų efektyvumą.

„Vienas labiausiai paplitusių pažeidimų, susijusių su krovinių gabenimu, yra realizacinių pajamų slėpimas. Nesulaukus patikrų kelyje, kelių transportu gabenamo krovinio važtaraštis yra tiesiog sunaikinamas ir įvykusi ūkinė operacija niekur nefigūruoja. Duomenų teikimas į i.VAZ fiksuojant visas prekių pervežimo operacijas realiu laiku gaunamais ir nepanaikinamais e. važtaraščiais stipriai apribos šešėlinio verslo galimybes išvengti pajamų apskaitymo ir mokesčių“, – teigia V. Ginevičienė.

Specialistė pastebi – egzistuoja kita svarstyklių pusė. i.VAZ diegimas, plėtra gali būti naudinga ne tik valstybei, bet ir patiems verslo atstovams.

„i.VAZ galimybės leis mokesčių mokėtojams popierinius važtaraščius pakeisti į e. važtaraščius, automatizuoti su jų apskaita susijusias procedūras. Turėtų mažėti dabartinės verslo subjektų patiriamos sąnaudos spausdinant, kaupiant, siunčiant, archyvuojant ir saugant popierinius važtaraščius. Be to, pervežimo operacijos administravimas i.VAZ posistemyje mokesčių mokėtojams leis įsitikinti, kad vežamo krovinio važtaraštis registruotas i.VAZ. Tai palengvins vidinę logistikos procesų kontrolę“, - aiškina pašnekovė.

Pirmieji suskubo duonos gamintojai

Nepaisant visų sunkumų, projektas įgauna pagreitį. Specialistų teigimu, i.VAZ paslaugomis naudojasi vis daugiau įmonių.

Pasak V. Ginevičienės, kuriant naująją sistemą buvo konsultuojamasi su verslo atstovais, atsižvelgta į jų pastabas. Didelis dėmesys skirtas ir mokesčių mokėtojų paruošimui, atsakymui į jiems aktualius klausimus.

Prieš oficialiai pradedant i.VAZ veiklą, programa buvo atidžiai testuojama. Tiesa, tai neužkirto kelio techninėms kliūtims.

Nors vėliau situacija stabilizavosi ir naudotis sistema galėjo didžioji dalis vartotojų, atsirado tokių, kuriems pasisekė iš karto.

„Pirmųjų važtaraščių duomenų į i.VAZ VMI sulaukė dar rugsėjo 30–ąją, kadangi savikontrolės tikslais posistemį atvėrėme kiek anksčiau ir patys nekantriausieji perduoti važtaraščių duomenis suskubo vos tik gavę galimybę. Pirmąjį važtaraštį kiek po 20 val. pateikė Žemaitijoje įsikūrusi duonos gaminių kepykla. Spalio 1-ąją, praėjus 4 minutėms po vidurnakčio, važtaraščio duomenis pateikė duonkepiai iš Šiaurės Lietuvos regiono“, - pasakoja V. Ginevičienė.

Per kiek mažiau nei mėnesį mokesčių mokėtojai pateikė apie 900 tūkst. važtaraščių. Specialistė pastebi, kad vis labiau populiarėja automatinio duomenų teikimo paslauga: „Dalis įmonių jau pritaikė savo sistemas automatiniam duomenų teikimui. Šiuo būdu pateikta apie 208 tūkst. važtaraščių, dar 117 tūkst. suvesti i.VAZ portale. Mokesčių mokėtojų, kurie pereina prie pažangiausio automatinio duomenų teikimo būdo, skaičius nuolat auga.“

Pasak V. Ginevičienės, šiuo metu i.VAZ vis dar yra koreguojama. Ateityje žadama gerokai praplėsti čia siūlomų paslaugų sąrašą: „Kuriant i.VAZ bus ne tik tobulinamos jau realizuotos duomenų teikimo ir tų duomenų peržiūros siuntėjui, vežėjui, gavėjui, priežiūros institucijoms funkcijos, bet plečiamas jų spektras: diegiami pervežimo operacijų dokumentavimo, suformuotų ataskaitų teikimo, krovinių perdavimo/gavimo patvirtinimo, pervežimų istorijos ir jos analizės ir įmonių registrinių duomenų gavimo iš VMI techninėmis priemonėmis funkcionalumai.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Surinktuose dienoraščiuose – tikrasis Leningrado blokados siaubas: žmonės patys savęs neatpažino (60)

Daugybės iki tol niekur neskelbtų dienoraščių radinys tapo išskirtiniu šaltiniu, pateikusiu...

Kaunietės rankos kuria stebuklus: mane pamačiusios klientų žmonos neleido kirptis (47)

31-erių Karolina Ūzaitė – išskirtinė asmenybė, ryški ne tik savo išvaizda, bet ir vidumi....

Orai: šalčio banga jau čia pat (4)

Sekmadienio naktį lietaus debesys dar užsiliks pietrytinėje šalies pusėje. Dieną jie iš mūsų...

Šiurpo net visko matę britų pareigūnai: lietuvis kambarioką uždaužė lyg žaisdamas (49)

Prieš aštuonerius metus už grotų Jungtinėje Karalystėje , Visbiče, pasiųstas lietuvis...

Ir mažas būrys gali smogti skaudžiai: drąsūs ir nutrūktgalviški reidai, pakeitę II pasaulinio karo eigą (164)

Antrojo pasaulinio karo metais virė didžiuliai mūšiai, kurie trukdavo ne vieną mėnesį ir...

Gražiausiame pasaulyje restorane valgęs lietuvis rekomenduoja nepagailėti 70 eurų keptai vištai (239)

Pusiau rožinis, pusiau auksinis – toks yra gražiausias ir stilingiausias pasaulyje restoranas...

Motiejūnas – per žingsnį nuo sugrįžimo į NBA: derasi su „Spurs“ (137)

Šią savaitę sezoną Kinijoje baigęs Donatas Motiejūnas netrukus grįš į NBA.

Jankauskaitės albumo pristatyme Kaune – nesuvaidinti jausmai, daina Vytautui Šapranauskui ir dėl atlikėjos konkuruojantys vyrai (80)

Šeštadienio vakarą „Žalgirio“ arenoje vyko aktorės, dainininkės ir laidų vedėjos Ingos...

Pastojo, nors vartojo kontracepcijos priemones: kodėl taip nutiko? (22)

Žmonių patirtis rodo, kad kontracepcija ne visuomet yra tikrai patikima. Tačiau naujas tyrimas...

Atostogų Egipte metu pasijuto įkaitais: kelionė pigi, bet pasirinkimo laisvė suvaržyta (57)

Kiekvienas renkantis kelionę, visada perskaito kas rašoma apie viešbutį ir regioną. Skaitydami...