aA
Nors ilgai lauktas pavasaris jau spėjo palepinti šiluma, tačiau vėl atšalę, vėjuoti, nepastovūs orai byloja, kad tikrosios šilumos dar teks palaukti. Nepaisant to, pavasaris – tinkamas metas pradėti grūdinti vaikus, stiprinti jų imuninę sistemą, paruošti juos temperatūrų pokyčiams, didinti jų atsparumą ligoms.
Kūdikis
© Shutterstock nuotr.

Specialistų teigimu, grūdinti galima vos kelių mėnesių sulaukusį mažylį.

„Augdami „šiltnamio“ sąlygomis, kai tėveliai bando apsaugoti net nuo paties menkiausio aplinkos dirgiklio, vaiko organizmas neišmoksta tinkamai pasipriešinti, kovoti, todėl pamažu sumažėja jo atsparumas įvairioms ligoms“, – teigia daugiau negu 40 m. vaikų ligų gydytoju dirbantis medicinos mokslų daktaras Šnipiškių medicinos centro vaikų ligų gydytojas Algimantas Vingras.

Jo teigimu, vaikas daugelį ligų perima iš šeimos, kurioje auga: tai lemia tėvų gyvenimo būdas, mitybos, aplinkos higienos įpročiai. Todėl labai svarbu nuo pat mažens didinti vaiko atsparumą, ugdyti organizmo gebėjimą apsisaugoti nuo įvairių aplinkos pokyčių.

„Juk imunitetą vaikas įgyja dar kūdikystėje“, – priduria A. Vingras.

Grūdinimasis – tai nuoseklus organizmo pratinimas prie skirtingų temperatūrų, mokymas adekvačiai reaguoti į šaltį ir fizinį krūvį. Būtent taip yra didinamas organizmo atsparumas peršalimo ligoms. Medicinos mokslų daktaras atkreipia dėmesį, kad pradėjus grūdinti dar ankstyvoje kūdikystėje, vaikas greičiau pripranta, jam tai sukelia gerokai mažiau streso.

„Atšilus orams, jau 2–3 mėn. mažyliai dažniausiai būna pasiruošę grūdinimui. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad grūdinti galima tik sveikus, išnešiotus, normalaus svorio kūdikius. Taip pat reikia laikytis nuoseklumo ir nuolat stebėti, kaip vaikas jaučiasi, adekvačiai reaguoti į jo elgseną“, – teigia A. Vingras.

Nors vaiko grūdinimui yra tinkamas bet kuris metų laikas, specialistas pastebi, kad pradėjus grūdinti šiltuoju metų laiku, rezultatai yra geresni.

Kaip pradėti grūdinti?

Gydytojas apgailestauja, kad tėveliai dažnai klaidingai supranta grūdinimo sąvoką arba neskiria tam reikiamo dėmesio. Anot jo, anksčiau vaikai buvo grūdinami labai natūraliai. „Juk mūsų tėvai ir seneliai žiemą po namus basi bėgiodavo ir šilto vandens ne visada turėdavo. Tačiau jie nesirgo daugiau, negu sergame mes. Jeigu nuo mažens pripratiname kūdikį natūraliai reaguoti į šilumą ir šaltį, net ir subrendęs organizmas, vykstant šilumos pokyčiams, patiria žymiai mažiau streso“, – teigia gydytojas.

A. Vingras tikina, kad grūdinimas prasideda nuo taisyklingos vaiko priežiūros.

„Vaikui vienodai kenkia tiek šaltis, tiek pernelyg didelė šiluma. Todėl esant normaliai kambario temperatūrai (20–22 0C) nederėtų vaiko prirengti šiltais rūbeliais – pernelyg perdėtas rūpinimasis dažnai kenkia vaikui. Tokioje kambario temperatūroje kūdikiui pakanka plonų medvilninių marškinėlių ar šiek tiek storesnių medvilninių šliaužtukų, nakčiai – lengvos medvilninės antklodės.

Kasdieniniai pasivaikščiojimai gryname lauke, oro vonios, masažas ir mankšta taip pat grūdina kūdikio organizmą. Be to, labai svarbu palaikyti tinkamą kambario temperatūrą: pirmus 3 kūdikio mėnesius temperatūra gali siekti 22 0C, tačiau toliau palaipsniui ją reikėtų mažinti“, – grūdinimo subtilybėmis dalinasi gydytojas A. Vingras.

Grūdinimosi pradžia – oro vonios

Medicinos mokslų daktaras tikina, kad grūdinant mažylį labai svarbu laikytis nuoseklumo, t.y. pradėti nuo paprasčiausių procedūrų ir didinti jų intensyvumą, stiprinti jas.

„Stebint kūdikio reakciją, procedūrų trukmė gali būti ilginama, daromos sudėtingesnės procedūros ar jos apjungiamos. Oro vonios paprastai yra pati paprasčiausia ir švelniausia procedūra, kurią atliekame kasdien perrengdami, išrengdami kūdikį prausimui, maudynėms“, – teigia A. Vingras.

Jų metu į kūdikio organizmą iš oro patenka deguonies, todėl žymiai pagerėja centrinės nervų sistemos veikla, miegas, apetitas. Pirmos oro vonių procedūros neturėtų trukti ilgiau negu 3 minutes, tačiau kas 4–5 paras trukmę reikia ilginti, o 6 mėn. kūdikis išrengtas gali pabūti iki 15 min.

Praėjus keliems mėnesiams, kūdikis pamažu pripranta prie oro vonių, mankštų, masažo, todėl galima stiprinti grūdinimosi procedūras. 3 mėn. sulaukusį kūdikį galima pradėti grūdinti aptrynimais.

„Šios procedūros kūdikiams nėra malonios. Todėl labai svarbu vaiko neišgąsdinti, aptrynimus atlikti švelniai, pamažu glostant vaiko rankas, kojas, krūtinę, pilvą ir nugarą. Kūdikio oda yra labai pažeidžiama, todėl patartina neskubėti ir nuolat stebėti vaiko reakcijas“, – tikina A. Vingras.

Kita procedūra – kojų vonelės, maudynės. Tačiau jas galima atlikti tik tada, kai vaikas pripranta prie oro vonių, mankštų, aptrynimų.

„Dažnai tėveliai yra nekantrūs. Grūdinti nori pradėti nuo maudynių, tačiau kyla grėsmė, kad kūdikis nebus pripratęs prie staigaus temperatūrų pokyčio, nesugebės apsisaugoti, todėl susirgs. Tą patį galima pasakyti apie nuoseklumo laikymąsi. Dėl įtemptos dienotvarkės dažnai pamirštama atlikti grūdinimosi procedūras arba jos nutraukiamos praėjus vos keliems mėnesiams.

Reikėtų nepamiršti, kad nuoseklumas, procedūrų tęstinumas yra sėkmingo grūdinimosi pagrindas. Tik tokiu atveju kūdikis pripranta prie procedūrų ir į jas tinkamai reaguoja. Be to, tik tai padeda stiprinti kūdikio organizmą“, – tikina medicinos mokslų daktaras A. Vingras.

Dešimt svarbiausių gydytojo A. Vingro patarimų, ką turėtų žinoti tėveliai, pradėdami grūdinti mažylį.

1. Grūdinti pradėkite jau 2 mėn. sulaukusį sveiką, išnešiotą, tinkamo svorio kūdikį.

2. Tinkamiausias grūdinimosi metas – pavasaris, vasara.

3. Laikykitės laipsniškumo: pradėkite nuo paprasčiausios procedūros, pvz. oro vonių, kurią stiprinkite stebėdami vaiko reakcijas.

4. Derinkite procedūras: oro vonios kartu su masažu ir pan.

5. Laikykitės nuoseklumo. Tik kasdieninis grūdinimasis didina kūdikio atsparumą, jį nutraukus – atsparumo nelieka per 2–3 mėnesius.

6. Vaiką grūdinkite tik tada, kai jis pats to norės.

7. Dažni pasivaikščiojimai gryname ore, oro vonios, masažas, mankšta, maudynės – pagrindinės grūdinimosi procedūros.

8. Rytas ir vakaras – tinkamiausias laikas oro vonioms.

9. Atminkite, kad pernelyg didelė šiluma kenkia lygiai taip pat, kaip ir per didelis šaltis.

10. Kūdikio grūdinti negalima, pastebėjus, kad kūdikis tapo neramus, sumažėjo jo apetitas, pradėjo vemti ar viduriuoti, sloguoti, kosėti, pakilo kūdikio temperatūra ar jį išbėrė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prakalbino žmones apie seksą sovietmečiu: tai buvo labiau panašu į pilietinį karą nei į revoliuciją (143)

Seksas, malonumas, meilė ir šeima – požiūrio į šiuos dalykus raidą sovietmečiu ėmėsi tirti...

Skraidančių automobilių eros besitikintys kūrėjai žvalgosi į Lietuvą (24)

Skraidančių automobilių era turėtų prasidėti per artimiausius penkerius metus – to tikisi bent...

Medeina Čijauskaitė. Esame auklėjamos būti neįgaliomis princesėmis (211)

Man be proto gaila neišnaudoto moterų potencialo. Man gaila kiekvienos, kuri žiojėjančią...

Lietuvio gyvenimas primena pasakojimą apie Odisėją: į jūrą išplaukė trims mėnesiams, o grįžo po metų – neatpažino net sūnus (71)

Kone dešimtmetis praleistas jūroje gaudant vėją, trijų mėnesių plaukimas virtęs metus trukusia...

Populiariausia pasaulyje operacinė sistema tuoj neatpažįstamai pasikeis (18)

Populiariausia pasaulyje mobiliųjų įrenginių operacinė sistema „Android“ jau greitai taps...

Kaip suprasti šiuolaikinį meną? Iš MO muziejaus atidarymo (12)

Suprasti šiuolaikinį meną – nelengva užduotis net profesionalams, net nekalbant apie tuos, kurie...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Krizė atrieda atidunda (4)

Negalima taip rašyti, todėl parašysiu. Nes politikai mus ir vėl, kaip 2008-aisiais, bandys palikti...

Naujas Kremliaus statytinis Europos pašonėje kėsinasi įsiūbuoti konfliktą Balkanuose kyla grėsmė visam regionui (388)

Bosnijos prezidiumo narys pasisakė už nepriklausomą Serbų respubliką. Ar V. Putinas išpildys...

Prezidentiniuose reitinguose – neįtikėtini pokyčiai: atsiskleidė Šimonytės fenomenas (2572)

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į...

Andriaus Šedžiaus teisininkė atvertė visas kortas: kas iš tiesų stabdo skandalingas garsiosios poros skyrybas? (128)

Šiuo metu besiskiriantis verslininkas ir politikas Andrius Šedžius parengiamuosiuose...