TOP 7 vietos, kurias privalote aplankyti pavasarį

 (49)
Lietuvoje netrūksta pasakiškų vietų, kuriose bundanti pavasario gamta atsiveria visu gražumu. Pasisveikinti su pirmaisiais žiedais ir iš naujo atgimstančia žaluma galima įvairiose saugomose teritorijose: parkuose, pažintiniuose takuose, o taip pat ir pamatyti, kaip visa tai atrodo žvelgiant iš apžvalgos bokšto viršūnės. Kartu su valstybiniu turizmo departamentu atrinkome pačias geriausias vietas pasigrožėti pavasariu.
Lankytinos vietos pavasarį
© DELFI montažas

1. Varnikų pažintinis takas

Varnikų pažintinis takas
Varnikų pažintinis takas
© Laimis Urbonas

Pasiilgusiems žalumos ir žiedų, pirmiausia siūloma pavasarį aplankyti įvairiuose Lietuvos regionuose vingiuojančius pažintinius takus, pavyzdžiui, Varnikų. Palei 3,5 km ilgio Varnikų taką per Ilgelio pelkę, visai šalia Trakų, galima rasti ir ledynų suformuotas daubas, ir dinozaurų laikus menančius augalus, ir 10 informacinių stotelių su kitomis įdomiomis pelkyno istorijomis.

2. Kadagių slėnis

Kadagių pažintinis takas
Kadagių pažintinis takas
© Facebook

Kadagių slėnį Kauno rajone Lietuvos gyventojai pernai išrinko gražiausiu šalies pažintiniu taku. Galbūt šis savaitgalis – pats tinkamiausias laikas juo pasivaikščioti ir jums bei išsivalyti plaučius kadagių išgrynintu oru? Beje, nuo šių metų gegužės mėnesio Kadagių slėnį galėsite pasiekti ir laivu!

3. Neries regioninis parkas

Neries regioninis parkas
Neries regioninis parkas
© Augustas Didžgalvis

Pavasariniai žiedai – ne tik narcizų žydėjimo šventėje Druskininkuose, tulpių – Burbiškyje, bet ir kasmetinėje plukių žydėjimo šventėje Neries regioniniame parke. Čia galima rasti ne tik retus augalus, bet ir Neries skardžius, nuo kurių atsiveria miškingų upės slėnių panoramos.

4. Drevernos apžvalgos bokštas

Drevernos apžvalgos bokštas
Drevernos apžvalgos bokštas
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasigėrėti pavasarėjančiu kraštovaizdžiu siūlome ir nuo apžvalgos bokštų, pavyzdžiui, Drevernos. Užlipus į 15 m siekiančią viršūnę galima pasigėrėti atsiveriančiais Kuršių marių vaizdais, pasigrožėti kopomis.

5. Kirkilų apžvalgos bokštas

Kirkilų apžvalgos bokštas
Kirkilų apžvalgos bokštas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

32 m aukščio apžvalgos bokštas stovi Biržų regioninio parko teritorijoje, prie karstinių Kirkilų ežerėlių. Jis pasižymi neįprasta forma, kuri primena kanoją. Užlipę į bokšto viršūnę lankytojai gali susipažinti su Kirkilų kraštovaizdžio draustinyje esančiu ypatingu karstinių įgriuvų reljefu ir pamatyti 30 vandens pilnų smegduobių, kuriose esantis vanduo vasaros metu, priklausomai nuo oro sąlygų, nusidažo įvairiomis spalvomis.

6. Merkinės piliakalnis

Merkinės piliakalnis. Dzūkijos NP
Merkinės piliakalnis. Dzūkijos NP
© Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Dzūkijos nacionaliniame parke esantis piliakalnis yra įsiterpęs tarp Merkio ir Stangės upelių. Istoriniuose šaltiniuose dar nuo XIV a. vidurio minima ant Merkinės piliakalnio stovėjusi lietuviams reikšminga pilis. Užlipus ant piliakalnio galima pasigėrėti atsiveriančia Merkio ir Nemuno santakos panorama. Atvykus į Merkinę pamatyti galima ne tik žymųjį piliakalnį, bet ir apsilankyti kunigaikščio Vazos namuose, Kraštotyros ir genocido muziejuje, taip pat pamatyti Kryžių kalnelį ir Magdeburgo miesto ribų stulpus.

7. Ginučių piliakalnis

Ginučių piliakalnis. Aukštaitijos NP
Ginučių piliakalnis. Aukštaitijos NP
© Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Aukštaitijos nacionaliniame parke esantis Ginučių piliakalnis randamas vidurinėje aukšto Šiliniškių gūbrio dalyje, apsuptame Ūkojo ir Linkmeno ežerų. Šalia piliakalnio anksčiau stovėjo priešpilis ir senovės gyvenvietės. Piliakalnis siejamas su XIII-XV a. stovėjusia Linkmenų pilimi. Aukščiausiai iškilusi Papiliakalnės piliakalnio viršūnė – Ginučių.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (62)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?