TOP 10 objektų, kuriuos šią žiemą turite aplankyti

 (4)
Kas pasakė, kad keliauti po Lietuvą galima tik vasarą kepinant saulei? Keliautojai-entuziastai su tuo nesutiktų – kiekvieną gamtos kampelį galima aplankyti ir paspaudus šalčiams, kai žemę nukloja sniegas. O Lietuvoje įspūdingų vietų – apstu. Pateikiame Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir keliautojų rekomenduotus kelionės taškus, kuriuos verta aplankyti šią žiemą.
Lietuvos gamtos vietos
© DELFI montažas

Medžių lajų takas Anykščių regioniniame parke

2015 metų rugpjūtį atidarytas medžių lajų tako kompleksas – pirmasis toks Baltijos šalyse ir Rytų Europoje. Takas tęsiasi 300 metrų, tolygiai pakyla į 21 m ir baigiasi 34 m aukščio apžvalgos bokštu. Čia galima apžvelgti Anykščių šilelį, pamatyti Šventosios upę, aukščiausios Lietuvoje Šv. Mato bažnyčios bokštus. Į šį kompleksą lankytojai šaltuoju metų laiku, nuo lapkričio 1 d. iki kovo 31 d., įleidžiami 9–17 valandomis.

Medzių lajų takas Anykščių regioniniame parke
Medzių lajų takas Anykščių regioniniame parke
© VSTT nuotr.

Šatrijos kalnas

Padavimais apipintas Šatrijos piliakalnis Telšių rajone, Luokės seniūnijoje, laikomas vienu gražiausių Žemaitijoje. Jo aukštis – 228 m. Nuo kalno viršūnės matomas Medvėgalio, Girgždūtės, Moteraičio, Sprūdės piliakalniai, taip pat – Luokė, Viekšnaliai, Upyna ir kiti miesteliai. Kalno apylinkės paskelbtos Šatrijos kraštovaizdžio draustiniu, kurio tikslas – išsaugoti ir eksponuoti vieną unikaliausių bei raiškiausių Lietuvoje moreninių masyvų kraštovaizdį su ypatingos vertės archeologiniu kompleksu. Jis savo žavesio nepraranda net ir žiemą.

Šatrijos kalnas
Šatrijos kalnas
© VSTT nuotr.

Pažintinis takas Naglių gamtiniame rezervate

Pažintinis takas nutiestas per Kuršių Nerijos nacionaliniam parkui priklausantį Naglių gamtinį rezervatą. Pastaroko plotas – 1680 ha. Čia galima išvysti Pilkąsias, dar vadinamas Mirusiomis, kopas, užpustytas buvusių gyvenviečių vietas bei dėl stiprių vėjų susidariusias daubas ir išgraužas.

Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas
Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas
© VSTT nuotr.

Mitologinis takas Sirvėtos regioniniame parke

Sirvėtos regioniniame parke esantis mitologinis pėsčiųjų takas driekiasi 1,3 km. Jis vingiuoja į Šventos mišką. Juo eidami lankytojai ne tik pasižvalgys po apylinkes, bet ir sutiks 17 akmeninių skulptūrų. Jose Lietuvos skulptoriai įkūnijo senąsias baltų dievybes bei mitines būtybes.

Mitologinis takas Sirvėtos regioniniame parke
Mitologinis takas Sirvėtos regioniniame parke
© VSTT nuotr.

Kirkilų ežerėliai

Biržų regioniniame parke atidaryto apžvalgos bokšto aukštis siekia kone 32 m. Nuo jo atsiveria gana įspūdingas kraštovaizdis. Matyti ne tik Kirkilų kaimas, šalia jo esančios vietovės, bet ir saviti gamtos dariniai – Kirkilų ežerėliai. Tai 30 viena prie kitos įgriuvusių, vandeniu užpildytų smegduobių, susijungusių į vieną vandens baseiną.

Kirkilų ežerėliai
Kirkilų ežerėliai
© VSTT nuotr.

„Raganų šluota”

„Raganų šluota“ – tai kone įspūdingiausia Lietuvoje, 2 km į pietryčius nuo Vilkyškių miestelio, Rambyno regioniniame parke auganti eglė. Ji taip vadinama dėl neįprastos formos. Mat 32 m aukščio medis – daugiakamienis. Jo 5 m apimties lėmuo maždaug metro aukštyje šakojasi į 18 kamienų.

Raganų eglė
Raganų eglė
© VSTT nuotr.

Dzūkijos nacionalinis parkas

Keliautojas Mantas Žalkauskas, mėgstantis leistis į ilgus žygius po įstabias Lietuvos vietoves, pataria aplankyti Dzūkijos nacionalinį parką. Čia gausu įspūdingų gamtinių taškų – pelkėjančių ežerų, nuolat besikeičiančių ir prie smėlynų, pelkių prisitaikančių miškų. Keliais, kurių yra apstu, galima įveikti dešimtis kilometrų sutinkant tik kelis civilizacijos ženklus – mažus kaimelius, kurių viename ir Puvočių apžvalgos bokštas. Be to, galima rinktis ir parko direkcijos sukurtus maršrutus – jie yra itin aiškiai sužymėti ir tinkami pradedantiems keliautojams.

Keliautojas Mantas Žalkauskas Dzūkijos nacionaliniame parke
Keliautojas Mantas Žalkauskas Dzūkijos nacionaliniame parke
© Manto Žalkausko nuotr.

Čepkelių raistas

M. Žalkauskas sako, kad žiema yra vienas geriausių metų laikų aplankyti vietas, nuo kurių įprastai atgraso vabzdžiai ar vešli augalija. Jų netrūksta pelkėse. Viena įspūdingiausių – Čepkelių raistas. Ši vieta paspaudus šalčiui tampa dar įdomesne. Galima pasivaikščioti per pelkę vingiuojančiu 1,6 km ilgio tiltu ir apsižvalgyti po įspūdingai atrodantį, daugiau nei pusantro šimto metų skaičiuojantį pušyną.

Čepkelių raistas žiemą
Čepkelių raistas žiemą
© VSTT nuotr.

Alionių pelkė

Geografas, kartografas, ilgametis Vilniaus universiteto žygeivių klubo vadas Tadas Šidiškis sako, kad vienas paskutinių jo atradimų – Alionių pelkės apylinkės. Tai įspūdingo grožio kraštovaizdį sukuriantys tundriniai ežerėliai, plytintys Širvintų ir Vilniaus rajonų teritorijose. Netoliese auga ir vienas seniausių bei storiausių Lietuvoje – Glitiškių ąžuolas. Galima aplankyti ir netoliese esančią įspūdingą bažnyčią.

Zarasų rajono apylinkės

T. Šidiškis pataria pakeliauti ir po Zarasų rajono apylinkes, kur plyti nemažai įspūdingų gamtos vietų. Pirmiausia keliautojams derėtų užsukti į Salako miestelį. Čia stovi iš lauko riedulių pastatyta Šv. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia – tokių Europoje yra tik dvi. Galima pasižvalgyti po Gražutės regioninį parką. Juo, ties Luodžio ežero pakrante, driekiasi 5 km pažintinis taškas. O už 9 km nuo Salako galima rasti ir Pratkūnų kalną – 239 m virš jūros lygio kylanti viršukalnė yra aukščiausia vieta šiaurės rytų Aukštaitijoje.

Salako pažintinis takas
Salako pažintinis takas
© Gražutės regioninio parko nuotr.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (3)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (1)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (3)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (6)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (1)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?