aA
Panašu, kad mokymasis sėdint klasėje greitai taps praeitimi. Švietimo srities specialistams pristatyta mobili laboratorija nustebino net visko mačiusius – vaikai raginami su tyrėjo darbu susipažinti didžiulio vilkiko priekaboje.
© DELFI / Tomas Vinickas

Mobilioje mokslinėje laboratorijoje (MoMoLab) vaikai gali išbandyti tyrėjo darbą – moderniausiais prietaisais atlikti įvairius mokslinius eksperimentus, pavyzdžiui, tirti gyvąją gamtą, konstruoti robotus. Išskirtinio dizaino vilkiko puspriekabėje įrengtoje laboratorijoje gausu mokslinės įrangos, įrengta 20 darbo vietų, o paskaitų vienu metu klausytis gali iki 30 vaikų.

Nori užauginti mokslininkų kartą

Su šiuo projektu dirbantis geriausias 2011 m. ES inicijuoto jaunųjų mokslininkų konkurso nugalėtojas Povilas Kavaliauskas juokavo, kad pats nė nenutuokia, kaip tiek daug modernios įrangos jiems pavyko sutalpinti į paprasčiausią „fūrą“.

„Lietuva, kaip ir visos šalys, nori turėti vienus gabiausių ir geriausių mokslininkų, kuriais galėtume didžiuotis. Pirminė mūsų idėja buvo sudominti žmones mokslininkų darbu. Matome, kad neužtenka apie tai kalbėti tik mokykloje ar universitete, mokinius reikia pradėti artinti prie mokslo žymiai anksčiau. Norėdami tai padaryti sugalvojome „fūros“ idėją, mobilią laboratoriją, kuri atvažiuotų į mokyklas. Tai absoliučiai nauja mokymosi forma, visiškai modernus, vienintelis Baltijos šalyse, kuris pasiūlo moksleiviams galimybę išlįsti iš klasių ir užsiimti įdomia veikla“, – kaip gimė mintis sukurti tokį mokymo centrą, pasakojo P. Kavaliauskas.

Kadangi vilkikas jau aplankė 19 mokyklų, mokslininkas patikina girdėjęs ne vieno moksleivio ir jų mokytojų įspūdžius. Pasirodo, jis iššaukia iš tiesų audringas reakcijas – džiaugiamasi laboratorijos mobilumu ir profesionalumu.

Viduje – moderniausia įranga

„Klausantis viešų kalbų susidaro labai pesimistiškas vaizdas. Atrodo, kad vaikai domisi tik kompiuteriniais žaidimais, daugiau niekuo. Galiu visiškai paneigti šį teiginį. Lietuvoje yra be galo daug jaunų ir motyvuotų mokinių, kurie iš tiesų domisi mokslu. Mokymasis vilkike vaikams labai patinka. Taip išvengiama rutinos, kai dvylika metų tenka eiti į tą pačią mokyklą ir sėsti į tą patį suolą. Tokie projektai prisideda prie būsimų Nobelio premijos laureatų“, – didelių ambicijų neslėpė vaikinas.

Vilkiko viduje yra įvairios robotinės sistemos, cheminiai ir fizikiniai sensoriai, vadinamosios sausos chemijos sistema, įvairūs fizikiniai ir biofizikiniai jutikliai, kurie gali matuoti širdies ritmą ir kitus biologinius kūno pokyčius, jame yra ir elektronikos mėgėjų zona.

„Vilkikas yra visiškai naujas, įranga taip pat, todėl kol kas nieko pakeisti ar atnaujinti nereikia. Tačiau tikrai neatmetame galimybės ateityje jį papildyti naujesne įranga, kuri leistų atlikti daugiau tyrimų susijusių su išvažiuojamaisiais darbais“, – ateities vizija dalijosi mokslininkas.

Aplankys dar apie 60 mokyklų

Rugsėjį vyksiančių laboratorijos vizitų programos jau yra suderintos su 7 šalies mokyklomis. Kaip pasakojo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Komunikacijos skyriaus vedėjas Jonas Karolis, per projekto vykdymo laiką žadama aplankyti dar maždaug 60 mokyklų.

Mobiliosios mokslinės laboratorijos vizitai – tai viena iš projekto „Mokinių jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimas – II etapas“ veiklų. Projektą įgyvendina Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Projektas finansuojamas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programą iš Europos socialinio fondo, Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.
Švietimo ir mokslo ministerija

„Tačiau nereikia įsivaizduoti, kad atvažiavę į mokyklas ten tik sukeliame cirką ir pasišaliname. Mokiniai rimtai dirba su profesionalia įranga, mokslininkai vadovauja jų moksliniams tyrimams. Maža to, net mums išvykus, užtikriname projekto tęstinumą – vaikai ir toliau gali konsultuotis su mokslininkais, tęsti pradėtus darbus. Kol kas į vilkiką kviečiame 7-11 klasių mokinius, kartu su jais atliekame įvairius mokslinius darbus. Esame aprūpinti modernia įranga, ją keičiame, pritaikome pagal vaikų poreikius ir pageidavimus. Kol kas susidomėjimas – labai didelis, ateityje planuojame šią iniciatyvą dar labiau plėsti“, – patikino J. Karolis.

„MoMoLab“ vizitai yra nemokami, todėl mokyklos, kurių mokiniai, ar stovyklos, kurių dalyviai domisi mokslu, daro tiriamuosius darbus ir nori įgyti mokslinio darbo įgūdžių, yra kviečiamos pasinaudoti „MoMoLab“ teikiamomis galimybėmis. Vizitai vyksta tiek atostogų metu, tiek vasarą. Vizitų programos parengiamos pagal iš anksto mokinių pasirinktas domėjimosi sritis, jie organizuojami bendradarbiaujant su Vilniau universitetu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kiek tau skauda, kad Lietuvoje išžudyti žydai? (256)

Popiežius Lietuvoje viešėjo ir tą dieną, kai buvo minimas Vilniaus geto likvidavimo 75-metis....

Kreivus žvilgsnius į lietuvį pasaulio vicečempionų šalyje keičia septynženkliai pasiūlymai specialiai DELFI iš Zagrebo (4)

Užėjęs į kavinę išgerti puodelio espresso , Mindaugas Nikoličius gali nekrapštyti iš...

Draudikai perspėja: sukčių taikiniu tapo vairuotojai žiedinėse sankryžose – įkliūti gali kiekvienas (41)

Tyčia sukelti eismo įvykiai siekiant pasipelnyti – neretas sukčiavimo būdas užsienyje, tačiau...

Siurprizas Guogai: „valstietis“ yra pasirengęs įrodyti, kad jis geresnis (36)

Valstietis – žaliasis parlamentaras Tomas Tomilinas yra pasiruošęs įrodyti bendrapartiečiams,...

Gyventojų skaičiumi susirūpinusi Vyriausybė galvoja apie naują mokesčio lengvatą (54)

Demografijos, migracijos ir integracijos politikos strategijos įgyvendinimo planą rengiančioje...

Dėl Abramovičiaus Šveicarija skambina pavojaus varpais (3)

Rusų milijardieriui Romanui Abramovičiui nedavė leidimo apsigyventi Šveicarijoje, nes policija...

Siaubas Molėtuose: medikai konstatavo dešimtmetės mirtį (22)

Molėtuose mirė 10 metų mergaitė, jos mirties priežastis tiriama.

„Apple“ tvirtino, kad tai yra tvirčiausias stiklas išmaniųjų istorijoje: pirmieji „iPhone XS Max“ bandymai rodo ką kita (1)

„ iPhone XS Max“ ir „iPhone XS“ pradeda savo žygį per pasaulį. Juos jau gavo kai kurie...

Sveikos ir dailios lūpos: paaiškino, kaip jomis pasirūpinti atvėsus orams

Atvėsęs ir drėgnas oras greitai paveikia mūsų odą, ypač lūpas, todėl rudeniop, pajutus...

Ar žinojote, kad kaimynų amžius gali lemti jūsų būsto vertę?

Jei jūs – 20–64 metų turintis asmuo, veikiausiai gyvenate teritorijoje, kurioje įsikūrę tai...