Pavasaris į gatves išviliojo dviratininkus, motociklininkus ir mopedų, kitaip dar vadinamų motoroleriais, vairuotojus. Nutirpus sniegui ir atšilus orams, už šių transporto priemonių vairo sėdo šimtai jaunuolių, tarp kurių – ir nemaža dalis nepilnamečių.
© DELFI

Nepilnamečiai yra didžioji dalis mopedų vairuotojų, kurie dažnai eismo dalyvių ir miestų bei miestelių gyventojų peikiami kaip neatsakingi ir ramybę drumsčiantys vairuotojai. Pastebima, kad būtent mopedais važinėjantys jaunuoliai sukelia ne mažesnį pavojų nei galingesnių motociklų vairuotojai.

Per pirmąjį 2012 metų pusmetį dėl mopedų vairuotojų kaltės įvyko 30 eismo įvykių, kurių metu žuvo 2 žmonės, o 34 buvo sužeisti. Pernai eismo įvykiuose žuvo 103 vairuotojai, tarp jų – 13 motociklų vairuotojų, 51 keleivis, 32 dviračių ir 5 mopedų vairuotojai.

Atsakomybė – ir vairuotojų tėvams

Dažniausiai pastarųjų dviračių priemonių vairuotojai nepaiso kelių eismo taisyklių ir sukelia grėsmę kitiems eismo dalyviams. Neatsakingas, kartais net įžūlus jaunuolių, sėdinčių už motorizuotų transporto priemonių vairo, elgesys pastebimas jau ne pirmus metus. Aplinkinių žmonių dėmesį dažnai atkreipia dideliu greičiu, triukšmingai pro šalį praskriejantys mopedų vairuotojai, kurie nepaiso elementarių saugumo reikalavimų ir nekreipia dėmesio į kitus eismo dalyvius.

Pasak Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo skyriaus vedėjo Vidmanto Pumpučio, labiausiai sunerimti turėtų nepilnamečių vairuotojų tėvai, leidžiantys savo vaikams sėsti už vairo. Jie turėtų auklėti savo atžalas ir neleisti vairuoti, kol nėra įsitikinę, kad kelyje jų vaikas elgsis atsargiai ir vairuos atsakingai bei saugiai.

Mopedų vairuotojų tėvai vieną iš rimčiausių problemų galėtų padėti išspręsti patikrindami, ar mopedas neviršija 45 km/h greičio ribos. Jeigu viršijama ši greičio riba, policijos pareigūnų tokia transporto priemonė bus vertinama ne kaip mopedas, bet kaip motociklas. Tuomet grės didelės sankcijos, jeigu vairuotojas neturės A1, A2 arba A kategorijų pažymėjimo.

Koją kiša lengvabūdiškumas

Tačiau turbūt ne sankcijos svarbiausia. Blogiausia, kad mopedas nepritaikytas didesniam greičiui pasiekti. Didelis greitis sukelia pavojų ne tik pačiam vairuotojui, bet ir kitiems eismo dalyviams. Susisiekimo ministerijos atstovo V. Pumpučio žiniomis, pernai žuvo du mopedų vairuotojai, kurie, pasak liudininkų, važiavo didesniu nei 50 km/h greičiu.

„Smarkiai nerimauti verčia lengvabūdiškas vairuotojų elgesys. Neturintys vairavimo patirties jaunuoliai drąsiai sėda už vairo ir dideliu greičiu išlekia į gatves, kuriose elgiasi netinkamai – neatsakingai manevruoja, nesilaiko taisyklių.

Tai neretai baigiasi nelaimingais atsitikimais, dėl kurių dažnai būna kalti būtent šių dviračių transporto priemonių vairuotojai. Jie nepaiso kitų eismo dalyvių, negerbia automobilių vairuotojų bei pėsčiųjų. Jaunieji mopedų vairuotojai turėtų kur kas atsakingiau elgtis kelyje“, – teigia V. Pumputis.

Šalmas – saugu ir madinga!

Važiuoti keliais mopedu leidžiama ne jaunesniems kaip 15 metų asmenims, kurie privalo turėti AM kategorijos vairuotojo pažymėjimą, išduotą viešojoje įstaigoje „Regitra“.

Būtent šio amžiaus jaunuoliai yra labai aktyvūs jaunatviški maksimalistai, norintys pasipuikuoti prieš draugus. Dėl to jie dažnai nepaiso kelių eismo taisyklių ir neatsakingai manevruoja kelyje.

Anot V. Pumpučio, tėvai, padėdami įsigyti mopedus jauniesiems vairuotojams, ne visada perspėja savo atžalas, kad vairuojant privalu būti su šalmu bei paisyti kitų saugaus eismo reikalavimų. Pagal galiojančius teisės aktus, mopedas privalo būti užregistruotas „Regitroje“, turėti numerius, taip pat – galiojančią techninę apžiūrą ir civilinės atsakomybės draudimą.

Kitose Europos Sąjungos šalyse šalmą mopedų vairuotojams naudoti taip pat yra privaloma. Tarp jaunimo populiaru šalmą naudoti ne tik kaip saugumo priemonę, bet ir kaip madingą aksesuarą, derantį su mopedo spalva.

Mopedas – dviratė arba triratė transporto priemonė, kurios variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm3 ir maksimalus konstrukcinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h. Važiuojantis keliu mopedo vairuotojas privalo su savimi turėti mokymo įstaigos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad jis moka Kelių eismo taisykles. Motociklo ar mopedo vairuotojas privalo būti su užsegtu saugos šalmu ir nevežti keleivių be užsegtų saugos šalmų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (50)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (28)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Neišmokta „Grenfell Tower“ pamoka: dalis Lietuvos arenų ir prekybos centrų nesutinka pasitikrinti dėl atsparumo gaisrui (56)

Šeši iš penkiolikos į valstybės institucijų atliekamą atsparumo gaisrui tyrimą atrinktų...

Gyvai / Pasaulio futbolo čempionatas: Lenkija – Senegalas 0:1 (57)

Pasaulio futbolo čempionatą pradeda ryškiausios savo žvaigždės Roberto Lewandowskio vedama...

Sugriuvus SSRS viskas pasikeitė: Kremlius išrado naujus būdus veikti (72)

Seniau sovietinė kompartija slapčia siekė sugriauti Vakarų demokratiją, tačiau jos pastangos...

Nemaloni staigmena abiturientams: gerokai šoktelėjo populiariausių studijų kainos (126)

Didysis studijų kainų šuolis įvyko dar 2009 metais. Kelerius metus kainos nekito, vėliau ėmė...

Drąsiais apnuoginto kūno kadrais išgarsėjęs „Victoria's Secret“ modelis Candice Swanepoel susilaukė antrojo vaikelio (6)

Garsusis „Victoria's Secret“ modelis Candice Swanepoel susilaukė savo antrosios atžalos. Jau...

Internautus šiurpino žiurkių būrys Vilniaus centre (27)

Vilniaus centre, prie „Europos“, Elana Stankevič užfiksavo neįprastą vaizdą – susirinkusį...

Medikams nesuvokiamas Verygos ministerijos sprendimas: tarsi laiko mašina nubloškė į praeitį (530)

Šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba...

Vakarinių spūsčių metu Vilniuje, ant tilto, susidūrė trys automobiliai sužalotas žmogus (7)

Antradienį, vakarinio piko metu, kiek po 17 val., Vilniuje, ant Geležinio Vilko tilto, susidūrė...