Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) prie Susisiekimo ministerijos teisėtai iš „Via Baltica“ plėtros darbų konkurso pašalino įmonių grupę, susidedančią iš AS „Latvijas tilti“ ir UABKauno keliai", rašoma LAKD atsiųstame pranešime žiniasklaidai.
"Via Baltica" kelias
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Teismas paliko galioti žemesnių instancijų teismų sprendimus ir patvirtino, jog abi bendrovės, siekdamos laimėti konkursą, pateikė netikslius duomenis apie siūlomų specialistų kvalifikaciją ir laiku jų nepatikslino.

Aukščiausiojo Teismo nutartyje pažymėta, kad pasiūlymo pateikimo metu AS „Latvjas tilti“ ir UAB „Kauno keliai“ neatitiko kvalifikacijos reikalavimų, nes nei kartu su pasiūlymu, nei vėliau (jį tikslinant) nebuvo pateikti duomenys, įrodantys specialisto patirtį, atitinkančią ginčo pirkimo sąlygoje įtvirtintus reikalavimus.

„Kai kurie rangovai nugalėti viešųjų pirkimų konkursuose siekia bet kokiais būdais. Pergalei pasitelkiamos visos priemonės – ne tik dirbtinai mažinamos darbų kainos, nevengiant jų dempinguoti, bet ir teikiama netiksli informacija ir ji nepatikslinama nustatytu laiku, ką patvirtinto Vilniaus apygardos, Lietuvos apeliacinis, o dabar ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas“, – sako Egidijus Skrodenis, Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktorius.

„Direkcija laikosi pozicijos, kad kvalifikaciniais reikalavimais manipuliuojantys rangovai negali vykdyti darbų. Dėl to ypač avaringo „Via Baltica“ kelio plėtros darbų konkurse privalėjome elgtis principingai ir pašalinti procedūras vilkinusius ir kelis kartus netikslią informaciją teikusius rangovus. Tą būtume padarę bet kurių kitų bendrovių atžvilgiu. Galiausiai, sutikime, jog negalime pasitikėti įmonėmis, kurios dar pačiame pradiniame etape imasi neteisėtų gudrybių“, – pridūrė E. Skrodenis.

Direkcija primena, kad iš šio konkurso dėl netikslios informacijos teikimo buvo pašalintas ir kitas tiekėjas – Latvijos bendrovių AS „A.C.B.“, RAB „TILTS“ ir Lietuvos bendrovių UAB „Autokausta“, UAB „Lietuvos kelių statyba“ konsorciumas. Nors šios bendrovės ginčijo tokį Direkcijos sprendimą teismuose, teismai patvirtino, kad Direkcija buvo teisi.

„Pralaimėtų viešųjų pirkimų konkursų skundimas teismams bei šaliai svarbių infrastruktūros projektų stabdymas daliai bendrovių, deja, yra įprasta praktika. Bene kiekvienas didesnės apimties viešųjų pirkimų konkursas skundžiamas teismui, dėl to vėluoja darbų pabaiga. Vien dėl šio ginčo „Via Baltica“ projekto darbų pradžia užtruko apie pusę metų. Manau, kad už tokius piktavališkus veiksmus turėtų būti taikoma atsakomybė“, – pabrėžia E. Skrodenis.

Bendrovėms AS „Latvijas tilti“ ir UAB „Kauno keliai“ nepalankų sprendimą Vilniaus apygardos teismas priėmė dar 2015 m. birželio 30 d. Palikti nepakeistą žemesnės instancijos teismo sprendimą nusprendė ir Lietuvos apeliacinis teismas praėjusių metų rugpjūčio 25 d. nutartimi.
Teismai pripažino, jog dalyvaudamos konkurse bendrovės AS „Latvijas tilti“ ir UAB „Kauno keliai“ neatitiko „Via Baltica“ konkurse keltų kvalifikacijos reikalavimų tiekėjams.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

„Latvijas tilti“ ir „Kauno keliai“: sprendimą laikome pergale

„Sprendimą laikome pergale, nes teismas pripažino tai, apie ką visą laiką kalbėjome: skirtingas specialistų kvalifikacijos traktavimas negali būti laikomas melagingos informacijos pateikimu, nors būtent toks buvo oficialiai nurodytas pagrindas mus pašalinant iš konkurso", - teigia Genadijus Kamkalovas, „Latvijas tilti“ valdybos pirmininkas.

Pasak jo, bendrovės patenkintos, kad teismas konstatavo, jog dėl šios dalies direkcijos priimtas sprendimas yra neteisėtas.

„Net jei teismas ir būtų visiškai patenkinęs mūsų skundą, realios situacijos tai nepakeistų - darbai jau vyksta ir greičiausiai jie nebūtų stabdomi. Tokią situaciją turėjome visai neseniai – šių metų pradžioje tas pats teismas pripažino, kad Žiežmarių ir Moluvėnų viadukų statybos konkursas buvo neteisėtas, tačiau darbai nebuvo stabdomi, tik paskirta bauda.

Baudos nėra mūsų tikslas. Mes siekiame sąžiningos konkurencijos. Šie teismo sprendimai jau yra žingsnis pirmyn, nes jie suteikia daugiau aiškumo tiek konkursų organizatoriams, tiek jų dalyviams. Tikimės, kad galiausiai konkursai bus rengiami sąžiningai ir juose nugalės geriausi pasiūlymai. Matau tik tokį būdą, kad Baltijos šalių kelių ir tiltų statybos rinka išliktų konkurencinga Europoje, - komentavo jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (19)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (7)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (176)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (46)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (308)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (83)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (64)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (11)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (227)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...