aA
Žmonės, kuriems tenka susidurti su antstoliais, dėl teisinių žinių trūkumo neretai patenka į problemines situacijas. Tokie piliečiai dažnai nesuvokia, kad viena pagrindinių jų problemų priežasčių – savo pareigų nežinojimas ar netinkamas vykdymas. Pavyzdžiui, ne visi supranta, kad norintis gauti informaciją iš antstolių asmuo pirmiausia pats turi pateikti teisingą informaciją apie save, savo gyvenamąją vietą.

„Kiekvienas su antstoliais susidūręs pilietis turėtų žinoti ir savo teises, ir pareigas. Tinkamai vykdydamas savo pareigas, jis problemų patirs daug mažiau“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Skolininkai turi informuoti antstolius apie gyvenamosios vietos pakeitimą

Civilinio proceso kodeksas reglamentuoja ne tik skolininkų teises (teisę dalyvauti atliekant skolos išieškojimo vykdymo veiksmus, gauti informaciją apie vykdymo eigą, skųsti antstolio veiksmus ir kt.), bet ir pareigas. Pagal šį kodeksą, skolininkas privalo nedelsdamas pranešti antstoliui apie savo gyvenamosios ar darbo vietos pasikeitimą, laiku pateikti informaciją apie pajamas, turtą, sutartis, verslo ryšius.

Minister of Justice Juozas Bernatonis
Minister of Justice Juozas Bernatonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Informacija apie skolos išieškojimo vykdymą skolininkams siunčiama paštu, esant reikalui – skelbiama viešame interneto portale. Kodeksas numato, kad skolininkui nepranešus apie naują gyvenamąją vietą ir antstoliui nežinant naujos jo gyvenamosios vietos ar buveinės pranešimai skolininkui yra siunčiami vykdomajame dokumente nurodytu adresu“, – pažymi J. Bernatonis.

Pradėdamas skolos išieškojimo procesą, antstolis daugeliu atvejų pirmiausia išsiunčia skolininkui raginimą įvykdyti sprendimą geruoju.

Raginimas dažniausiai siunčiamas vykdomajame dokumente nurodytu adresu, todėl informacijos gavimu suinteresuotas skolininkas turėtų nurodyti tinkamą adresą. Antstolis taip pat tikrina duomenis apie skolininką Gyventojų registre. Jeigu skolos išieškotojas žino skolininko gyvenamosios vietos adresą, antstolį gali informuoti ir jis.

Remiantis Civilinio proceso kodeksu, raginimas įvykdyti sprendimą nesiunčiamas, jeigu sprendimo įvykdymo terminai nurodyti įstatymuose arba vykdomajame dokumente. Raginimas taip pat nesiunčiamas skubaus vykdymo bylose, bylose dėl turto konfiskavimo ir mažesnių negu 57 eurai piniginių sumų išieškojimo. Prasidėjus išieškojimo procesui, su vykdomosios bylos medžiaga skolininkas arba tinkamai patvirtintą įgaliojimą pateikęs jo atstovas susipažįsta atvykęs į antstolio kontorą.

Ataskaita apie išskaičiuotas lėšas – internete

Vienas paprasčiausių būdų sekti išskaitymus – peržiūrėti sąskaitos išrašą elektroninės bankininkystės sistemoje. Jeigu skola išieškoma iš darbo užmokesčio, detalią išskaitų ataskaitą suteiks darbovietės buhalteris, o jeigu iš pensijos – gyvenamosios vietos „Sodros“ skyrius.

Taip pat galima atvykti į antstolio kontorą ir susipažinti su vykdomosios bylos medžiaga. Daug informacijos pateikiama ir antstolio patvarkyme dėl išieškotų lėšų paskirstymo. Antstolio biure taip pat galima užsisakyti mokamą pažymą apie vykdymo eigą. Periodinės pažymos parengimas kainuoja 2 eurus, o vienkartinės pažymos – 4 eurus.

Lėšos gali būti išieškomos ir iš sutuoktinio turto

Jeigu skolininkas nedirba ir išieškojimui tinkamo turto neturi, įstatymai leidžia išieškoti jo ar jos skolas iš sutuoktinio turto ar pensijos. Nemokaus sutuoktinio skolų išieškojimas gali būti nukreiptas į bet kokį šeimos turtą, laikomą bendrąja jungtine abiejų sutuoktinių nuosavybe.

Tokia nuosavybe pripažįstamas darbo užmokestis – pajamos, gautos iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės veiklos. Taip pat bendrąja nuosavybe laikomas vieno ar abiejų sutuoktinių vardu po santuokos įgytas turtas, iš asmeninio turto gautos pajamos, po santuokos sudarymo gautos verslo pajamos, pensijos, pašalpos bei kitokios netikslinės paskirties išmokos.
Aprašęs ir areštavęs išieškojimui tinkamą skolininkų turtą ir lėšas, antstolis pasiūlo kreiptis į teismą dėl turto dalies nustatymo. Teismo nutartimi nustačius skolininko dalį bendroje nuosavybėje, skolos išieškojimas nukreipiamas tik į tą turto dalį. Kadangi vienam sutuoktiniui priklauso ir dalis antrojo sutuoktinio darbo pajamų, skola gali būti išieškoma iš neskolingo sutuoktinio darbo užmokesčio.

Iš kokių pajamų skolų išskaičiuoti negalima?

Nuo skolų išieškojimo apsaugotos pinigų sumos yra išvardintos Civilinio proceso kodekso 739 straipsnyje. Tai kompensacijos už darbuotojui priklausančių įrankių nusidėvėjimą, nenormalias darbo sąlygas, tarnybinėms komandiruotėms bei persikėlimui į kitą darbo vietą skirti pinigai, valstybinio socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos, pagal Išmokų vaikams įstatymą mokamos išmokos vaikams, pagal Valstybinių šalpos išmokų įstatymą mokamos laidojimo pašalpos, kitos tikslinės socialinės išmokos, pašalpos ir kompensacijos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų nepasiturinčioms šeimoms ar asmenų socialinei paramai, taip pat išeitinės išmokos.

Tačiau iš bedarbio pašalpos ir kitų laikinojo nedarbingumo atveju mokamų socialinio draudimo pašalpų gali būti išieškomi alimentai bei teismo priteistos nusikaltimu padarytos žalos sveikatai ar žalos atėmus maitintojo gyvybę atlyginimas.

Skolų prevencijai – išlaidų kontrolė

Lietuvos banko vyriausiosios specialistės finansiniam švietimui Tomos Grinytės teigimu, norint neįklimpti į skolas svarbiausia laikytis kelių taisyklių: planuoti asmeninį biudžetą ir finansinius tikslus, santaupoms atsidėti pirmiausia, kontroliuoti išlaidas ir be rimtos priežasties neleisti sukauptų santaupų.

Teisinių žinių pradžiamokslis, kad antstolio sąvoka netaptų prakeiksmu
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Pirmiausia reikia nutarti, kodėl apskritai norime valdyti asmeninius finansus – kokių finansinių tikslų ir per kokį laiko tarpą norime pasiekti. Tikslai gali būti įvairūs, tačiau vienas iš svarbiausių ir būtinas kiekvienam – finansinis rezervas nenumatytiems atvejams. Kitas žingsnis yra suplanuoti asmeninį biudžetą: paskirstyti būtinąsias išlaidas, dalį pinigų atsidėti finansiniam rezervui, kitą – ilgalaikių tikslų siekimui. Taip pat svarbu iš anksto suplanuoti dažniausiai pasitaikančias išlaidas, įskaitant įvairias pramogas“, – teigia T. Grinytė.

Pasak Lietuvos banko vyriausiosios specialistės, labai svarbu yra ne tik susidaryti tokį planą, bet ir jo nuosekliai laikytis. Ji sako, kad pravartu fiksuoti savo išlaidas, nes tai padės matyti, kiek dar tą mėnesį galima išleisti, ir identifikuoti finansines silpnybes, kurių atsisakius ilgalaikiai tikslai taps lengvai pasiekiami.

„Laikantis šių taisyklių klausimų, kur dingsta pinigai, nebeliks. Svarbiausia – pildant biudžetą būti sąžiningiems sau ir nebandyti „paslėpti“ nebūtinų išlaidų“, – sako T. Grinytė.

Savo teisių ir pareigų žinojimas padės greitai ir be didelių rūpesčių spręsti su antstoliais susijusius klausimus bei užtikrins, kad susidūrimas su šios profesijos atstovais netaps ilgalaikio galvos skausmo priežastimi. Tačiau užvis geriausia – laiku priimti teisingus finansinius sprendimus, kad pavyktų neįklimpti į skolas ir nemalonių santykių su antstoliais būtų išvis išvengta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (235)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Norinčius sušių Kūčioms ragina paskubėti – visiems gali ir neužtekti

Nacionalinis japonų patiekalas ant Kūčių stalo šiemet turbūt nustebintų tik kaime...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (27)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

NT brokeriai kyla į kovą: šį kartą kainų pasiutpolkės neištvėrė jie patys (91)

NT brokerių kantrybės taurė perpildyta – nauja žinia apie kylančias kainas iš skelbimų...

Emigrantų sugėdintas lietuvis pažvelgė į Londoną kitu kampu: čia galima rasti ir gerų dalykų (5)

Artėja metas kai po pasaulį išblaškyti lietuviai vėl susirinks praleisti džiugių akimirkų...

Tiesos akimirka Theresai May – konservatoriai sprendžia premjerės likimą

Jungtinės Karalystės (JK) valdančiosios konservatorių partijos nariai trečiadienio vakarą...

Karbauskis: slaptame dokumente minimos konkrečios pavardės (763)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis stoja į premjero Sauliaus Skvernelio pusę, ir...

Valstybinė įmonė dalį vadovų perkelia į žemesnį lygmenį: žuvis pradeda pūti nuo galvos (2)

Registrų centas skelbia samdantis 40 naujų vadovų. Tai viena didžiausių vadovų samdų...

„Google“ „Kinijos“ problema yra ir Amerikos „Kinijos“ problema

Kai darbuotojai pirmą kartą išgirdo apie „ Google “ projektą, žinomą kaip „Dragonfly“,...

Naujovė: Vaiko pinigus galės gauti patys vaikai nuo 16 metų (17)

Nuo sausio tėvams sutikus Vaiko pinigus galės gauti 16-mečiai ir vyresni, taip pat nepilnamečiai,...