aA
Valstybės politika, reguliuojanti vaiko teisių ir smurto prieš juos klausimus Lietuvoje, pastaruoju metu duoda teigiamų vaisių. Sprendžiant smurto prieš vaikus atvejus globa iš smurtaujančių tėvų atimama vis rečiau. Teisininkės Inetos Janušytės teigimu, šiuo metu Lietuvoje ginant vaiko teises pirmiausia ieškoma alternatyvių sprendimų.
© Vida Press

Pasak I. Janušytės, Lietuvoje ilgą laiką buvo siekiama tik sugriežtinti nuobaudas smurtaujantiems tėvams. Šiuo metu sprendžiant smurto prieš vaikus problemą ieškoma naujų galimybių – smurto priežasčių prevencijos, socialinės pagalbos vaikams sprendimų, jų reabilitacijos priemonių, visuomenės švietimo iniciatyvų.

„Kiekvienas smurto šeimoje atvejis yra individualus, todėl pirmiausia šeima yra stebima, jai rekomenduojama vykdyti specialų planą, lankytis atsakingos tėvystės kursuose. Šeimos stebėjimas nutraukiamas, jei specialistai nusprendžia, kad šeima tinkamai rūpinasi vaiku ir jam nebekyla smurto grėsmė. Tik sunkiais atvejais tėvams taikomos bausmės, o tėvystės teisių apribojimas apskritai yra kritinis sprendimas“, – sako teisininkė.

I. Janušytės teigimu, Lietuvoje per 2012 m. užegistruoti 1261 smurto prieš vaikus atvejai, 2013 m. – 1365, 2014 m. – 1192. Remiantis Vaiko teisių apsaugos skyriaus duomenimis, per 2014 m. tėvų valdžia laikinai apribota 91-am asmeniui, 569-iems – neterminuotai, 74 asmenims taikytas atskyrimas nuo vaikų. Nagrinėjant 2013 m. ir 2014 m. duomenis, matyti, kad asmenų, kuriems apribota tėvų valdžia, per metus sumažėjo 8 proc.

„Vaiko globos tikslas – užtikrinti jo auklėjimą ir priežiūrą aplinkoje, kurioje jis galėtų saugiai tinkamai augti, todėl vaiko globos panaikinimas ne visada yra geriausias sprendimas, taigi teismas visuomet ieško alternatyvių nuobaudų ir priemonių, kurios padėtų efektyviausiai apsaugoti vaiką“, – teigia I. Janušytė.

Teisininkė sako, kad tėvai turi galimybę susigrąžinti savo biologinių vaikų globą, įrodę teismui pasiryžimą tinkamai rūpintis vaiku. Jei tėvams nepavyksta įtikinti teismo, pirmiausia ieškoma artimų giminaičių, kurie galėtų perimti vaiko globą. Nesant artimųjų, ieškoma šeimų ar šeimynų, kurios globotų vaiką. Ir tik nesant tokių, vaikas patenka į vaikų globos namus arba yra įvaikinamas. Tais atvejais, kuomet vaikas yra įvaikinamas, biologiniai tėvai apskritai netenka teisių į savo vaiko globą.

„Ir po teismo sprendimo svarbu šviesti smurtaujančius tėvus, nes jiems skirta bausmė yra prasminga tik tuomet, kai tėvai nori ir gali pakeisti savo elgesį tam, kad vaikas jaustųsi saugus augdamas savo šeimoje“, – sako I. Janušytė.

Smurto prieš vaikus problemą spręsti kviečia socialinis projektas „Būkime stipresni už smurtą prieš vaikus“. Projekto metu bendradarbiaujant su psichologais, teisininkais, socialinės apsaugos specialistais, pedagogais visuomenei bus pristatytos svarbiausios smurto prieš vaikus temą nagrinėjančios aktualijos. Projekto iniciatorius – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Kiekvienas, palaikantis kovos su smurtu prieš vaikus idėją, kviečiamas jungtis prie pilietinės iniciatyvos socialiniame tinkle „Facebook“ adresu https://www.facebook.com/BukimeStipresniUzSmurtaPriesVaikus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (66)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (41)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Nepasitikėjimo egzaminą išlaikęs Pranckietis: spaudimas ten visada būdavo

Nepasitikėjimo egzaminą Seime išlaikęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad, jeigu...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (449)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Berlynas įšaldo būsto nuomos kainas: penkerius metus kainas reguliuos valdžia (64)

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos...

Praėjus 120-iai valandų po ugnies nutraukimo – Turkijos sprendimas dėl veiksmų Sirijoje Erdoganas sako pasiekęs „istorinį susitarimą“ su Putinu  (58)

Jungtinėms Valstijoms informavus Turkiją apie užbaigtą kurdų kovotojų pasitraukimą iš Sirijos...

Čempionų žiedus atsiėmę „Raptors“ reguliarųjį sezoną atidarė dramatiška pergale prieš „Pelicans“ (7)

Naująjį NBA reguliarųjį sezoną pergalingai pradėjo čempionų titulą ginantys Toronto...

Klausimas, į kurį nėra vieno atsakymo: ekspertai padės priimti sprendimą, valgyti jums pusryčius ar ne (2)

Neretai nutinka taip, kad ryte pusryčių pavalgyti tiesiog nespėjame. Ar reikėtų dėl to graužtis...

Paprasti būdai, kaip vaikus įpratinti trumpiau leisti laiką prie ekranų (4)

Beveik kiekvienuose namuose televizorius, mobilus, įvairios virtualios pramogos ir tiesiog internetas...