aA
Prognozuojama, kad 2050 metais vyresnių nei 65 metų Europos gyventojų padaugės 70 procentų. Todėl biotechnologijų sektoriaus mokslininkai jau dabar ieško inovatyvių sprendimų, kaip užtikrinti sveiką visuomenės senėjimą.
© Flickr.com nuotr.

Ateityje – personalizuota medicina

Dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės pastaraisiais metais šalyje daugėja širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų, pasitaiko daugiau Alzheimerio ligos atvejų. Esant tokiai situacijai ypač svarbus tampa ankstyvos ligų diagnostikos, sprendimų, kaip palengvinti ligonių priežiūrą, klausimas. Taigi, inovacijos sveikatos srityje tampa viena reikšmingiausių sveikatos sistemos krypčių.

Pasak ūkio viceministro Mariaus Skarupsko, sveikatos srities inovacijos ir investicijos į biotechnologijas padės žmonėms kuo ilgiau išlikti aktyviems ir gyventi kokybišką bei visavertį gyvenimą.

„Sveikatos priežiūros paslaugos darosi vis reikalingesnės, nes didėja ankstyvos ligų diagnozės poreikis. Nebeužtenka tik gydyti sergančiuosius. Spartūs demografiniai pokyčiai skatina tobulinti ankstyvąją ligų diagnostiką ir plėsti personalizuotos medicinos sritį“, – sako M. Skarupskas.

Nuolatos didėjantis mikroorganizmų atsparumas vaistams, lėtinės ligos ir sveikatos sutrikimai, kurie prieš daugelį metų net nespėdavo išsivystyti, nes žmonės mirdavo gana jauni, nuolatinio streso ir kitų socialinių veiksnių lemiamos ligos yra tos problemos, kurias dabar turi spręsti medicina.

Pasak M. Skarupsko, personalizuotas gydymas gali būti raktas šiems klausimams spręsti.

„Vaistų ligoms gydyti yra, tačiau visi žmonės yra genetiškai skirtingi, todėl gydymas kiekvienam turi būti taikomas individualiai. Taip pat gydant neretai ne tik nepasiekiamas norimas rezultatas, bet ir atsiranda šalutinių negalavimų: komplikacijų ar kitų sutrikimų. Medicinos inovacijos ateityje padės sukurti skirtingus vaistus tai pačiai ligai gydyti“, – teigia ūkio viceministras.

Didelis potencialas biotechnologijų sektoriuje

Lietuva biotechnologijų sektoriuje jau sugebėjo sukurti pajėgų verslą ir pritraukti šalies mastu reikšmingų tarptautinių investicijų. Šis sektorius pernai augo daugiau nei penktadaliu.

„Lietuvoje milijonui gyventojų tenka daugiau kaip 7 biotechnologijų įmonės – tiek pat kaip ir JAV, Vokietijoje ar Didžiojoje Britanijoje. Pagal biotechnologijų sektoriaus darbuotojų skaičių Lietuva yra viena iš lyderių pasaulyje kartu su Šveicarija bei Izraeliu“, – Lietuvos pasiekimus vardino M. Skarupskas.

Lietuvos specialistai jau sukūrė ne vieną naujovę, padedančią efektyviau stebėti savo sveikatą ir prireikus priimti reikiamus sprendimus. Tarp didžiausių lietuvių pasiekimų galima minėti biolustų technologiją, kuri leidžia paprasčiau nustatyti pirmuosius pakitimus susirgus vėžiu. Taip pat kuriami biofarmaciniai preparatai, gydantys kur kas veiksmingiau nei cheminiai vaistai. Be to, tokie preparatai yra pigesni ir mažiau kenkia pacientams.

Mūsų šalies mokslininkai sukūrė ir mobiliąją sveikatos platformą, kurioje asmens sveikata vertinama pasitelkiant mobiliosiomis technologijomis surinktus duomenis, ir teikiamos e. konsultacijos.

„Kalbant apie biotechnologijų pramonės išsivystymą, gerokai lenkiame Europos Sąjungos šalių vidurkį pagal visus rodiklius: tiek augimo tempais, tiek šiai sričiai skiriama BVP dalimi, tiek šios srities specialistų skaičiumi. Tikslingai skatindama biotechnologijų ir biofarmacijos sričių plėtrą, artimiausiu laikotarpiu Lietuva galėtų ir turėtų išnaudoti unikalius konkurencinius šio sektoriaus pranašumus, kurių neturi kaimyninės šalys“, – teigia ūkio viceministras.

Siekiant pagerinti piliečių sveikatą ir dar labiau pakelti biotechnologijų lygį Lietuvoje, 2014–2020 m. ES finansiniam laikotarpiui buvo parengta Sumaniosios specializacijos strategija, kurioje identifikuotos didžiausią potencialą turinčios šalies mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų raidos kryptys ir prioritetai. Sumaniajai specializacijai įgyvendinti Ūkio ministerija paskirstys daugiau kaip 326 mln. eurų ES investicijų. Tad tikimasi, kad tai paskatins proveržį tiek personalizuotos medicinos, tiek ir biotechnologijų srityje.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų pildoma (633)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Vienam lietuviui Dakaras baigtas: Bardauskas susilaužė abi rankas, išgabentas į ligoninę atnaujinta 15.15 val. (59)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (25)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (123)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (1050)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (7)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Stilistas įvardijo didžiausią klaidą, kurią žmonės daro per išpardavimus

„Didžiausia klaida, kurią daro žmonės per išpardavimus, – čiumpa, kas papuola po ranka: lyg...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (158)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (13)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (653)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...