aA
Lietuvoje kasmet vairavimo mokyklos paruošia keliasdešimt tūkstančių vairuotojų, tačiau jiems nėra privalomas joks vairavimo ir kelių eismo psichologijos, emocinis pasirengimas. Nors tai, kad eismo saugumui vairuotojo psichologinė būklė labai svarbi, pripažįsta visi.
© Vida Press

Pažangiose užsienio šalyse jau kelis dešimtmečius kalbama apie vairuotojų psichologiją, pyktį keliuose ir vairuotojų emocijų tiesioginę įtaką eismo saugumui. 

Pavyzdžiui, Japonijoje pradedantieji vairuotojai privalomai atlieka savo temperamento pažinimo testus, JAV ir Didžiojoje Britanijoje institucijos įgyvendina švietimo kampanijas ir vairuotojams dalina atmintines, kaip išvengti stresinių situacijų kelyje ir kaip elgtis joms įvykus.

Pirmieji bandymai

Lietuvos draudimas“ yra surengęs keletą bandomųjų savanoriškų pamokų geriausiose Lietuvos vairavimo mokyklose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o jose savanoriškai dalyvavo ne tik pradedantieji vairuotojai, bet ir vairavimo instruktoriai, taip pat asmenys, kuriems vairavimas bus jų profesija.

Šias pamokas vedė „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė, psichologė Eglė Masalskienė. Ji mokė esamus bei būsimus vairuotojus atpažinti savyje kylantį pyktį ir jį kontroliuoti, supažindino su technikomis, kaip reaguoti į agresyvius vairuotojus, siekiant išspręsti konfliktą ir patirti mažiausiai neigiamų emocijų.

„Pastebėjome, kad instruktoriai ar jau turintys vairuotojo pažymėjimus, yra susidūrę su pykčiu keliuose, gali pasidalinti daugybe istorijų iš savo vairavimo praktikos. Tuo tarpu pradedantieji vairuotojai daug rečiau mano, kad pradėję vairuoti susidurs su pykčiu kelyje. Tiesa, 86 proc. pradedančiųjų vairuotojų teigė pajutę, kad vairuodami „M“ raide pažymėtą transporto priemonę, sukelia pyktį kitiems eismo dalyviams“, – sakė „Lietuvos draudimo“ valdybos narys, Privačių klientų departamento direktorius Raimondas Geleževičius.

Pyksta ant pradedančių

Pamokas apie pyktį keliuose vedusi E. Masalskienė pasakoja, kad kildavo labai įdomios diskusijos. Pradedantys vairuotojai iš pradžių nustebdavo, kad apie tai rengiama atskira pamoka, bet vėliau kiekvienas prisimindavo ne vieną pykčio atvejį, kurį patirdavo kaip pėstieji arba sėdėdami automobilyje šalia vairuotojo.

„Kalbėdavomės apie pykčio kelyje problematiką, iš kur tai atsirado, tada mes bandydavome diskutuoti, ką daryti, kad pykčio būtų kuo mažiau, pasidarydavome testą. Pamokose taip pat dalyvaudavo ir daug instruktorių. Jie pasakojo dažnai susiduriantys su pykčiu, kai patyrę vairuotojai nepagarbiai elgiasi su besimokančiais vairuotojais ar net atidarę langą ima burnoti ant instruktorių, kad šie turėtų mokyti ne gatvėse trukdydami eismui, o aikštelėse. Mokinukai tada taip pat išsigąsta ir bijo iš viso važiuoti į gatvę.

Besimokantys vairuoti dažniausiai minėdavo, kad jiems ne tiek rūpėdavo savo pyktį tramdyti, bet atlaikyti kitų vairuotojų pyktį ir nepakantumą“, – pasakojo psichologė.

Po šių pamokų surengtose dalyvavusiųjų apklausose net 81 proc. pasisakė už tai, kad tokį kursą vertėtų išklausyti visiems pradedantiesiems vairuotojams. Ypač dalyviams patiko atlikti testą, kuriame galėjo identifikuoti savo polinkį agresyviai elgtis kelyje.

Papasakokite, kas Jus pykdo kelyje ir su kokiais pykčio protrūkiais esate susidūręs. Savo istorijas siųskite elektroniniu paštu delfi@delfi.lt su prierašu „Pykčio keliuose žemėlapis“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija (33)

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Gyvai / Eurolygos testas Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (78)

Kauno „Žalgirio“ ekipa trečiadienį pradeda rusiškų išbandymų etapą: trečiadienį Lietuvos...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (447)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

„Plius dydis“: kaip išdrįsti būti ryškiai ir stilingai, jei figūra – didesnė nei standartas (1)

Plius dydžio figūra ir žodis stilius anksčiau galėjo skambėti kaip utopija. Tačiau tie laikai...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (149)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Būsto paskola: kiek ji kainuoja ir kaip reikia derėtis su banku kokias palūkanas rinktis geriausia (7)

Ekspertai sako, kad šiuo metu pinigai yra pigūs. Tačiau, nors palūkanos nėra didelės, imant...

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (292)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Dar niekur nerodytame Eimunto Nekrošiaus žmonos interviu – itin atviri prisipažinimai (2)

INIT televizija paviešino dar niekur neskelbtą interviu su legendinio režisieriaus Eimunto...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (35)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...