Lietuvoje kasmet vairavimo mokyklos paruošia keliasdešimt tūkstančių vairuotojų, tačiau jiems nėra privalomas joks vairavimo ir kelių eismo psichologijos, emocinis pasirengimas. Nors tai, kad eismo saugumui vairuotojo psichologinė būklė labai svarbi, pripažįsta visi.
© Vida Press

Pažangiose užsienio šalyse jau kelis dešimtmečius kalbama apie vairuotojų psichologiją, pyktį keliuose ir vairuotojų emocijų tiesioginę įtaką eismo saugumui. 

Pavyzdžiui, Japonijoje pradedantieji vairuotojai privalomai atlieka savo temperamento pažinimo testus, JAV ir Didžiojoje Britanijoje institucijos įgyvendina švietimo kampanijas ir vairuotojams dalina atmintines, kaip išvengti stresinių situacijų kelyje ir kaip elgtis joms įvykus.

Pirmieji bandymai

Lietuvos draudimas“ yra surengęs keletą bandomųjų savanoriškų pamokų geriausiose Lietuvos vairavimo mokyklose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o jose savanoriškai dalyvavo ne tik pradedantieji vairuotojai, bet ir vairavimo instruktoriai, taip pat asmenys, kuriems vairavimas bus jų profesija.

Šias pamokas vedė „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė, psichologė Eglė Masalskienė. Ji mokė esamus bei būsimus vairuotojus atpažinti savyje kylantį pyktį ir jį kontroliuoti, supažindino su technikomis, kaip reaguoti į agresyvius vairuotojus, siekiant išspręsti konfliktą ir patirti mažiausiai neigiamų emocijų.

„Pastebėjome, kad instruktoriai ar jau turintys vairuotojo pažymėjimus, yra susidūrę su pykčiu keliuose, gali pasidalinti daugybe istorijų iš savo vairavimo praktikos. Tuo tarpu pradedantieji vairuotojai daug rečiau mano, kad pradėję vairuoti susidurs su pykčiu kelyje. Tiesa, 86 proc. pradedančiųjų vairuotojų teigė pajutę, kad vairuodami „M“ raide pažymėtą transporto priemonę, sukelia pyktį kitiems eismo dalyviams“, – sakė „Lietuvos draudimo“ valdybos narys, Privačių klientų departamento direktorius Raimondas Geleževičius.

Pyksta ant pradedančių

Pamokas apie pyktį keliuose vedusi E. Masalskienė pasakoja, kad kildavo labai įdomios diskusijos. Pradedantys vairuotojai iš pradžių nustebdavo, kad apie tai rengiama atskira pamoka, bet vėliau kiekvienas prisimindavo ne vieną pykčio atvejį, kurį patirdavo kaip pėstieji arba sėdėdami automobilyje šalia vairuotojo.

„Kalbėdavomės apie pykčio kelyje problematiką, iš kur tai atsirado, tada mes bandydavome diskutuoti, ką daryti, kad pykčio būtų kuo mažiau, pasidarydavome testą. Pamokose taip pat dalyvaudavo ir daug instruktorių. Jie pasakojo dažnai susiduriantys su pykčiu, kai patyrę vairuotojai nepagarbiai elgiasi su besimokančiais vairuotojais ar net atidarę langą ima burnoti ant instruktorių, kad šie turėtų mokyti ne gatvėse trukdydami eismui, o aikštelėse. Mokinukai tada taip pat išsigąsta ir bijo iš viso važiuoti į gatvę.

Besimokantys vairuoti dažniausiai minėdavo, kad jiems ne tiek rūpėdavo savo pyktį tramdyti, bet atlaikyti kitų vairuotojų pyktį ir nepakantumą“, – pasakojo psichologė.

Po šių pamokų surengtose dalyvavusiųjų apklausose net 81 proc. pasisakė už tai, kad tokį kursą vertėtų išklausyti visiems pradedantiesiems vairuotojams. Ypač dalyviams patiko atlikti testą, kuriame galėjo identifikuoti savo polinkį agresyviai elgtis kelyje.

Papasakokite, kas Jus pykdo kelyje ir su kokiais pykčio protrūkiais esate susidūręs. Savo istorijas siųskite elektroniniu paštu delfi@delfi.lt su prierašu „Pykčio keliuose žemėlapis“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (50)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (16)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...