aA
Miestuose didžiąją laiko dalį praleidžiantys žmonės gali greitai pamiršti, kaip atrodo tradicinis lietuviškas kraštovaizdis. Rugių laukus, klonius, upelius vis labiau gožia gargantiueliški prekybos centrų, kavos, degalinių reklaminiai stendai, kurių didžiausi viršija net 500 kvadratinių metrų plotą. Visgi jų statybas po truputį pradedama reguliuoti.
Reklama pakelėse: Lietuvoje nenaudojami stendai paliekami likimo valiai
Reklama pakelėse: Lietuvoje nenaudojami stendai paliekami likimo valiai
© GRYNAS.lt nuotr.

Dėl didelio automobilių ir keleivių srauto tankiausiai reklaminiais stendais „apsodintas“ kelias Vilnius-Kaunas, tačiau jų netrūksta ir kituose Lietuvos keliuose. Anot Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio skyriaus vyriausiojo specialisto Eduardo Vaitkevičiaus, tokia praktika yra barbariška ir civilizuotose šalyse neturėtų būti taikoma.

„Ne viskas gerai su reklaminiais stendais. Jų yra per daug, jie yra per dideli, užstoja vaizdą, jie „neįsipaišo„ į kraštovaizdį, kaip reikėtų. Niekas nesako, kad stendų nereikia. Jų reikia, bet ne tokių, kokie yra dabar. Mes juokaujame, kad autostrada Vilnius-Klaipėda, iš abiejų pusių užstatyta stendais, dabar atrodo kaip „Formulės 1“ trasa“, – pasakojo E. Vaitkevičius.

Kelias ir pats yra gražus, o jis atsirado dar iki žmogui atrandant ratą.

„Kelias taip pat yra kraštovaizdžio vertybė, sudedamoji jo dalis. Mes negalime iš jo padaryti parodijos“, – kalbėjo specialistas.

Reklaminiai stendai iš dalies parodo regiono pirkimo galią, ekonominį potencialą, bet sufleruoja ir apie visuomenės brandumą. E. Vaitkevičius pateikė Vakarų Europos šalių pavyzdį, iš dalies apeliuodamas į lietuvių verslininkų moralę.

„Joks vokietis, mylintis savo tėvynę, tradicinį vokišką kraštovaizdį niokojančio stendo, kad ir kiek tai jam atneštų naudos, nestatys. Tikriausiai teko važiuoti per Lenkiją. Ten vyrauja betvarkė iš viso. O jei paimti senosios Europos – Vokietijos, Prancūzijos ar Austrijos - pavyzdžius, tai taip, ten yra reklamų, bet yra specialūs reikalavimai – jų dydis, jų spalvos, jų išdėstymo vietos, tankis. Tai kūrybiškiau įsipaišo į kraštovaizdį ir jo nedarko“, – pasakojo jis.

Dauguma reklaminių stendų statomi privačioje žemėje. Nei Aplinkos ministerija, nei kelininkai neturi įgaliojimų uždrausti ar kitaip reguliuoti jų statybą, tačiau į jų patarimus po truputį pradeda įsiklausyti už stendų egzistavimą atsakingos savivaldybės.

„Kalbant apie kontrolę – čia ne brakonierių gaudymas. Čia yra planavimo dalykai. Šiuos dalykus derina savivaldybės. Tai yra jų kompetencija ir tai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės. Kitas dalykas – kelininkai. Jie sutinka su mumis, randame bendrą kalbą ir į šitą visą dalyką nuo šiol žiūri kompleksiškiau. Jie ruoš rekomendacijas, patarimus savivaldybėms. Pagal juos, vėliau, kai bus projektuojami keliai, rengiami teritorijų planavimo dokumentai, bus būtina atsižvelgti atsižvelgti ir stendai bus statomi civilizuotai“, – sakė E. Vaitkevičius.

Žinoma, rekomendacijų neužtenka, kad būtų galima apsaugoti kraštovaizdį. E. Vaitkevičius teigė, kad tankiai prismaigstyti stendai yra klaida, tačiau po truputį ją galima ištaisyti, o nuo to nenukentės ir reklamų trokštantis verslas.

„Sutvarkyti stendus sunku. Tai yra amžinas procesas. Viena akcija – padarei-sutvarkei, nepadės. Suprantame, kad stendai kainuoja pinigus, bet juos reikia nuosekliai keisti. Tai yra procesas, kurį reikia įgyvendinti per teritorijų planavimą, specialius projektus“, – pasakojo E. Vaitkevičius.

Projektas „Aplinkosauga“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Ispanijos mokslininkų atradimo COVID-19 pandemijos istoriją teks perrašyti iš naujo? (82)

Jeigu pasitvirtins tai, ką dar nerecenzuotame straipsnyje neseniai aprašė ispanų gydytojai,...

Automobilių mokestis gali įnešti pokyčių: perspėja dėl apgavysčių, dalies žmonių laukia du keliai (112)

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos pradėjo galioti automobilių registracijos mokestis – jį reikės...

Šventinę dieną verta pasiimti skėtį (9)

Sekmadienio dieną lietaus bus mažiau, lis tik trumpai, didžiausia tikimybė prognozuojama...

Pasiturinčios vilnietės pažintis su užsieniečiu baigėsi skaudžia tragedija: prieš mirtį patyrė ypatingas kančias (252)

Vilniuje įsikūrusiai apartamentų nuomos bendrovei ir paplūdimio sporto šakų centrui vadovavusios...

Sirijos diktatoriaus šeimoje prasidėjo karas (115)

XX a. trečiajame dešimtmetyje Ali Sulaymanas al Wahhishas gavo pravardę Al Assadas, arba Liūtas,...

Netoli Vilniaus – laimės terapija tarp gyvūnų: vykdami čia nedarykite vienos klaidos (22)

Dubingių žirgyno pristatinėti tikrai nereikia – visi jį žino, tik ne visi yra buvę. Klausiu...

Šašlykai – baisi nuodėmė sveikatai? Jei atsiminsite kelias taisykles, galėsite valgyti be sąžinės graužaties (106)

Šašlykai – daugumos lietuvių labai mėgstamas, vasariškas ir... kartais netgi pavojingas...

Svarbesnis nei bet kada: nukraujavusių „Pacers“ viltys – į galingą Sabonio žaidimą (21)

Dvidešimt dviem NBA klubam ruošiantis artėjančiam 2019-20 metų sezono pratęsimui viena iš...

Komišką įvartį įmušęs „Bayern“ iškovojo ir Vokietijos taurę (3)

Miuncheno „Bayern“ futbolininkai šeštadienio vakarą Berlyno Olimpiniam stadione iškovojo...

Grybavimo sezonas – kas jau dygsta ir kiek per valandą gali uždirbti patyręs grybautojas kokie miškai grybingesni – Lietuvos ar Lenkijos (55)

Apie grybavimo sezoną kalbamės su Valdu Kaubre, Valstybinės miškų urėdijos vadovu, gamtininku...

|Maža didelių žinių kaina