DELFI aiškinasi, ar renovacijos metu verta keisti laiptinės apšvietimą ir ką reikėtų žinoti nusprendusiems pasirinkti LED lemputes ir šviestuvus.

Investicija atsiperka per metus

LED lemputės taupo elektros energiją, tačiau yra brangesnės už kaitrines lemputes. Kaip patarė vienos elektros įranga prekiaujančios Vilniaus įmonės vadovas Petras Valiušaitis, dvejojant dėl laiptinės apšvietimo gyventojams derėtų viską aptarti ir atsižvelgti į skaičius: „Prieš renovaciją yra teikiami pasiūlymai dėl elektros laidų, saugiklių ir pan. Taip pat būna pasiūloma įdiegti apšvietimo sistemą, paremtą LED technologijomis. Įvertinama, kiek name šiuo metu yra šviestuvų, atsižvelgiama, kokios lemputės tuose šviestuvuose sumontuotos. Turi būti tiksliai apskaičiuojamas atsiperkamumas viso LED projekto.“

Specialistas pastebėjo, kad senuose daugiabučiuose į laiptinės apšvietimą dažnai net neatkreipiamas dėmesys - gyventojai moka už senų ir nekokybiškų lempučių eikvojamą energiją. Pasak P. Valiušaičio, LED lemputės yra brangesnės, tačiau jų įdiegimas atsiperka: „Standartiškai laiptinėse per daug niekas nežiūri. Būna visur prisuktos dar ir 40, 60 ar 100 vatų kaitrinės lemputės. Pavyzdžiui, daugiabučio laiptinėse yra 25 seni, aplūžę, kartais net neveikiantys šviestuvai. Juos pakeitus galima sutaupyti. Jeigu nauji LED šviestuvai šviečia visą tamsųjį paros periodą (automatiškai įsijungia sutemus ir išsijungia prašvitus), tokia investicija atsipirks per 11–12 mėnesių.“

Paprašius kitos sostinėje įsikūrusios ir apšvietimo projektavimu užsiimančios bendrovės vadovo Aido Launikonio paaiškinti, kokia yra LED lempučių nauda, specialistas paminėjo ilgaamžiškumą: „Čia svarbus lemputės tarnavimo laikas. Tarkim, vadinamoji kaitrinė lemputė tarnauja trumpai. Pavyzdžiui, 2000 valandų. Jeigu mes pažiūrėsim į LED lemputės savybes, tai ji gali veikti labai ilgai – 70 ar 80 tūkstančių valandų. Tai reiškia, kad tokios lemputės nereikia dažnai keisti.“

Ekspertas teigė, kad mažėjant LED lempučių kainoms, jų nebereikėtų vertinti kaip prabangos prekės: „Verta pastebėti, kad šiais laikais tas kainų skirtumas darosi nebe toks jau didelis. Aš sakyčiau, reikia skaičiuoti, tačiau tai jau tikrai nebėra prabanga. Juk mes elektros energijos mažiau sunaudojame, tokia lemputė ilgiau tarnauja. Elektros sąnaudos maždaug 2–2,5 karto mažesnės“, – pasakojo A. Launikonis.

Koją gali pakišti kokybė ir nesąžiningi pardavėjai

Nusprendus daugiabučio laiptinėse įdiegti LED technologijomis paremtą apšvietimo sistemą, svarbu ne tik viską kruopščiai apskaičiuoti, bet ir išsirinkti kokybišką produktą. Norint nenusivilti derėtų žinoti kelis dalykus.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakulteto Elektrotechnikos katedros docentė Sonata Tolvaišienė pasakojo, kaip turėtų būti sumontuotos LED lemputės, kad jos kuo ilgiau tarnautų: „LED kristalą, kuris ir skleidžia šviesą, reikėtų montuoti į geros kokybės lemputę ar šviestuvą, teisingai parenkant aušinimo elementus. Neparinkus aušinimo elementų galima sugadinti ir labai geros kokybės puslaidininkinį kristalą. Tam, kad išvengtume lempų mirgėjimo, turi būti parinktas kokybiškas maitinimo šaltinis“.

Būtina atkreipti dėmesį ne tik į taisyklingą LED sistemos montavimą, bet ir gamintoją. Pasak P. Valiušaičio, gamintojas turi nesikratyti atsakomybės: „Bendrija ar žmogus keičiant apšvietimą laiptinėse turi atkreipti dėmesį į garantinius įsipareigojimus tiekėjo. Antras dalykas – kaip ta garantija vykdoma. Reikia labai pasiskaityti sąlygas. Ar jos nesurašytos taip, kad dėl bet kokio gedimo liktų kaltas vartotojas.“

A. Launikonis taip pat pripažino, kad neatsakingas ir garantijų neteikiantis gamintojas gali slėpti tiesą apie produktą, „pagražinti“ faktus: „Jeigu lemputė nekokybiška, reiškia, gamintojas negarantuoja kokių nors parametrų arba truputi meluoja. Gamintojas gali sakyti: „Na, tarnaus ta lemputė 50 tūkstančių valandų“. O realybėje ji nešvies ir pusės šio nurodyto laiko.“

Bandant taupyti ir laiptinei skirtas lemputes perkant iš nepatikimų rankų, rizikuojama veltui išleisti pinigus. Tokios LED lemputės gali ne tik greičiau perdegti, bet ir erzinti gyventojų akis.

Siekiant užtikrinti geresnę šviesos sklaidą ir akiai malonesnį apšvietimą, ekspertai renovacijos metu siūlo rinktis LED lemputes su matiniu stiklu.

Pastebimos teigiamos tendencijos

Modernizuojant daugiabučius vis daugiau žmonių renkasi įdiegti LED technologijomis paremtas apšvietimo sistemas. Vieno iš tokių namų gyventoja – vilnietė Rita – pasakojo, kad apsispręsti buvo nelengva, tačiau lūkesčiai pasiteisino: „Nežinojome tiksliai, kokia nauda gali būti iš tokio apšvietimo. Pas mus laiptinėse lempos buvo dar nuo sovietinių laikų likusios, lemputės paprastos, greit perdegančios – nespėdavom keisti. Daug šnekėjom, domėjomės, kol galiausiai visi gyventojai nusprendėm, kad reikia ir šitą dalyką pasidaryti. Dabar nesigailiu visai - daug saugiau laiptinėje, kai šviesa normaliai dega. O ir sąskaitose mažesnės sumos“, – patirtimi dalijosi moteris.