Aistringas vairavimas, statybos darbai, burzgianti žoliapjovė. Daugelis tai pavadintų vyriškos veiklos lauku. Tačiau daug daugiau laimės tie, kurie negaiš laiko skirstydami darbus į vyriškus bei moteriškus. Kur kas svarbiau daryti tai, ką nori iš tikrųjų, prie ko linksta širdis.
© Shutterstock nuotr.

Paauglė išvažinėjo kaimynų daržą

Liaukitės skirstyti darbus į vyriškus bei moteriškus. Nustokite riboję savo laisvę ir verčiau pažinkite save. Be to, nebijokite keistis. Kitaip galite pražiopsoti savo laimę. Tuo įsitikinusi Anykščių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė ir LSDP Anykščių skyriaus Moterų klubo pirmininkė 53 metų Asta Palaimienė.

„Kai man kas nors užduoda klausimą, kada pradėjau vairuoti, tai atsakau, kad pirmiausia pradėjau važinėti, po to – vaikščioti. Žinoma, pirmoji mano transporto priemonė buvo vaikiškas dviratukas. Vaikystėje nuolat buvau nubrozdintais keliais. Ir dabar dar įsižiūrėjusi matau ant kelių dėmes – buvusių randų pėdsakus. Paauglystėje man geriausia dovana, kurios prašydavau už gerą mokslą, buvo dviratis. Esu iš tėvų išprašiusi ne vieną, nes labai greitai juos nuvažinėdavau. Apskritai gyvenime labai mėgstu riziką, gal tik su metais labiau viską apskaičiuoju. Vis dėlto iki šiol vadovaujuosi principu: kas nerizikuoja, tas negeria šampano“, – prisimena A. Palaimienė.

Ji prisimena, kad tėtis ją nuo mažens mokindavo vadinamųjų vyriškų dalykų. Niekada nesakydavo, kad jos reikalas – žaisti su lėlėmis. „Jis buvo vairuotojas, ir dažnai pasiimdavo mane kartu į kelionę automobiliu. Labai greitai supratau, kur yra pavaros ar kiti vairuotojui svarbūs dalykai. Prisimenu, kaip išvažinėjau tėčio sunkvežimiu kaimynų daržą. Tai nutiko, kai tėtis grįžo namo per pietų pertrauką. Taip pat prisimenu, kad niekas ant manęs už tai labai nepyko – suprato mano pomėgį ir žiūrėjo į jį atlaidžiai“, – pasakoja socialdemokratė.

Iki šiandien ji yra įsitikinusi, kad tėvai turėtų būti atidesni tikriesiems vaikų pomėgiams bei nepiršti jiems įsivaizduojamų „berniukiškų“ ar „mergaitiškų“ žaislų bei žaidimų. Juolab tėvai neturėtų bandyti per vaikus realizuoti to, ko nepavyko jiems patiems. Šiais principais ji vadovavosi, auklėdama savo dukterį.

Dirbkime tai, kas geriausiai sekasi

A. Palaimienės sutuoktinis, laimei, vertina žmonos gebėjimus, gyvenimišką supratimą. Pavyzdžiui, kai jiedu važiuoja į Vilnių, automobilio vairą patiki žmonai, kadangi sostinė labiau jai pažįstama.

„Jis laikosi nuomonės, kad bet kurį darbą reikia patikėti tam, kuris tai geriausia išmano. Dėl to ir mūsų namuose darbai nėra skirstomi į vyriškus ir moteriškus“, – aiškina socialdemokratė.

Nors statant namą, A. Palaimienė pirmiausia atliko kūrėjos-dizainerės darbą, tačiau nesibaidė ir juodesnių darbų – nešiojo plytas, žvyrą. Iki šiol jos dažniausiai buityje atliekami darbai – valyti mašiną ir trimeriu ar žoliapjove pjauti žolę.

Socialdemokratės teigimu, nustojus skirstyti darbus į vyriškus ir moteriškus, laisvesnė taps ne tik moteris, bet ir vyras. Veterinaro darbą dirbantis jos sutuoktinis, pavyzdžiui, mielai prisideda prie sodybos aplinkos gražinimo medžio statiniais, prižiūrėdamas augalus.

Asta Palaimienė
Asta Palaimienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Niekada ne per vėlu keistis

Gyvenimo patirtis tik sutvirtino A. Palaimienės charakterio polinkį įsiklausyti į tikruosius norus, poreikius, atsižvelgti į polėkį. Jei kas nors ją sugrąžintų į jaunas dienas, nebūtų tėvų patarimu pasirinkusi specialybę, kurios studijas vėliau metė, supratusi, kad toks darbas jai nebūtų mielas. Rinkdamasi kitas studijas ji jau suprato, kaip svarbu pažinti save. Tai padaryti jai padėjo ir specialūs testai, parengti tiems, kurie renkasi profesiją. Dėl to ji dabar gali džiaugtis būdama savo rogėse – baigė kelių krypčių socialinių mokslų studijas. Vis dėlto ji pripažįsta: niekada nevėlu keistis. Darbo rinka kartais paskatina keistis ir vyresniame amžiuje. Tad ji kviečianti moteris nebijoti persikvalifikuoti – nesvarbu, ar tau 45, ar 50 metų.

„Nesuprantu žmonių, kurie sako, kad viską išmoko studijuodami. Gyvenimas keičiasi tokiais tempais, kad prieš kelis dešimtmečius įgytos žinios tampa nebepritaikomomis. Reikia nuolat tobulėti tiek savo specialybės srityje, plėsti akiratį. Nėra tokio laiko mato – per vėlu. Radau tokią rašytojos Doris Lessing mintį, kad žmonės patys nusprendžia pasenti. Tarsi jie pasakytų sau: na, štai ir viskas, aš pasenau. Ir tada jie pasensta“, – sako A. Palaimienė.

Šiandien moterims peršamos kitokios vertybės

„Kai augau, buvo branginamos šiek tiek kitokios vertybės nei dabar. Man sakydavo: „Būk kukli, neišsišok aukščiau bambos, patylėk, nesigirk, tegul žmonės patys tave įvertina“. Smerkdavo, jei pasakydavai apie save kokį gerą sakinį. Tie dalykai mane labai žlugdė. Supratau tai tik sulaukusi brandaus amžiaus. Šiuo metu perlenkiama į kitą pusę: mergaitėms skirtą raginimą būti kuklioms pakeitė raginimas būti agresyvioms, nes tik tada laimėsi. Tačiau juk laimėti – dar nereiškia tapti laimingai. Lipdamas kitiems per galvas vargu ar tapsi laimingas“, – samprotauja socialdemokratė.

Ji atkreipia dėmesį ir sykiu apgailestauja, kad mūsų visuomenėje vyrauja jaunystės bei grožio kultas. Tai kasdien pabrėžia įvairios žiniasklaidos priemonės.

„Dažniausiai jos reklamuoja nenatūralios išvaizdos gražuoles, kurios turi materialines galimybes patobulinti savo kūną. Kas gi belieka daryti eilinei moteriai, kuri vartotojiškoje aplinkoje tegali pasipuošti jai tinkančia suknele ar paryškinti lūpas? Todėl dažnai moterys nuleidžia rankas (ir apsileidžia), pasiteisindamos, kad joms jau 40, 50, 60 metų, kad jos jau močiutės, kad joms tiesiog jau daug kas nebetinka...Nebetinka kažkaip atrodyti, kažkaip elgtis, kažką daryti... Dažnai savo amžių ir tinkamumą matome taip, kaip mato kultūra, visuomenė, kurioje gyveni. Jeigu moterys skirtų laiko sau, geriau save pažintų, imtų kitaip save vertinti ir taptų laimingesnės“, – tvirtina A. Palaimienė.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos

Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tik įsidarbinęs suprato, į kokį pragarą pateko: tai peržengė visas ribas (213)

Įtartina tvarka mokamas atlyginimas, materialinė atsakomybė net už kėdę, ant kurios sėdi, ir...

Ruošiamas naujas sprendimas dėl mokesčių „Sodrai“ (63)

Ar teisinga, kad už visiškai tą pačią paslaugą vienas žmogus moka, pvz., 5 Eur, o kitas – 10...

Lietuvos policiją sudrebinęs skandalas: aiškėja itin nemalonūs dalykai (73)

Trys policijos pareigūnai neteko darbo ir sėdo į teisiamųjų suolą už tai, kad kankino...

Pagrindiniame šalies kelyje nyksta greičio matuokliai (22)

Akylesni vairuotojai pastebėjo, kad pagrindiniame šalies kelyje A1 sumažėjo greičio matuoklių...

Matjošaitytė ginasi mainiusi Karbauskio ramybę į VRK vadovės pareigas (199)

Ar Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė šias pareigas ir...

Ekspertas apie Rusiją: be atgrasymo mums gresia rimti pavojai siūlo rengti „staigias finansines pratybas“ (91)

Gebėjimas atgrasyti potencialius agresorius yra patikimos gynybos politikos kertinis akmuo. Juk daug...

Arti išsvajotos pozicijos likęs aštuoniolikmetis Drukarovas Pjongčangą galės palikti aukštai iškelta galva

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių vyrų kalnų slidinėjimo slalomo rungtyje ketvirtadienį...

Orai: šaltis sustoti neketina – jutiminė temperatūra pasieks –30 laipsnių (81)

Nuo ketvirtadienio šalį kaustys arktinis šaltis, iš kurio išsivaduosime tikrai ne greitai....

Paskelbė tokį gyvenimo aprašymą, kad per kelias dienas sulaukė 150 darbo pasiūlymų (28)

Kijevo gyventoja Alisa Abasova paskelbė „Facebook“ neįprastą gyvenimo aprašymą ir per kelias...

Grūdų kainos pasuko žemyn: ko laukti (16)

Įžengus į 2018 metus augalininkystės sektorius Lietuvoje išgyvena ne pačius geriausius laikus....