aA
Bene kiekvienam individualaus namo savininkui iškyla dilema, kokį šildymo būdą pasirinkti. Nors daugelyje namų ūkių vis dar naudojami dujų arba kietojo kuro katilai, ekspertai ragina susipažinti su šios srities naujovėmis. Vis sparčiau populiarėja skysto kuro bei joniniai katilai.
Kaip šildytis pigiausia?
© K.Kavolėlio nuotr.

Sunku nuspręsti, kuris šildymo būdas – pats patogiausias ir ekonomiškiausias. Tad nusprendėme pakalbinti specialistus ir paprašyti jų įvertinti kiekvienos šildymo sistemos privalumus, trūkumus bei palyginti įrengimo ir išlaikymo kainas. Kaip pavyzdį ėmėme 100 kv. m. namą.

Kietojo kuro sistemos – turintiems laiko

Šildykis.lt parduotuvės vadovas Raimondas Sarapinas pasakojo, kad žmonės dažnai daro klaidą lygindami kietojo kuro ir dujinio šildymo sistemas. Nors šildytis malkomis – apie 12 proc. pigiau, pamirštama įvertinti besirūpinant sistema sugaištamą laiką.

„Kol kas malkos yra pats pigiausias šildymo būdas. Įrengti kietojo kuro šildymo sistemą name, kuriame būtų radiatoriai, su katiline ir kitais priedais kainuotų apie 11 tūkst. Lt. Šildymosi malkomis sezonas atsieitų apie 1 700 – 2 200 litų. Aišku, tai labai priklauso nuo namo varžos ir malkų kainos“, - pasakojo specialistas.

Malkos kol kas išlieka pigiausiu šildymosi būdu, tačiau tokiam katilui reikia nuolatinės priežiūros
Malkos kol kas išlieka pigiausiu šildymosi būdu, tačiau tokiam katilui reikia nuolatinės priežiūros
© Shutterstock nuotr.

Norintiems komforto, namus šildyti jis patarė ne malkomis, o granulėmis, kurių degimą reikėtų prižiūrėti vos kartą per savaitę. Taip pat siūlė apsvarstyti ir galimybę šildytis pjuvenų briketais. Juos, lyginant su malkomis ir anglimis, patogiau laikyti ir sandėliuoti, o ir kaina mažesnė nei granulių.

„Šildymo kietu kuru privalumas yra kaina, įskaitant ir įrengimą, ir išlaikymą. Trūkumai – reikalingos papildomos sisteminės dalys (tokios kaip geras kaminas), kuro sandėliavimo vieta, pastovus kasdienis valymas ir priežiūra“, - patikino R. Sarapinas.

Šildytis dujomis – patogiau

Specialisto teigimu, namus dujomis šildyti patogiau nei kietuoju kuru. Įrengti tokią sistemą kainuotų apie 10-15 tūkst. Lt.

Kol kas malkos yra pats pigiausias šildymo būdas. Įrengti kietojo kuro šildymo sistemą name, kuriame būtų radiatoriai, su katiline ir kitais priedais kainuotų apie 11 tūkst. Lt. Šildymosi malkomis sezonas atsieitų apie 1 700 – 2 200 litų.
R. Sarapinas

„Dujiniai katilai yra dviejų rūšių – kondensaciniai ir įprasto degimo. Paprasto dujinio katilo sistema kainuotų nuo 9 iki 10 tūkst. Lt. Bet tuomet dujų sąnaudos bus kiek padidintos lyginant su kondensaciniu katilu. Be to, manau, kad netolimoje ateityje Lietuvoje bus įvestas ekologijos mokestis, kuris yra populiarus visoje Europoje. Kondensacinio tipo katilų turėtojai šio mokesčio nemoka, tad įsirengdami tokį katilą iš anksto – išloštumėte“, - patikino R. Sarapinas.

Jis pasakojo, kad preliminariai skaičiuojant, penkių mėnesių šildymosi sezonas šildant 100 kvadratinių metrų namą dujomis kainuotų nuo 1 800 iki 2 200 litų.

Dujų katilas
Dujų katilas
© Shutterstock nuotr.

Šilumos siurbliai per sezoną atsieina 1 500 Lt

„Jaukurai“ Šildymo produktų grupės vadovas Kostas Mačiulis pasakojo, kad nereikėtų pamiršti ir dar vieno šildymo būdo – šilumos siurblių. Vandens-oro arba oro-oro principu veikiantys šilumos siurbliai per sezoną šilumos energijos sunaudotų už maždaug 1 500Lt.

„Oras/oras šilumos siurbliai paima šilumą iš lauko oro ir perduoda į patalpos orą per į kondicionierių panašų vidaus bloką. Naujausi šilumos siurbliai šiluma iš lauko efektyviai paima net spaudžiant -25C šalčiams. Taip pat šios sistemos vasarą itin nebrangiai vėsina patalpas. Vienas blokas gali šildyti vieną arba dvi patalpas, tačiau šiuo atveju galima sumontuoti ir keletą sistemų viename name. Sistema dažniausiai įrengiama per 4-8 valandas.

Oras/vanduo šilumos siurbliai paima šilumą iš lauko oro ir perduoda į vandenį, kurio pagalba galima šildyti radiatorius, grindis bei boileryje ruošti karštą vandenį. Tai sprendimas nuosavam namui. Šis sprendimas įrengiamas per vieną ar dvi dienas, nereikalauja kaminų, kuro sandėliavimo, požeminių kolektorių ir pan. Be to, šis sprendimas yra itin patogus, ekonomiškas ir ekologiškas“, - pasakojo specialistas.

K. Mačiulio teigimu, sistemą oras-oras galima įsirengti už maždaug 4 000 Lt, oro-vandens – už 10 000 Lt.

Priežiūra – vos kartą per metus

Su šildymo sistemomis dirbantis „Jaukurai“ atstovas Emilis Korsakas pasakojo, kad vis sparčiau populiarėja skysto kuro katilų sistemos.

Į šią sistemą įeina skysto kuro katilas, degiklis, speciali talpa skystam kurui ir kuro filtras su nuorintoju. Papildomai dar reikės kamino ir katilinės montažo medžiagų. Sistemos įrengimo darbai atsieina apie 10-18 tūkst. Lt. Išlaikymo kaina – apie 100 litų per metus.

Pagrindiniai šildymosi skystuoju kuru privalumai yra aukštas komfortas: pakanka tik nustatyti valandas, kuriomis turi būti pasiektos užduotos temperatūros, ir pamiršti katilą maždaug metams.
E. Korsakas

„Pagrindinis šildymosi skystuoju kuru privalumas yra aukštas komfortas: pakanka tik nustatyti valandas, kuriomis turi būti pasiektos užduotos temperatūros, ir pamiršti katilą maždaug metams. Pagal lauko temperatūrą automatika pati reguliuos katilo darbą. Kartą per metus tereikia pripilti kuro, geriau pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje, kai naftos kainos žemiausios, ir pakeisti purkštuką, kuris kainuoja 50Lt. Be to, pigiau šis šildymas atsieina ir dėl to, kad valstybė finansuoja dalį kuro, skirto šildymui, kainos“, - pasakojo specialistas.

Anot jo, didžiausi šių katilų trūkumai – vidutinis investicinis dydis, katilo užimama vieta ir skleidžiamas veikimo garsas.

E. Korsakas pasidalijo tokiu skysto kuro katilu pasinaudojusio žmogaus laišku. Jis, šildydamas 110 kv. m. namą nuo spalio iki balandžio mėnesio, sukūreno apie 1,8 tonos kuro. Tad šildymo sezonas jam kainavo 6 000 Lt.

Šildymą reguliuoja ir telefonu

Įmonės „Polimeras“ atstovas Valentinas Kaminskas pasakojo, kad net ir turint pastovų šildymosi šaltinį, reikėtų pagalvoti apie alternatyvias šildymo sistemas. Nors jos ne visuomet padeda sutaupyti, garantuoja, jog rūpintis namais bus patogiau.

„Šildantis dujomis kaip alternatyvą galiu pasiūlyti termodinamį šildymą (tinka kai lauko temperatūra ne žemesnė kaip 7 laipsniai žemiau nulio). Jis pigesnis už kitus žinomus šilumos siurblius visais atžvilgiais – tiek investiciniu, tiek eksploataciniu. Šildantis kietuoju kuru ir nesant galimybei turėti dujas, pasitarnaus joninis šildytuvas. Jis tiks ir visiems kitiems šildymo būdams“, - pasakojo specialistas.

Anot jo, dar neseniai kaip modernus šilumos šaltinis atsiradę joniniai katilai pasižymi dideliu energijos transformacijos koeficientu ir labai aukštu automatizacijos lygiu. Be to, užima nedaug vietos, tad nereikalauja atskiros katilinės, neskleidžia jokio triukšmo. Patogu ir tai, kad sistemą galima valdyti kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu.

„Sistema saugi užšalimo atveju, gali ištverti iki – 40 laipsnių temperatūrą. Veikimo principas paremtas tuo, kad tekant elektos srovei tam tikru laidininku, laidininke vyksta molekulinė trintis, dėl kurios ir išsiskira mums taip reikalinga šiluma“, - apie namų šildymo naujoves pasakojo V. Kaminskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (219)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (638)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Orai: šaltis po truputį įsigalės (4)

Savaitė, prasidėjusi šalčiu, nelepins ir toliau. Artimiausiomis dienomis žadama daugiau...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (59)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (40)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (35)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

FIFA metų geriausiu futbolininku išrinktas ne Ronaldo – triumfavo Modričius lietuvių balsai rinkimuose (14)

Šių metų sensacija Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ variklis 33 metų Luka Modričius...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (469)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (5)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (30)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...