Sapiegų rūmų parke Vilniuje rugsėjo 29 dieną Vilniaus Antakalnio gyventojai susirinko į jaunimo iniciatyvos „Žinau, ką renku“ organizuotus kandidatų į Seimą debatus.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šiais metais Antakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje į Seimą kandidatuoja net 11 kandidatų, tačiau debatuose dalyvavo vos 6 politikai: Renatas Miškinis (Lietuvos žaliųjų partija), Gitana Nevulienė (Antikorupcinė K. Krivicko ir N. Puteikio koaicija), Tomas Bakučionis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Eugenijus Paliokas (Lietuvos liaudies partija), Aldona Šventickienė (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir Vincas Jurgutis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis).

Diskusiją moderavo DELFI politikos aktualijų žurnalistė Eglė Samoškaitė.

Diskusijos metu ypač daug dėmesio skirta darbuotojo ir darbdavio teisiniams santykiams, naujajam Darbo kodeksui, pagalbinio apvaisinimo įstatymui bei balsavimo internetu įteisinimui. Nevengta ir provokuojančių klausimų, kurie įaudrino ne tik politikų ginčą, bet ir žiūrovus salėje.

Dažnam lietuviui šiandieną opia tema išlieka gaunamų pajamų dydis ir neadekvačiai dideli mokesčiai. Antikorupcinės koalicijos atstovė G. Nevulienė teigė, jog „euro įvedimas apnuogino skaudulį“. Politikai problemą spręsti siūlo investicijų iš užsienio pritraukimu bei smulkaus ir vidutinio verslo plėtra.

Visgi T. Bakučionis (LVŽS) nepritarė kitų kandidatų nuomonei. „Vien mechaninis darbdavių pritraukimas problemos neišspręs“,- sakė jis. Lietuvoje augančių verslo įmonių pelnas sudaro net 67 proc. šalies BVP, tačiau, anot kandidatų, uždirbtus pinigus reikia “traukti iš šešėlio” ir daugiau dėmesio skirti viešųjų pirkimų skaidrinimui.

Kandidatai diskutavo ir darbo užmokesčio apmokestinimo kaitos bei naujojo Darbo kodekso temomis. T. Bakučionis debatų metu teigė, kad „smulkus ir vidutinis verslas – didelė mokestinė našta“. Politikas siūlo įvesti mokestines lengvatas jauniems verslams (startuoliams) ir apmokestinti verslininkų kapitalą. „Darbo jėgos apmokestinimas dabar akivaizdžiai yra per didelis“,- pridūrė jis.

Su tokia nuomone nesutiko LLP atstovas E. Paliokas. Jis tikino, kad „nėra skirtumo, ar mokesčius mokės darbdavys, ar darbuotojas“. Didžioji dalis kandidatų pritarė ir Sodros lubų mažinimui.

Tačiau liberalė A. Šventickienė pasiūlė alternatyvų sprendimą, sakydama, kad „mums nereikalingos dvi įstaigos: Sodra ir Mokesčių inspekcija“.

Už naująjį Darbo kodeksą pasisakė tik vienas iš šešių kandidatų, o paklausti, ar norėtų įsidarbinti pagal „nulinę“ sutartį, 5 iš 6 atsakė neigiamai – tokios galimybės neatmetė tik Renatas Miškinis.

Politikai sutarė, kad darbuotojai darbo santykiuose yra silpnoji pusė. „Dirbti ir neturėti realių pajamų – tikrai ne tai, ko linkėčiau lietuviams XXI amžiuje. Tai yra darbuotojo paėmimas įkaitu“,- kolegoms antrino G. Nevulienė.

Kandidatai į Seimą vienbalsiai sutiko, jog alkoholizmas šiandien yra viena didžiausių problemų Lietuvoje, o gyventojai, ypač šalies regionuose, geria iš nevilties. Sprendimo būdų buvo pateikiama kuo įvairiausių: didinti alkoholio akcizus, plėsti gydymo nuo priklausomybės sistemą, šviesti jaunimą, riboti prieinamumą, didinti mokinio krepšelį prevencijai nuo svaigalų, vykdyti kultūros plėtrą šalyje.

T. Bakučionis priminė, jog „partijos vizija – valstybinis alkoholio monopolis“. V. Jurgutis atkreipė dėmesį į nedarbingumą kaip kertinę alkoholizmo priežastį. „Kai žmonės galės dirbti ir užsidirbti, sumažės noras gerti ir nusigerti”,- sakė kandidatas.

E. Paliokas šiuo klausimu pašmaikštavo pastebėdamas, kad „alkoholizmo paplitimo pasaulyje žemėlapis sutampa su krikščionybės paplitimo žemėlapiu”.

Už elektroninį balsavimą pasisakė visi kandidatai. „Nereikia išradinėti dviračio, galime pasinaudoti tuo, ką daro kiti”,- diskusiją pradėjo A. Šventickienė.

Vis dėlto, aktualūs išlieka ir skaidrumo bei balsų pirkimo klausimai.

Politikų įsitikinimu, tą užtikrinti nėra sudėtinga. Pavyzdžiui, estai balsavimą elektroninėje erdvėje nuo virtualių įsilaužimų jau 10 metų sėkmingai apsaugo specialiais saugikliais. Kandidatai sutiko, kad toks balsavimas leistų nuomonę pareikšti išvykusiems svetur lietuviams, sumažintų spūstis prie balsadėžių ir skatintų dalyvauti jaunimą, tad galimai pasikeistų ir balsavimo rezultatai.

Aptarta ir dar viena šaliai naujovė – dirbtinio apvaisinimo įstatymas. E. Paliokas ir T. Bakučionis nepritarė naujajam Seimo įstatymui ir pasisakė už konservatyvesnį modelį, o savo pažiūras grindė pagarbos gyvybei principu.

„Atsiranda komercinės medicinos kišimasis, kuris neišspręs gimstamumo problemos“,- sakė LVŽS atstovas. Kiti keturi kandidatai itin palaikė iniciatyvą, tačiau sutiko, jog vis dar reikia atrasti geresnį finansavimo mechanizmą.

V. Jurgutis įsitikinę, jog „turėti vaikų – tai ne privilegija, tai kiekvieno žmogaus teisė“. G. Nevulienė pateikė susimąstyti ir imtis veiksmų skatinančią statistiką: 50 tūkst. šeimų Lietuvoje – nevaisingos. Dėl tokių skaičių, anot politikės, kalti kontraceptinių priemonių gamintojai.

„Nevalia šitaip elgtis su moters organizmu“,- sakė ji.

Kiti pritariantieji retoriškai klausė: kodėl turėtume nepadėti nevaisingoms šeimoms, jei rasti būdai, kaip tai padaryti?

Galiausiai kiekvieno kandidato buvo paklausta, kokį savo darbą įvardytumėte kaip geriausią, atliktą šiais metais. R. Miškinis sakė besididžiuojąs savo šeima.

Kiti kandidatai džiaugiasi savo indėliu visuomeninės veiklos srityje: E. Paliokas jau antrus metus Vilniuje organizavo 1655 m. mūšio minėjimą, kuriame kadaise buvo apginta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės garbė; T. Bakučionis sakėsi prisidėjęs prie mokytojų gerovės kūrimo ir santykių su Vyriausybe skaidrinimo.

V. Jurgutis džiaugėsi sukūręs daugiau vietų Vilniaus darželiuose. G. Nevulienė prie jaunuolių švietimo prisidėjo kitaip: pradėjusi dirbti bibliotekoje, sugebėjo padidino vaikų lankomumą joje.

A. Šventickienė sakė jau daugelį metų padedanti antakalniečiams spręsti jų bėdas ir auginti sėkmingas ateities kartas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (294)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (996)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Emigrantas, kuris grįžo kurti automatizuotą daržovių ūkį (26)

Nors daržovių ūkiuose Lietuvoje daugeliui procesų atlikti vis dar naudojamas rankų darbas, jau...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (132)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Drąsiems pokyčiams pasiryžusi 27 metų vilnietė pasikeitė kardinaliai (63)

DELFI Stilius kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 27 metų vilnietė Miglė. Drąsi mergina...

Kitą savaitę – tropinė temperatūra: Lietuvoje bus karščiau nei Turkijos kurortuose (37)

Po labai karšto savaitgalio – dar karštesnė savaitė. Sinoptikai pastarąsias dienas nuo kaktos...

Tautos priešas: kvapą užgniaužęs Egiptas prakeikia Salah sutraumavusį Ramosą (50)

Niekas labiau nesuvienija Egipto nei Mohamedas Salah , todėl šeštadienio vakarą dužo ne tik „...

Unikalus Lietuvos kurortas, kur poilsiautojai viliojami fazanais ir žuvimi (47)

„Žmonės, važiuojantys pramogauti, nori ir skaniai pavalgyti, tad visi prašo tik šviežiai...

„Misija Sibiras‘18” bandomojo žygio metu į dienos šviesą sugrąžinta istorinė partizanų vieta (2)

Visą savaitgalį 80 atrinktų dalyvių žygiavo „Misija Sibiras‘18” bandomajame žygyje...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (236)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...