Mokyklose saugaus eismo mokomi 1 – 8 klasių mokiniai. Esama padėtimi Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas Nemunas Abukauskas nėra patenkintas. Panašu, kad Švietimo ir mokslo ministerijos dabartinė būklė taip pat netenkina. Situacija turėtų pasikeisti nuo rugsėjo 1-osios mokyklose pradėjus įgyvendinti naująją programą.
Jauna vairuotoja
© Shutterstock nuotr.

Šiuo metu bendrojo ugdymo mokyklose saugus eismas yra integruotas į kitus dėstomus dalykus ir neformaliojo ugdymo veikloje. Saugaus eismo programa yra parengta 1 – 8 klasių.

Penktokams ir aštuntokams per metus įvyksta 16 žmogaus saugos pamokų. Šios pamokos skiriamos ne vien saugiam eismui – dalyje jų kalbama apie saugią elgseną buityje ir gamtoje, ekstremaliose situacijose, taip pat mokoma suteikti pirmąją pagalbą.

Žmogaus saugos specialistu tampama per tris dienas

Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Nemanienės teigimu, žmogaus saugos mokymas, įskaitant ir saugų eismą, labai daug priklauso nuo mokyklos administracijos ir dalyko mokytojo požiūrio.

Svarbu, kad šita sritis atsidurtų ugdymo įstaigos strateginiame plane. Vis dėlto vien įrašymas į planą padėties nepakeis – daug svarbiau, jog planas būtų vykdomas.

J. Nemanienė teigė, kad ministerijos dabartinė padėtis netenkina. Todėl šiuo metu rengiama nauja programa, kuri žmogaus saugos mokymą garantuotų 1 – 12 klasių mokiniams.

Jei Švietimo ir mokslo ministras šią programą palaimins, mokyklose ji bus pradėta įgyvendinti jau nuo rugsėjo 1-osios.

J. Nemanienė aiškino, kad naujoji tvarka papildomų lėšų iš valstybės biudžeto nepareikalaus.

Įsigaliojus naujajai programai, mokiniams apie žmogaus saugą bus aiškinama ne tik to dalyko pamokose – ši sritis bus integruota ir į kitas disciplinas. Programai įgyvendinti bus galima panaudoti 5 pamokas, skirtas neformaliai veiklai.

J. Nemanienė pateikė 1998 – 2007 metų eismo įvykių statistiką, parengtą atsižvelgiant į amžiaus grupes: ,,Pikas yra 5 – 9 metų vaikai. Po to banga truputėlį leidžiasi. 15 – 19 metų amžiaus grupėje ji vėl iššoka labai aukštai. Nuo 19 metų vėl prasideda kreivės kritimas.“

Žmogaus saugą praktiškai gali dėstyti bet kurio dalyko mokytojas – jam tereikia baigti trejų dienų kvalifikacijos kėlimo kursus.

J. Nemanienė, paklausta ar kelių dienų pakanka išmokti ganėtinai plačią sritį, tiksliai atsakyti negalėjo: ,,Vienam galbūt užtenka, kitam – mažoka“.

Švietimo ir mokslo ministerija diskutuoja, ar Lietuvos aukštosiose mokyklose pedagogikos srities studijų programų studentams nereikėtų įvesti žmogaus saugos paskaitos.

J. Nemanienės nuomone, būsimi mokytojai šioje srityje privalo susigaudyti – turėti bazinių žinių.

Vaikai tėvus moko kelyje elgtis atsargiai

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjo N. Abukausko nuomone, šiuo metu mokyklose saugaus eismo mokoma nepakankamai.

Švietimo ir mokslo bei Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcija jau daug metų organizuoja konkursą ,,Šviesoforas“.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas atskleidė, kad dalis mokyklų vadovų tikina, jog šis konkursas kone vienintelė priemonė, leidžianti mokinius supažindinti su saugiu eismu.

Lietuvos automobilių kelių direkcija kartu su valstybės įmonėmis, prižiūrinčiomis kelius, kai kuriuose Lietuvos regionuose pradėjo kurti saugaus eismo klases. Jose bus vedamos pamokos – mokiniai mokomi, kaip elgtis kelyje.

N. Abukauskas įsitikinęs, kad naujose klasėse pradėjus saugaus eismo pamokas, vaikams bus skiepijamas atsargumas, įgytas žinias jie perduos savo tėvams: ,,Dažniausiai suaugę paklauso vaikų. Vaikas tėvus sugėdija ir jie pradeda elgtis atsargiau. Suaugęs suaugusio nėra linkęs klausyti. Jeigu vaikas tėvelį ir mamytę paragina važiuoti prisisegus saugos diržus, paaiškina, kad tik taip įvykus avarijai galima nesusižeisti, tėvai į tai atsižvelgia.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (378)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (87)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (529)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Orai: savaitgalio laukti bus verta

Antroje savaitės pusėje per šalį slinks krituliai: sniegas, šlapdriba. Visgi, orai subjurs...

Lietuviai pagarsėjo ir Slovakijoje: sudaužęs vogtą BMW dėjo į kojas (14)

Slovakijoje esančiame Košicės mieste pareigūnai vaikėsi vogtą BMW automobilį, šiam atsitrenkus...

Kompromisas pagal Urbšį – geriau komisijos imitacija, negu jokios komisijos (55)

Ketvirtadienį Seimas apsispręs, ar sudaryti specialią komisiją, kuri tirtų padėtį šalies...

Didžiausią pasaulyje Šondongo urvą aplankė pirmasis lietuvis: vaizdai užburia (26)

Pasaulio pažinimas keliaujant yra vienas iš didžiausių malonumų. Vieni renkasi didingus kalnus,...

Vaida Kurpienė apie mitus, kuriais metantys svorį dažnai susižavi be reikalo (30)

Net jei savęs ir nelaikote patikliu aukso lobio ieškotoju, ko gero, jums taip pat būtų nesunku...

„Žalgiriui“ duris į ketvirtfinalį galėjęs atverti „Brose“ beviltiškai pralaimėjo Vitorijoje „Unicaja“ įveikė „Barcą“ (12)

Į Madridą išvykę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai trečiadienį atidžiai stebėjo Eurolygos...

Ką daryti, jeigu partneriui nejaučiate seksualinio potraukio (25)

Tai dar nereiškia, kad jūsų santykiai pasmerkti. Santykių ir sekso ekspertai sulaukia daug...