aA
Gegužės 29-ąją šalia stadiono „Vingis“ (M. K. Čiurlionio g. 112) rengiamos neįprastos šaudymo iš lanko varžybos „Kitas aukštis“. Jose sėdėdami rungsis ir savo taiklumą išbandys neįgalieji ir neturintys negalios asmenys: varžysis neįgaliųjų ir judėjimo negalios neturinčių asmenų komandos. Šio renginio tikslas – pabrėžti, kad neįgalieji ir neturintys negalios asmenys yra lygiaverčiai ir daug kuo artimi tos pačios visuomenės nariai.
Šaudymo iš lanko varžybos
© Asmeninio albumo nuotr.

Kviečia į varžybas bei pikniką

Organizatoriai kviečia stebėti varžybas ir tapti jų sirgaliais visus. Tikimasi, kad žiūrovai išnaudos gerą jaukaus pikniko galimybę – stebės renginį džiugiai, atsipalaidavę, bendraus nesivaržydami. Pertraukos metu žiūrovams bus leidžiama išbandyti savo rankos taiklumą šaudant iš lanko.

Sekmadienį 10.00 val. prasidėsiančių varžybų organizatoriai – Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga drauge su bičiuliais Lankininkų sporto klubu, rėmėjais Baltijos ugdymo centru bei „Šveiko barža“, partneriais Modesta Petrauskaite bei Tomu Kučinsku.

„Tokiu varžybų formatu siekiama paneigti visuomenėje susiformavusią nuomonę, jog fizinių negalių turintys žmonės yra atskira visuomenės grupė, nepripažįstama pilnavertiškais žmonėmis. Žiniasklaidoje esame įpratę skaityti, kad valdžia nepadarė to, valdžia neužtikrino ano, pinigų nėra ir pan., tačiau ne viskas priklauso tik nuo aukštuose valstybės postuose esančių žmonių. Viskas priklauso ir nuo mūsų pačių“, – sako renginio iniciatorė Sondra Jendovickaitė-Krasovska.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos Lietuvai pateiktose išvadose matyti, jog mūsų šalis dar turi pasitempti ir ūgtelėti įgyvendinat Konvencijos nuostatas. Vis dėlto ji džiaugiasi, kad Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos nariai, kurie yra jauni ir ambicingi žmonės, pasiryžę laužyti stereotipus ir parodyti visuomenei, kad tik bendradarbiaudami ir bendraudami galime keisti aplinką bei visuomenės požiūrį į negalią.

Šaudymo iš lanko varžybos
Šaudymo iš lanko varžybos
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsakytų, bet niekas neklausia

„Kasdien gatvėje jaučiu žvilgsnius ir matau juose slypinčius klausimus: „Kaip ji juda, kur jos lydintysis?“ „Kodėl ji ne namie?“ „Kas jai gyvenime nutiko?“ Už nugaros girdžiu ir šnabždesius: „Kaip gaila, oi, vargšelė, kokia nuskriausta likimo.“ Neretai man gaila tų žmonių, kurie lieka už nugaros, nes jie neišdrįso prieiti ir paklausti. O aš juk galiu papasakoti viską, atsakyti į visus jiems kylančius klausimus. Tačiau... niekas neprieina ir neklausia“, – teigia judėjimo negalią turinti, viena iš varžybų organizatorių Anželika Molis.

Pasak S. Jendovickaitės-Krasovskos, Lietuva dar 2010 metais ratifikavo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, tačiau dauguma mūsų visuomenės narių, rodos, psichologiškai nepasiruošę pripažinti, jog neįgalieji nėra visuomenės atskirtoji grupė, kad jie, neįgalieji – lygiai tokie patys mūsų visuomenės dalyviai.

„Negalią turinčių žmonių integracija – tai ne tik jų ar organizacijų, bet ir bendras visos visuomenės uždavinys. Ne paslaptis, jog Lietuvoje yra daugybė teisės aktų, vienaip ar kitaip reglamentuojančių neįgaliųjų teises ir pareigas. Nors neįgaliesiems skirta infrastruktūra pagerėjo, tačiau to neužtenka, kad situacija pasikeistų. Tam yra būtinas kompleksinis požiūris, keičiant ir pačios visuomenės – mūsų – požiūrį į neįgaliuosius“, – teigia Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narė Modesta Petrauskaitė, visuomeninėje veikloje bendradarbiaujanti ir bendraujanti su neįgaliųjų visuomeninėmis organizacijomis bei jų nariais.

„Juk nesvarbu, kad kažkur trūko pinigų tobulai infrastruktūrai, mes patys galime tapti infrastruktūros dalimi, reikia tik išdrįsti paklausti: „Kuo galiu tau padėti?“ – antrina Sondra Jendovickaitė-Krasovska.

Esame artimi daug kuo

M. Petrauskaitė apgailestauja, kad visuomeniniame gyvenime dalyvauja tik maža dalis neįgaliųjų. „Dėl šios priežasties ir šio renginio esminė žinutė skirta ne tik neįgaliesiems, bet ir mums – negalios neturintiems. Mes visi esame žmonės, išgyvename lygiai tuos pačius jausmus, sprendžiame tas pačias dilemas, kylančias santykiuose su draugais ar tėvais, tad mes patys turime keistis ir keisti savo požiūrį, kad neišskirtume neįgaliųjų iš tolerantiškos ir teisingos Lietuvos visuomenės“, – apie renginį pasakoja M. Petrauskaitė.

Modesta Petrauskaitė
Modesta Petrauskaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Mes, judėjimo negalią turintys žmonės, niekuo nesiskiriame nuo jūsų – negalios neturinčiųjų asmenų. Mes turime ir kuriame šeimas, mes mokomės, keliaujam, užmezgam naujas pažintis ir mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais. Taip, aš turiu judėjimo negalią, bet branginu tai, kad galiu kvėpuoti, užuosti, pajausti, lytėti. O jūs tai branginate? Ar bent kartą susimąstėte, kokia būtų jūsų kasdienybė be vieno iš pojūčių?“ – pasakojo Anželika Molis.

Viena iš organizatorių M. Petrauskaitė tikisi, kad renginio erdvė taps gera vieta formuoti supratingos, teisingos ir tolerantiškos visuomenės bendravimo įgūdžius bei įvaizdį. Anot jos, čia bus galima rasti laiko sau, ne tik susimąstant, bet ir pajaučiant, o gal ir atrandant tikrą, asmenišką bendravimo teikiamą emociją.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos

Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (166)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (23)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (30)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2127)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (19)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (3)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (14)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (23)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (12)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...