aA
Gegužės 29-ąją šalia stadiono „Vingis“ (M. K. Čiurlionio g. 112) rengiamos neįprastos šaudymo iš lanko varžybos „Kitas aukštis“. Jose sėdėdami rungsis ir savo taiklumą išbandys neįgalieji ir neturintys negalios asmenys: varžysis neįgaliųjų ir judėjimo negalios neturinčių asmenų komandos. Šio renginio tikslas – pabrėžti, kad neįgalieji ir neturintys negalios asmenys yra lygiaverčiai ir daug kuo artimi tos pačios visuomenės nariai.
Šaudymo iš lanko varžybos
© Asmeninio albumo nuotr.

Kviečia į varžybas bei pikniką

Organizatoriai kviečia stebėti varžybas ir tapti jų sirgaliais visus. Tikimasi, kad žiūrovai išnaudos gerą jaukaus pikniko galimybę – stebės renginį džiugiai, atsipalaidavę, bendraus nesivaržydami. Pertraukos metu žiūrovams bus leidžiama išbandyti savo rankos taiklumą šaudant iš lanko.

Sekmadienį 10.00 val. prasidėsiančių varžybų organizatoriai – Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga drauge su bičiuliais Lankininkų sporto klubu, rėmėjais Baltijos ugdymo centru bei „Šveiko barža“, partneriais Modesta Petrauskaite bei Tomu Kučinsku.

„Tokiu varžybų formatu siekiama paneigti visuomenėje susiformavusią nuomonę, jog fizinių negalių turintys žmonės yra atskira visuomenės grupė, nepripažįstama pilnavertiškais žmonėmis. Žiniasklaidoje esame įpratę skaityti, kad valdžia nepadarė to, valdžia neužtikrino ano, pinigų nėra ir pan., tačiau ne viskas priklauso tik nuo aukštuose valstybės postuose esančių žmonių. Viskas priklauso ir nuo mūsų pačių“, – sako renginio iniciatorė Sondra Jendovickaitė-Krasovska.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos Lietuvai pateiktose išvadose matyti, jog mūsų šalis dar turi pasitempti ir ūgtelėti įgyvendinat Konvencijos nuostatas. Vis dėlto ji džiaugiasi, kad Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos nariai, kurie yra jauni ir ambicingi žmonės, pasiryžę laužyti stereotipus ir parodyti visuomenei, kad tik bendradarbiaudami ir bendraudami galime keisti aplinką bei visuomenės požiūrį į negalią.

Šaudymo iš lanko varžybos
Šaudymo iš lanko varžybos
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsakytų, bet niekas neklausia

„Kasdien gatvėje jaučiu žvilgsnius ir matau juose slypinčius klausimus: „Kaip ji juda, kur jos lydintysis?“ „Kodėl ji ne namie?“ „Kas jai gyvenime nutiko?“ Už nugaros girdžiu ir šnabždesius: „Kaip gaila, oi, vargšelė, kokia nuskriausta likimo.“ Neretai man gaila tų žmonių, kurie lieka už nugaros, nes jie neišdrįso prieiti ir paklausti. O aš juk galiu papasakoti viską, atsakyti į visus jiems kylančius klausimus. Tačiau... niekas neprieina ir neklausia“, – teigia judėjimo negalią turinti, viena iš varžybų organizatorių Anželika Molis.

Pasak S. Jendovickaitės-Krasovskos, Lietuva dar 2010 metais ratifikavo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, tačiau dauguma mūsų visuomenės narių, rodos, psichologiškai nepasiruošę pripažinti, jog neįgalieji nėra visuomenės atskirtoji grupė, kad jie, neįgalieji – lygiai tokie patys mūsų visuomenės dalyviai.

„Negalią turinčių žmonių integracija – tai ne tik jų ar organizacijų, bet ir bendras visos visuomenės uždavinys. Ne paslaptis, jog Lietuvoje yra daugybė teisės aktų, vienaip ar kitaip reglamentuojančių neįgaliųjų teises ir pareigas. Nors neįgaliesiems skirta infrastruktūra pagerėjo, tačiau to neužtenka, kad situacija pasikeistų. Tam yra būtinas kompleksinis požiūris, keičiant ir pačios visuomenės – mūsų – požiūrį į neįgaliuosius“, – teigia Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narė Modesta Petrauskaitė, visuomeninėje veikloje bendradarbiaujanti ir bendraujanti su neįgaliųjų visuomeninėmis organizacijomis bei jų nariais.

„Juk nesvarbu, kad kažkur trūko pinigų tobulai infrastruktūrai, mes patys galime tapti infrastruktūros dalimi, reikia tik išdrįsti paklausti: „Kuo galiu tau padėti?“ – antrina Sondra Jendovickaitė-Krasovska.

Esame artimi daug kuo

M. Petrauskaitė apgailestauja, kad visuomeniniame gyvenime dalyvauja tik maža dalis neįgaliųjų. „Dėl šios priežasties ir šio renginio esminė žinutė skirta ne tik neįgaliesiems, bet ir mums – negalios neturintiems. Mes visi esame žmonės, išgyvename lygiai tuos pačius jausmus, sprendžiame tas pačias dilemas, kylančias santykiuose su draugais ar tėvais, tad mes patys turime keistis ir keisti savo požiūrį, kad neišskirtume neįgaliųjų iš tolerantiškos ir teisingos Lietuvos visuomenės“, – apie renginį pasakoja M. Petrauskaitė.

Modesta Petrauskaitė
Modesta Petrauskaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Mes, judėjimo negalią turintys žmonės, niekuo nesiskiriame nuo jūsų – negalios neturinčiųjų asmenų. Mes turime ir kuriame šeimas, mes mokomės, keliaujam, užmezgam naujas pažintis ir mėgaujamės gyvenimo teikiamais malonumais. Taip, aš turiu judėjimo negalią, bet branginu tai, kad galiu kvėpuoti, užuosti, pajausti, lytėti. O jūs tai branginate? Ar bent kartą susimąstėte, kokia būtų jūsų kasdienybė be vieno iš pojūčių?“ – pasakojo Anželika Molis.

Viena iš organizatorių M. Petrauskaitė tikisi, kad renginio erdvė taps gera vieta formuoti supratingos, teisingos ir tolerantiškos visuomenės bendravimo įgūdžius bei įvaizdį. Anot jos, čia bus galima rasti laiko sau, ne tik susimąstant, bet ir pajaučiant, o gal ir atrandant tikrą, asmenišką bendravimo teikiamą emociją.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos

Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti – Vilniaus meras nesiryžta lupti Lietuvos gynėjų (19)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (100)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (27)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (19)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (219)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (96)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Po kritikos bangos – svarbus Theresos May pareiškimas dėl „Brexit“ (11)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį atsakė į Europos Sąjungos kritiką jos...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (225)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Keturi labai neįprasti būdai patirti orgazmą

Visi esame patyrę tą lengvumo jausmą, kaip pagaliau atsisėdi ant klozeto, atpalaiduoji šlapimo...