Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas Pranas Žiliukas sako, kad šiemet nustatyti reikalavimai dėl minimalaus studentų skaičiaus studijų programose gali atsijoti maždaug 100 programų.
© Shutterstock nuotr.

„Revoliucijos gal nedaro, bet poveikį jis daro didelį. Mažėjant studentų apskritai, minimalaus studentų skaičiaus padidinimas nors keletu reiškia daug. Šiais metais jisai tikrai reikš daugiau kaip 100 programų netektį. Tai būtų prognozė, bet ji yra reali“, – BNS sakė P.Žiliukas.

Anot jo, šiemet bendrajame priėmime universitetai ir kolegijos planuoja pasiūlyti apie 800 programų.

Šiemet pirmą kartą privalomą pirmakursių skaičių nustatė Švietimo ir mokslo ministerija, anksčiau dėl to tardavosi pačios aukštosios mokyklos. Pagal ministerijos nustatytą tvarką, nuo rugsėjo 1-osios valstybės finansavimas bus skiriamas tik toms studijoms, kurios surinks nurodytą minimalų studentų skaičių: ne mažiau kaip 15 pirmakursių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų programose, ne mažiau kaip 10 – biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų studijose ir ne mažiau kaip 4 – menų studijose.

„Nerentabilumo sąvoka naudojama jau seniai, tik ne ministras nustatydavo savo įsakymu skaičius, o susitardavo pačios aukštosios mokyklos, daugiausia remdamosi ekonominiais motyvais. Tai, pavyzdžiui, dėl menų niekas nesikeičia, jau daug metų tas mažiausias skaičius yra 4. Technologiniuose, fiziniuose, medicinos moksluose daug metų būdavo minimalus skaičius 8, o socialiniuose humanitariniuose – 12“, – sakė P.Žiliukas.

Anot jo, aukštosioms mokykloms neracionalu yra rinkti labai mažas studentų grupes.

„Net ir nesant ministro įsakymo mokyklos turėjo paisyti tokių dalykų, nes čia nevykusiai atrodytų ir būtų ekonomiškai nepateisinama - kaip samdysi dėstytoją vienam ar dviem studentams. Tiesiog dabar skaičiai daromi rimtesni, bet daugelis Vakarų šalių sakytų, kad dar tai yra kuklūs skaičiai“, - aiškino LAMA BPO prezidentas.

Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) prezidentas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis mano, kad griežtesnis reikalavimas minimaliam pirmakursių skaičiui bei keliama stojamojo balo kartelė kai kuriems universitetams gali reikšti studentų mažėjimą trečdaliu.

„Yra tokių truputį nišinių programų: kalbos, kur niekada didelių (grupių) nesurenka. Palies visas sritis, bet daugiausia – humanitarinius ir socialinius mokslus. Ten galbūt ir daugiau tų programų yra prikurta, įvairios specializacijos ir naujos programos, kurios dar neįsibėgėjusios yra, nors jos gal ir perspektyvios, bet dar nėra pakankamai žinomos“, - BNS sakė J.Augutis.

„Ir filosofija ta pati – nėra gausios programos, kad daug susirinktų. Yra pavojus, kad su laiku turėsime filosofijos programą viename universitete ir nebebus įvairovės“, - dėstė jis.

J.Augutis pasakojo, kad universitetai kuria naujas programas atsižvelgdami į tai, kad atsiranda naujos profesijos, specializacijos. Jo teigimu, ankstesniais metais praktikuota, kad įstojusieji į smulkias programas keletą metų studijuodavo su kitų programų studentais, o tik vėliau specializuodavosi.

„Bet buldozeriu einanti bendro priėmimo sistema ir ministerijos nurodymas – ji net neleidžia studentams patekti į universitetą, jeigu jų nesusirenka, sakykim, penkiolika“, - apgailestavo rektorius.

Pasak ministerijos, nustatytas minimalus studentų skaičius studijų programose padės sutelkti didesnius studentų srautus ir koncentruotis į studijų kokybę, skatins aukštąsias mokyklas atsisakyti studijų programų smulkinimo.

„Aukštosios mokyklos turės stambinti studijų programas, tai leis konsoliduoti išteklius – užuot skaitę po kelias panašias paskaitas grupėms, kuriose yra po keletą studentų, dėstytojai galės daugiau laiko skirti pasiruošimui ir moksliniam darbui“, – teigia ministerija.

Aukštojo mokslo pertvarkos plane numatyta studijų programų skaičių sumažinti nuo 1800 iki 700.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavogė mirusio vaiko tapatybę, buvo demaskuotas, tačiau tada kilo dar daugiau mįslių (12)

Jis pavogė mirusio vaiko tapatybę, galiausiai buvo demaskuotas, tačiau kilo dar daugiau mįslių....

Jolita Mikolaitienė: 21 amžius, o iki šiol moterys naiviai ieško slaptos prasmės tiesmukuose vyrų žodžiuose (14)

Atsakingas pareigas tarptautiniame versle užėmusi Jolita Mikolaitienė daugeliui geriau pažįstama...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (120)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Santuokos sakramento auka: už norą tuoktis prestižinėje bažnyčioje pakloja įspūdingas sumas (359)

Vienas iš didžiausių galvos skausmą keliančių klausimų jaunavedžiams – kiek aukoti...

Profesorius Lukoševičius apie visuotinę problemą: niekas nemoka sveikai maitintis (5)

Palangoje kiekvieną vasarą leidžiantis prof. habil. dr. Leonardas Lukoševičius – puikus...

Kaip pasikeis jūsų organizmas atsisakius alkoholio?

Alkoholio poveikis žmogaus organizmui gali būti labai pragaištingas. Laimei, vis daugiau žmonių...

Šuns apkandžiota kaunietė: jo šeimininkė net nemėgino sudrausminti keturkojo – spruko, palikusi vaikus (227)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi svetimo šuns sužalota ir įbauginta...

Putinas atvyko į Austrijos užsienio reikalų ministrės vestuves (517)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur...

Nėštumas: kūno pokyčiai, kurie išlieka net ir pagimdžius (3)

Sakoma, kad motina tapusi moteris pasikeičia, ir tai nėra pokštas. Jokiu kitu gyvenimo periodu...

Mantas Petruškevičius prakalbo apie smurtaujančius savo draugių sutuoktinius: būsite šokiruoti (17)

Mantas Petruškevičius socialiniame tinkle "Facebook" paliko įrašą apie smurtaujančius savo...